Stawiski  2017 r.

 Pierwszoklasisto!

 Rozpoczynasz pierwszy rok nauki szkolnej. Mam nadzieję, że miło spędziłeś wakacje i masz dużo sił do pracy. Aby odnosić sukcesy w szkole musisz aktywnie uczestniczyć w zajęciach i systematycznie odrabiać zadania domowe.

 We wtorek przynieś ze sobą do szkoły:

piórnik oraz zeszyt do informacji (32 kartkowy w kratkę), zeszyt w kolorowe linie 16-kartkowy), zeszyt w kolorową kratkę (16-kartkowy)

         W piórniku powinieneś mieć: dwa zatemperowane ołówki, gumkę, kredki ołówkowe i temperówkę, nożyczki i klej.

         Przygotuj i przynieś do szkoły w ciągu pierwszego tygodnia teczkę do zajęć plastycznych. Włóż do niej: kolorowy i biały blok techniczny oraz blok rysunkowy, kolorowe wycinanki, plastelinę, kredki świecowe.

Podręczniki i ćwiczenia otrzymasz w szkole od wychowawcy.

Zadbaj o to, aby podręczniki,  ćwiczenia oraz zeszyty  były obłożone w przeźroczystą folię i wyraźnie podpisane.

Pamiętaj o  worku z obuwiem zmiennym. Poproś rodziców, by wyraźnie podpisali wszystkie  twoje rzeczy (plecak i worek do obuwia również podpisz).

                                           Wychowawczyni

   

Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy nadszedł wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas wakacji. Czas odpoczynku od książek, zeszytów, ławki szkolnej, dzwonka, porannego wstawania.

Na ten czas życzymy Wam udanego wypoczynku. Cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody. Bawcie się dobrze, leniuchując w przydomowych ogródkach, na złocistych plażach, w górach i nad jeziorami. Wierzymy, że wszyscy spotkamy się zdrowi, wypoczęci, opaleni i w doskonałych humorach w nowym roku szkolnym.
Życzymy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, by nadchodzące wakacje były spokojne i pełne niezapomnianych wrażeń.

Dziękujemy za cały rok szkolny 2016/2017.

                                                                        Dyrekcja

                                                   Zespołu Szkolno Przedszkolnego

   
„Rok szkolny 2016/2017 uważam za zakończony!”

Tymi słowami, po 10 miesiącach nauki i pracy, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Stawiskach, p. Tomasz Chojnowski, zakończył kolejny rok szkolny. Ale zanim padły te słowa, miało miejsce wiele pięknych i wzruszających chwil.

      Zakończenie roku szkolnego  w naszej szkole tradycyjnie rozpoczęło się mszą św. o godz. 800. Następnie wszyscy zgromadzeni przeszli do szkoły. Tam, na sali gimnastycznej, o godz. 900  nastąpił dalszy ciąg uroczystości.

   Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu narodowego przez społeczność szkolną, dyrektor Tomasz Chojnowski, powitał wszystkich zgromadzonych, pogratulował uczniom osiągniętych wyników i podziękował wszystkim pracownikom Zespołu Szkolno – Przedszkolnego za zaangażowanie i pracę w budowaniu wizerunku placówki. Z kolei głos zabrał Burmistrz Stawisk, p. Krzysztof Rafałowski, życząc uczniom wspaniałych i bezpiecznych wakacji oraz dziękując nauczycielom za pracę w kształtowaniu młodego pokolenia. Następnie Przewodnicząca Rady Rodziców, p. Iwona Staniurska, dziękując dyrekcji za owocną i bardzo miłą współpracę, złożyła życzenia wszystkim uczniom i nauczycielom.

  Zakończenie roku szkolnego, to czas podsumowań, podziękowań oraz pożegnań.
Na apelu zostali nagrodzeni ci, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce i wyróżnili się wzorowym zachowaniem. Nagrodę Burmistrza Stawisk otrzymała uczennica klasy VI C, Wiktoria Nowicka. Nagrodę Przewodniczącego Rady Miejskiej w Stawiskach otrzymała uczennica klasy VI C, Emilia Kiełczewska. Za bardzo dobre wyniki w nauce i aktywny udział w pracach społecznych, nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymała uczennica klasy VI C, Karolina Skrodzka. Tytuł Prymusa Szkoły otrzymało dwoje uczniów: Karol Grabowski, uczeń klasy IVA i Martyna Łojewska, uczennica klasy V B. Następnie gratulacje od dyrekcji i nagrody książkowe przyjęli liczni wzorowi uczniowie ze wszystkich klas.

     Po tym dyrektor szkoły zwrócił się do rodziców, przyjaciół szkoły i sponsorów, którzy bezinteresownie wspierali placówkę podczas minionego roku szkolnego. Podziękował im gorąco podkreślając, że zawsze służyli czasem i zaangażowaniem we wszelkich działaniach i imprezach oraz że pomagając szkole przyczyniają się do poprawy jakości pracy i nauki. Zostały wręczone listy gratulacyjne dla rodziców oraz okolicznościowe grawerowane pamiątki dla przyjaciół szkoły i sponsorów.

   Z kolei dyrektor szkoły wręczył „Tadeuszki” czterem uczniom, którzy zostali wybrani jako indywidualności roku. W kategorii „Osobowość” statuetkę otrzymała uczennica klasy IV B, Julia Bikowska. W kategorii „Społecznik” została nagrodzona Wiktoria Nowicka, uczennica klasy VI C. Paweł Nerkowski, uczeń klasy IV B, otrzymał statuetkę w kategorii „Talent”, a Kamila Skrodzka otrzymała statuetkę w kategorii „Sportowiec”.
 

Bardzo wzruszającym momentem było pożegnanie naszej koleżanki, p. Marianny Chojnowskiej, która po 38 latach pracy odeszła na zasłużoną emeryturę. Panią Mariannę serdecznie pożegnała dyrekcja szkoły, władze samorządowe i rodzice. Najbardziej ujmujące za serce było pożegnanie przez uczniów naszej szkoły i licznych absolwentów, którzy wiele lat temu kształtowali swoje charaktery pod skrzydłami p. Marianny. Niech czas ocali od zapomnienia wspólnie spędzone chwile i przedeptane ścieżki, wspólne radości, a czasem i smutki. Dziękujemy za każde dobro, uśmiech i życzliwość. A ponieważ szczęście jest wszędzie tam, gdzie je człowiek widzi, życzymy Ci koleżanko, by każdy nowy dzień przyniósł Ci radość i szczęście. Życzymy wspaniałych dni w życiu osobistym, niezawodnego zdrowia i czasu na realizację własnych pasji i marzeń i prosimy o zachowanie nas w sercu i pamięci.

   Na tym uroczystość zakończenia roku szkolnego dobiegła do końca. Dyrektor szkoły i Burmistrz Stawisk jeszcze raz złożyli uczniom i nauczycielom życzenia wspaniałego wypoczynku. Do uczniów skierowano słowa, aby pamiętali o zasadach bezpieczeństwa, o których tyle razy rozmawiano w szkole i wypoczęci,  zdrowi i szczęśliwi wrócili 1 września do szkoły, która stęskniona będzie z uśmiechem witać każdego ucznia..

   Po opuszczeniu sali gimnastycznej uczniowie udali się do klas na spotkania z wychowawcami i odebranie upragnionych świadectw, a goście spotkali się w pokoju nauczycielskim na słodkim poczęstunku.

   Tak wiec kolejny rok szkolny za nami. Chwilami było ciężko, chwilami było zabawnie… Było… I możemy tylko we wspomnieniach wracać do minionych miesięcy.

„Ale to już było i nie wróci więcej….” – rozpoczęły się wakacje!

Do zobaczenia we wrześniu!

 

Spotkanie z policjantem

20.06.2017 r. uczniowie klas  Szkoły Podstawowej w Stawiskach  w ramach akcji „Bezpieczne wakacje” spotkali się z policjantem .

     Funkcjonariusz rozmawiał z dziećmi o bezpieczeństwie podczas letniego wypoczynku. Uczniowie przypomnieli sobie podstawowe zasady ruchu drogowego. Uzupełnili  wiedzę na temat bezpiecznych zachowań podczas pobytu nad wodą, w czasie wypraw do lasu,  czy korzystania z placu zabaw.

Uczniowie chętnie dzielili się swoimi wiadomościami  na temat  bezpiecznego przebywania w mieszkaniu w czasie nieobecności osób dorosłych. Przypomnieli również, o czym należy pamiętać, w kontaktach z osobą nieznajomą.  Bardzo ważne było podkreślenie tematu, jak niebezpieczne jest przebywanie w pobliżu pracujących maszyn rolniczych.

    Mamy nadzieję, że spotkanie z policjantem i poruszenie tak ważnych kwestii, przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa naszych uczniów, u progu rozpoczynających się wakacji.

Alina Chodnik

   
Wycieczka do parku linowego
Uczniowie klas IV oraz V odwiedzili park linowy. Zapraszamy do galerii zdjęć
   
"W rodzinie siła!"

Każdy człowiek ma swoje mocne i słabe strony. Piękną lekcją jest kochać go za to, czerpać radość i siłę z miłości do drugiego człowieka. Tego nas może nauczyć przede wszystkim rodzina. W rodzinie tkwi prawdziwa siła każdego człowieka. To w niej wszystko się zaczyna, to w niej tkwią korzenie, z których czerpiemy siłę na całe życie. >>czytaj więcej>>

   
Wycieczka do Białegostoku

Dnia 8 czerwca klasy: I a i II a pojechały na wycieczkę do Białegostoku. Pierwszym punktem programu był spektakl w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki pt. „Królewna Śnieżka”. Uczniowie z zapartym tchem podziwiali wspaniałą grę aktorów i ciekawą scenografię.

Po spektaklu dzieci bawiły się w Centrum Zabaw „Fikoland”. Uczestniczyły w zorganizowanych zabawach i konkursach, a także pokonywały wspinaczkowe tory przeszkód oraz zjeżdżalnie tunelowe, prowadzące do basenów z piłeczkami. W drodze powrotnej oczywiście nie mogło obyć się bez Mc Donalda. Wszyscy najedzeni, zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do Stawisk.

                                                                           Mariola Olender i Bożena Nowicka

   
Dzięki Wam my stajemy się lepsi i szlachetniejsi

 "Dzięki Wam my stajemy się
   lepsi i szlachetniejsi"

   Te słowa skierowaliśmy do osób niepełnosprawnych podczas naszej wizyty w Środowiskowym Domu Samopomocy w Łomży.

   Udając się tam wraz z naszą wychowawczynią panią Beatą Ruszczyk i panią pedagog Elżbietą Karwowską pragnęliśmy, by nasza obecność i zebrane przez nas pluszowe zabawki, książki, materiały papiernicze i słodycze, sprawiły radość osobom, które przez życie idą jedną z tych trudniejszych dróg.

   Udało się! Byliśmy szczęśliwi widząc uśmiech na twarzach i radość zebranych tam osób. Bardzo szybko wytworzyła się miła, pełna wzajemnej życzliwości atmosfera. Zostaliśmy poczęstowani herbatką i pysznymi wypiekami. Mieliśmy też okazję obejrzeć prace plastyczne wykonane przez naszych nowych kolegów. Piękno bijące z tych artystycznych dzieł odzwierciedlało wewnętrzne piękno ich niezwykłych autorów. Byliśmy pod wrażeniem.

   Do szkoły wróciliśmy pełni refleksji, wzbogaceni o nowe doświadczenia.
W przyszłym roku planujemy ponowne odwiedziny. Zaproszenie już mamy.

                                                                                       Uczniowie klasy VIB

   
Wycieczka na Mazury
31.05.2017r. klasy drugie SP Stawiski uczestniczyły w wycieczce krajoznawczej na trasie Augustów - Płociczno. Drugoklasiści podziwiali niepowtarzalne piękno Mazur. Atrakcją wycieczki był przejazd Wigierską Kolejką Wąskotorową przy południowym brzegu jeziora Wigry.
W trakcie przejazdu uczniowie mieli możliwość obserwowania życia lasu. Rozpoznawali rodzaje drzew, oddychali czystym, leśnym powietrzem. Nad jeziorami rozróżniali rośliny przybrzeżne oraz niektóre ptaki wodne. W Augustowie korzystali z atrakcji Regionalnego Centrum Rekreacji "Kaktusik". Dopełnieniem uciech były smaczne lody, którym  nie mógł się oprzeć żaden drugoklasista. 

Niezapomnianych wrażeń dostarczył uczniom rejs statkiem Żeglugi Augustowskiej do Studzienicznej jeziorami: Necko i Białym. Po drodze dzieci obserwowały śluzowanie w Przewięzi. W Studzienicznej zwiedzali Sanktuarium Najświętszej Marii Panny wraz ze studzienką na wyspie jeziora Studzieniczne oraz pomnikiem Ojca Świętego Jana Pawła II.

Ważnym momentem dla integracji zespołów klasowych było ognisko i pieczenie kiełbasek, które z dala od mamy smakowały uczniom wyśmienicie.

                                                                                          Wychowawcy klas II.

   
Trójbój rodzinny klas trzecich

Dnia 31 maja uczniowie klas trzecich, rodzice i wychowawcy uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym. Mimo niesprzyjającej pogody atmosfera była niezwykle gorąca. Szczególnych wrażeń dostarczyły uczestnikom rozgrywki sportowe  między rodzicami i dziećmi.

Rywalizacja była bardzo zacięta, ale wyrównana. Po wytężonym wysiłku fizycznym wszyscy uczestnicy spotkania zajadali się kiełbaskami upieczonymi na ognisku. Nie zabrakło też słodkości. Wrażenia ze spotkania na pewno pozostaną na długo w pamięci  uczniów i ich rodziców.

                                               Marianna Chojnowska       Teresa Rydzewska

   
Przywróćmy Dzieciom Uśmiech”
  Kolejny raz udowodniliśmy, iż nie ma dla nas rzeczy niemożliwych! Sukcesywnie wprowadzane akcje ekologicznie przyczyniają się do zmian nawyków nawet najmłodszych kolegów i koleżanek.

Akcja ekologiczna pod hasłem Przywróćmy Dzieciom Uśmiech” polegała na zbiórce makulatury. Celem akcji była pomoc dzieciom przebywającym w rodzinnych domach dziecka poprzez zapewnienie im opieki w warunkach jak najbardziej zbliżonych do warunków panujących w normalnej rodzinie. Do akcji przystąpiły następujące osoby i klasy:

Napiórkowska Izabela VI a  -80 kg

Napiórkowska Agnieszka VI a - 80 kg

Konopka Wiktoria    IV b - 23 kg

Leszczyńska Amelia   V a- 150 kg

Sobocińska Martyna  II a- 2, 5 kg

Sobocińska Aleksandra II a-2,5 kg

Laskowska Julia II a-4 kg

Mroczkowska Julia  II a-1 kg

Trzaska Zuzanna II a-1,8 kg

Kozikowski Michał II b-11kg

Klasa VI b-90 kg

Sarnacka Lena II b-8 kg

Rosołowska Monika  II b-2,5 kg

Orłowski Michał II b- 3kg

Dobrzycka Marta II b- 4kg

Bednarczyk Nikola II b- 1kg

Resko Oliwia IV c-21 kg

Zaremba Anna II b- 4,5 kg

Kamionowska Zuzanna IV b- 3, 08 kg

Matera Karolina VI b- 2,8 kg

Bednarczyk Kinga V b- 23,5 kg

Szleszyński Kamil V c-3 kg

Bikowska Julia IV b-3,5 kg

Sobota Julia Va -1,5 kg

Kozikowska Ewelina V b- 2,5 kg

Staniurska Marta V b- 19 kg

Góralczyk Kacper III b- 33 kg

Ramotowska Izabela Vb- 3,5 kg

Kuczyńska Oliwia II b- 10 kg

Szczechowski Konrad II b- 13 kg

Bogumił Patrycja IV b- 9,5 kg

Kozikowski Tomasz VI c – 4kg

Szkoła – 35 kg

 

Najwięcej    kilogramów makulatury zebrała kl. VI a- Gratulujemy !!!

Akcja „Szkole pomagamy i świat oczyszczamy”, celem akcji była zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na rzecz naszej szkoły. Udało nam się łącznie  zebrać  308  kg.

W imieniu opiekunów  Samorządu Uczniowskiego i Dyrekcji szkoły  bardzo  serdecznie dziękujemy rodzicom, uczniom  i nauczycielom za zaangażowanie i prosimy o dalszą dobrą wolę i aktywny udział                          w prowadzonych inicjatywach.

Samorząd Uczniowski

   
Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej w Stawiskach
Galeria zdjęć z Dnia Dziecka
   
Jak dobrze dzieckiem być...

Jest taki dzień w roku, kiedy to wszystkie dzieci mają swoje święto. To właśnie 1 czerwca obchodzony jest Dzień Dziecka. W tym roku uczniowie Szkoły Filialnej w Jurcu Szlacheckim z tej okazji wyjechali na wycieczkę do Łomży. Tam czekało na nich wiele atrakcji.

Najpierw była wizyta w Jednostce Straży Pożarnej. Czerwone wozy strażackie zapraszały do tego, by chociaż na moment wejść do środka, przymierzyć hełm strażacki, posłuchać wycia syren...

Strażacy urządzili pokaz lania wody z węża strażackiego, kurtynę wodną i pokazali gaśnice, maski tlenowe, strój do zagrożeń chemicznych. Uczniowie byli też świadkami wyjazdu na prawdziwą akcję ratunkową. 

Potem był czas na mały posiłek w pizzerni. Następnie czekała ich zabawa w sali zabaw. Był basen z piłeczkami, zjeżdżalnia, trampolina i wiele innych zabaw. 

Dzień Dziecka upłynął miło i obfitował w gorące życzenia od nauczycieli oraz niezapomniane atrakcje. 

                                                                                                M.Wojewoda, E.Dęby

   
Dzień Matki w Szkole Podstawowej w Stawiskach

Dzieci  26 maja zaprosiły najdroższe dla nich osoby – swoje mamy. W tym szczególnym dniu przedstawiły przygotowany program artystyczny. Występ małych aktorów w bajkach, zadeklamowane wierszyki, wyśpiewane z serca piosenki i tańce  wywołały u mam ogromne wzruszenie.

Wszystkie mamy były zachwycone występami swoich pociech. Uśmiech na ich twarzach oraz gromkie brawa świadczyły o radości. Niespodzianką dla mam były upominki, które dzieci wykonały własnoręcznie i kwiaty. Całusom i życzeniom nie było końca, a piosenka „Sto lat” rozbrzmiewała w sercach jeszcze przez długi czas. Nie zabrakło także wspólnego poczęstunku. W tak miłej, serdecznej atmosferze czas minął szybko. Dla dzieci było to wielkie przeżycie, dzięki któremu poczuły się ważne, zdolne i mogły być dumne ze swoich mam i siebie.

Życzymy naszym drogim mamom dużo zdrowia, szczęścia i zadowolenia ze swych pociech.

                                                                                                   Nauczyciele klas I-III

   

Kochanych rodziców mam....

26 maja to ważna data w dziecięcym kalendarzu. O tym dniu należy pamiętać, gdyż jest to święto naszych drogich mam. 

Tego dnia nasza szkoła została pięknie udekorowana na powitanie drogich gości w osobach mam i tatusiów, którzy zostali zaproszeni na uroczystość. Były wiersze, piosenki, życzenia.

Rodzice podziwiali swoje pociech w tańcu kujawiaka. Kochanym rodzicom pociechy wręczyły przepiękne, własnoręcznie wykonane laurki i serduszka. Każda mama otrzymała róże.  Łzy wzruszenia wywołał film, w którym każdy z nas mówił, za co kocha swoich rodziców.

Przy pięknie nakrytym był słodki poczęstunek z ciastami, owocami, słodyczami i  z tortem.  

To był piękny dzień. 

                                                                                     E.Dęby, M. Wojewoda 

   
Farma iluzji- wycieczka do Trojanowa.

Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień! Jedziemy na farmę iluzji. 

O godzinie 7.00 wyruszyliśmy na wycieczkę, gdzie czekał nas wiele atrakcji. 

Przy wejściu do Parku Rozrywki powitał nas czarodziejski zając. Potem wraz z przewodnikiem odkrywaliśmy świat iluzji. Najpierw był labirynt, gdzie czekały na nas zagadki. Następnie ruchomy most w tunelu, studnia bez dna, ściana cieni w Pałacu Piotrusia Pana.

Szliśmy mostem, gdzie z bagna wystawał krokodyl i węże a na drzewach siedziały papugi. Oglądaliśmy meble Olbrzyma i Krzywy Dom, w którym traciliśmy równowagę. Kręciliśmy się w Niebieskim Domku w przód i tył. Próbowaliśmy złapać znikający samochodzik w pokoju hologramu. 

Oglądaliśmy wybuch substancji chemicznych. Był pył z rogu jednorożca, jad smoka, śluz ślimaka, woda ze źródełka Rusałki. 

Chwilę odpoczynku spędziliśmy na placu zabaw. Wspinaliśmy się po wielkiej linowej pajęczynie, zjeździliśmy ze zjeżdżalni. Potem był czas na posiłek. W drodze powrotnej odwiedziliśmy McDonald.

Pełni wrażeń wróciliśmy do domu. Wycieczka była bardzo fajna i dostarczyła wiele radości.

                                                                                                 M. Wojewoda, E. Dęby

   
Super ratownicy

Już po raz kolejny uczniowie Szkoły Filialnej w Jurcu Szlacheckim doskonalili swoje umiejętności w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej. Tym razem wspólnej nauce i zabawie towarzyszyli ci, którzy ratują życie ludzkie każdego dnia i nocy, czyli nieustraszeni strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kolnie.

Dzielni strażacy przywieźli ze sobą fantoma, na którym uczniowie kształtowali umiejętność sztucznego oddychania, reanimacji. Mieli możliwość wykonania 30 uciśnięć i 2 wdechów. Było to trudne zadanie, ale wszyscy poradzili sobie wzorowo.
Poza tym -jak przystało na prawdziwych ratowników - uczniowie doskonalili swoje umiejętności pod kątem bandażowania ran, układania ciała w pozycji bocznej    bezpiecznej i wzywania pomocy przez telefon.
Na koniec spotkania był czas na przymierzenie stroju strażaka, wręczenie laurki dla zespołu strażackiego z okazji Dnia Strażaka i wspólna fotografie.
                                                                wych. Emilia Dęby, Marta Wojewoda
   
Duży sukces uczniów naszej szkoły!
 

           05 maja 2017r. odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski ,,Baje, bajki, bajeczki” w dwóch kategoriach wiekowych kl. I-III i IV-VI.

 Przeżyć drżenie serca można było podczas aktorskiej  interpretacji wiersza "Pani Twardowska” Adama Mickiewicza  przez Igę Kozikowską ,która zajęła 1 miejsce i będzie reprezentowała powiat kolneński  w Białymstoku.

         Po swojej recytacji duże brawa od publiczności otrzymał Maciej Tyszka. Wykazał się dużym spokojem i powagą jak na ucznia klasy II, a swoją interpretacją wiersza "O uprzejmym rycerzu” nie tylko zachwycił widzów,  ale również jury i będzie reprezentował naszą szkołę w konkursie wojewódzkim.

                                                                    Celina Sanicka

   
WIWAT 3 MAJ!

Uchwalenie Konstytucji to jedna z najjaśniejszych kart naszej historii.
         Wydarzenie to w roku 1791 było zwiastunem naprawy państwa i ocalenia jego suwerenności.

 W tegorocznych obchodach Święta Konstytucji 3 Maja jak zawsze uczestniczyła nasza Szkoła. Ceremonia rozpoczęła się przemarszem delegacji uczniów ze sztandarem oraz dyrekcji i nauczycieli pod budynek remizy Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie spotkali się wszyscy uczestnicy. Następnie w uroczystym pochodzie orszak wyruszył do kościoła parafialnego na mszę świętą, po zakończeniu której wszyscy zebrani udali się pod Pomnik Orła Białego – tam odbyły się główne uroczystości.

Po przemówieniach i złożeniu kwiatów pod pomnikiem, młodzież przedstawiła część artystyczną nawiązującą do obchodzonego święta. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VI b, którzy zatańczyli poloneza (link do filmu), do którego choreografię opracowała wychowawczyni klasy p. Beata Ruszczyk.

Fotorelacja dostępna na profilu GOKiS

   
 SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

W dniach 03 i 28 kwietnia bieżącego roku odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski.

Rywalizowano w dwóch grupach wiekowych: klasy I-III i IV- VI.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowanie, a jego uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom.

W kategorii klas I-III jury przyznało następujące wyróżnienia: Kamil Modzelewski, Maciej Tyszka, Malwina Leszczyńska, Julia Zelkowska, Oliwia Kuczyńska i Magdalena Wiszowata.

W kategorii klas IV-VI:

I miejsce- Iga Kozikowska kl. Vb

II miejsce- Amelia Leszczyńska kl. Va

III miejsce- Weronika Rydzewska kl.Via

Wyróżnienia: Aneta Konopka kl. VI a, Wiktoria Konopka IV a

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

W Powiatowym Konkursie Recytatorskim naszą szkołę będą reprezentowali: Maciej Tyszka , Julia Zelkowska , Iga Kozikowska i Amelia Leszczyńska.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

                                          Organizatorzy:

                                           Marianna Chojnowska, Mariola Olender, Celina Sanicka

   
  ,,Jeden dzień dla Stolicy”

       Na wycieczkę do Warszawy czekaliśmy od dawna. W końcu nadszedł upragniony dzień. Wyjechaliśmy ze Stawisk do stolicy.

     Dzień był piękny i słoneczny. Autobus pierwsza klasa. Do Warszawy dojechaliśmy około godz. 11.00. Najpierw poszliśmy do Centrum Nauki Kopernik , gdzie zwiedzający mogą  poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. W Centrum Nauki Kopernik spędziliśmy ok. 1,5 godz. Potem czekał nas 2 godzinny spacer po Starówce. Zobaczyliśmy Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Pałac Prezydencki oraz Pomnik Małego Powstańca . Następnie  pojechaliśmy zobaczyć Stadion Narodowy –to było fajne . Byliśmy w szatniach piłkarzy , widzieliśmy stroje gwiazd sportu np. Łukasza Fabiańskiego. Czas minął  bardzo szybko. Trzeba było wracać do domu.

     Tę wycieczkę będę wspominać jako najlepszą w moim życiu. Mimo , że była to wycieczka jednodniowa, to było bardzo dużo atrakcji i nikt się nie nudził. Takich atrakcji życzę wszystkim podróżnikom.

                                                                            Kacper Góralczyk uczeń kl. 3b.

Opiekunowie wycieczki: Marianna Chojnowska , Teresa Rydzewska

   
   
Wielkanocne cuda z masy solnej

    Masa solna to wspaniałe narzędzie do pracy i zabawy pozwalające na wiele możliwości. Nie ma tu ograniczeń, można próbować, zmieniać kształty w nieskończoność.

      Taka przygoda z masą solną przyczynia się do rozwoju twórczego myślenia i wyobraźni oraz rozwijania wrażliwości zmysłowej. 

Uczniowie klas IV - VI w bardzo twórczy sposób podeszli do tematyki wielkanocnej, a wytwory ich wyobraźni możemy z przyjemnością podziwiać w galerii zdjęć.

G.P

Konkurs Palm Wielkanocnych

         W tym roku w naszej szkole po raz kolejny zorganizowany został konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Uczniowie kl. I-VI chętnie przystąpili do konkursu. Palmy były wykonywane indywidualnie i grupowo. Efekty pracy uczniów mogliśmy podziwiać przez kilka dni na wystawie. Wszystkie palmy były wykonane z dużą pomysłowością i starannością.  

Uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami  i modlitewnikami.

Serdeczni dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu

   
Wielkanocne wsparcie z PCK

Kilka dni przed świętami wielkanocnymi członkowie Szkolnego Koła PCK

zorganizowali zbiórkę artykułów spożywczych oraz odzieży. Akcję wspierali rodzice i uczniowie ze Szkoły Filialnej w Jurcu Szlacheckim, uczniowie i rodzice ze Szkoły Filialnej w Budach Stawiskich a także uczniowie ze szkoły w Stawiskach. 

Dary te wsparły wiele rodzin i pomogły im przeżyć wielkanocne święta w radości.

Prócz tych artykułów Koło PCK we współpracy z Panią pedagog E. Karwowską zorganizowało zbiórkę artykułów papierniczych dla zaprzyjaźnionego Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej w Łomży.  

Ponownie zostaliśmy tam gorąco i serdecznie przyjęci za co bardzo dziękujemy.

Mamy nadzieję, że wszystko się przydało.

   
„Na wirtualnym podwórku” – jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

   6 kwietnia 2017 r. odbyła się ogólna wywiadówka profilaktyczna z rodzicami uczniów klas I – VI na temat: „Na wirtualnym podwórku” – jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Spotkanie to przeprowadzili: pedagog szkolny, p. Elżbieta Karwowska i nauczyciel informatyki, p. Grzegorz Paczoszka.

Szkolenie rodziców miało na celu uświadomienie zagrożeń wynikających z surfowania w Internecie oraz wskazania  sposobów radzenia sobie z nimi. W obliczu dynamicznego postępu techniki, zarówno dzieci, jak i ich rodzice, powinni posiadać podstawową wiedzę na temat Internetu, jego możliwości oraz potencjalnych zagrożeń wynikających z korzystania z tego narzędzia. Powinni wiedzieć, gdzie szukać pomocy, czy też informacji w przypadku, gdy jakaś sytuacja budzi ich niepokój.

   Szczególną uwagę zwrócono rodzicom na korzystanie przez dzieci z gier komputerowych. Przybliżono rodzicom zasady bardzo niebezpiecznej gry pn. „Niebieski wieloryb”, która staje się coraz bardzie popularna wśród młodzieży. W ostatnim okresie gry komputerowe stały się dla młodego pokolenia zasadniczym sposobem rozrywki. Niewłaściwie dobrane gry mogą mieć bardzo negatywny wpływ na rozwój dziecka, dlatego tak ważne jest, aby rodzice poświęcali czas swoim dzieciom i interesowali się tym, czym ich dziecko zajmuje się w czasie wolnym od nauki. Najlepsza ochrona jest wówczas, gdy rodzic wie i uczestniczy w tym, co robi dziecko.                                                                    

Korzystanie z Internetu powinno być dla dziecka drogą rozwoju, a nie zagrożeniem.

   
Profilaktyczny Teatr „KURTYNA”

Profilaktyczny Teatr „KURTYNA” z Krakowa przyjechał do nas 6 kwietnia. Aktorzy  bezpłatnie zagrali spektakle wychowankom  naszej szkoły. Uczniowie kl. IV-VI obejrzeli przedstawienie  „KTO, JAK NIE JA”, które było teatralnym przewodnikiem  po żmudnej drodze budowania swojej wartości i wyjątkowości, drodze obficie wyposażonej w drogowskazy, ukierunkowujące młodego widza w poszerzaniu kompetencji i wiedzy o kreowaniu relacji z otoczeniem.

W przedstawieniu  poruszono bardzo ważne zagadnienia dotyczące m. in.

- negatywnych skutków, związanych z paleniem papierosów,

- przemocy fizycznej, psychicznej i emocjonalnej w relacjach rówieśniczych i rodzinnych,

- podejmowania wyborów i odpowiedzialność za decyzje,

- kształcenia poczucia asertywności i umiejętności budowania relacji w oparciu o komunikat werbalny/ kultura słowa,

- rozpoznawania i kontrolowania  emocji,

- szacunku dla opiekunów i nauczycieli,

- szczególnego przywiązania do kultywowania i rozwijania indywidualnych pasji, jako elementu budującego poczucie pewności i autoakceptacji.

Wszyscy uczniowie obejrzeli spektakle z ogromną ciekawością i przejęciem. Tematy poruszane pobudziły uczniów do refleksji i głębszego zastanowienia się nad swoim zachowaniem.

   

„W Tajemniczej Krainie Gadów z AGAMĄ BRODATĄ” – warsztaty przyrodnicze

AGAMA BRODATA („brodata”, bo kolce przyozdabiające jej głowę tworzą coś na wzór brody) -  to jaszczurka zamieszkująca suche, ciepłe sawanny i stepy Australii. Żyje średnio 10-12 lat, choć zdarzają się osobniki dożywające 20 lat. Agama brodata jest typowo dzienną jaszczurką prowadzącą bardzo aktywny tryb życia.

Agamy brodate są bardzo ciekawymi i inteligentnymi jaszczurkami. Dość łatwo i szybko przyzwyczajają się do swoich właścicieli, o czym opowiadał właściciel Migusia.

Oswojone osobniki są bardzo spokojne, godzą się na głaskanie i branie na ręce, o czym mogły przekonać się dzieci, robiąc sobie pamiątkowe zdjęcia z jaszczurką.

   
Wielkanocny kiermasz.

W oczekiwaniu na święta wielkanocne z wielkim zapałem zabraliśmy się do pracy w przygotowanie kiermaszu wielkanocnego. Gromadziliśmy wydmuszki, styropianowe jajka, kurki i zajączki, ozdobne serwetki, cekiny, brokaty i inne ozdoby.

Następnie pod czujnym okiem pań wychowawczyń i rodziców dekorowaliśmy jajka, kurki i zajączki różnymi technikami. Były jajka robione metodą decupagu, marmurkowe, cekinowe - a wszystkie takie piękne!

Jedna z mam Pani A. Konopka wykonała dla nas przepiękne zające z siana i palmy wielkanocne.

Wszystkie nasze rękodzieła zostały zaprezentowane podczas Święta Patrona Szkoły w ramach kiermaszu. 

                                                                               M. Wojewoda, E.Dęby

   
Dzień Patrona 2017

Od 1976r. Tadeusz Kościuszko towarzyszy kolejnym pokoleniom uczniów jako wzór godny naśladowania. W tym roku po raz 41 w naszej szkole uczciliśmy tego bohatera narodu polskiego.

 24 marca 2017r. świętowaliśmy imieniny naszej szkoły. W tym roku  była to 41 rocznica nadania imienia Tadeusza Kościuszki Szkole Podstawowej w Stawiskach. Ale to nie jedyna rocznica, jaką obchodziliśmy tego roku. W tym roku  przypada również 200 rocznica śmierci  Tadeusza Kościuszki, w związku z czym rok 2017 został nazwany rokiem Kościuszki. Jesteśmy dumni, że mamy za patrona jedną z najwybitniejszych postaci  w dziejach narodu polskiego, co było niejednokrotnie podkreślane podczas  uroczystości. >> czytaj więcej

   
Powitanie wiosny. 

Wiosną wszystko budzi się do życia. Przylatują jaskółki, bociany i wszędzie słychać śpiew ptaków. W ogrodach kwitną krokusy, tulipany i krzewy hortensji. 

Oszołomieni wiosennym przebudzeniem postanowiliśmy uczcić tę chwilę kolorowym przebraniem. Chłopcy mieli na sobie żółte i zielone koszule z żółtymi krawatami lub muszkami a dziewczęta piękne suknie w kolorach wiosny. Jedna z dziewcząt miała także kapelusz w formie bocianiego gniazda. 

Odbył się także konkurs na najładniejszy wiosenny strój. Wszyscy zostali nagrodzeni za pomysłowość kolorowymi cukierkami.

 Wych. M. Wojewoda, Emilia Dęby

   
SZCZĘŚCIE JEST KOBIETĄ.

Żeby poznać kobietę – brak nam na to czasu.

Żeby ją zrozumieć – brak nam na to siły.

Żeby wielbić ją i podziwiać, to już istny szczyt nieskończoności.

Pewne jednak jest to, że SZCZĘŚCIE JEST KOBIETĄ.

   

Niech każdy się dowie, że dziś Dzień Kobiet.

 8 MARCA to dzień kiedy panowie mali i duzi szczególnie pamiętają o swoich mamach, koleżankach. Nasi kochani koledzy, w tym dniu przygotowali dla nas kobietek dużo niespodzianek.

Od samego rana posypały się gorące życzenia, uściski. Potem były upominki. Każda z dziewcząt otrzymała słodkie łakocie i jak przystało na damy- pomadkę ochronną do ust. Chłopcy odśpiewali ,,sto lat."

W ramach zabawy - my dziewczyny- pozwoliliśmy pomalować chłopcom nasze usta. Nawet panie wychowawczynie i mamy dostąpiły tego zaszczytu!

Na koniec nasi koledzy obiecali, że cały dzień będą nas wyręczać w sprzątaniu, wycieraniu tablicy i w ogóle w obowiązkach.

To był bardzo miły dzień.

                                                                                         M. Wojewoda, E.Dęby

   
Tylko kultura i koleżeństwo, zagwarantują ci bezpieczeństwo!

Poczucie bezpieczeństwa odgrywa fundamentalną rolę w życiu każdego człowieka, determinuje jego myśli, pragnienia, motywacje oraz dążenia. W naszej szkole uczniowie czują się bezpiecznie, a ich zachowanie nie odbiega od ogólnie przyjętych norm społecznych, ale od czasu do czasu zdarzają się sytuacje, które wykraczają poza kodeksy i regulaminy szkolne.

    Aby eliminować niepożądane zachowania uczniów,  23.02.2017 r. został zorganizowany apel klas dla IV - VI mający na celu przypomnienie uczniom norm obowiązujących w szkole i zasad właściwego zachowania. Spotkanie nauczycieli i uczniów służyło umacnianiu klimatu współpracy oraz wzajemnego szacunku, jak również  budowaniu życzliwej atmosfery w klasie i szkole, m.in. poprzez propagowanie zachowań prospołecznych.

    Spotkanie rozpoczęła pedagog szkolny, p. Elżbieta Karwowska, która skierowała do uczniów ogólne uwagi i spostrzeżenia dotyczące ich zachowania w pierwszym półroczu. Wnioski, jakie nasunęły się w wyniku obserwacji szkolnego życia, ze szczególnym uwzględnieniem przerw międzylekcyjnych, pociągają za sobą konieczność podjęcia działań wychowawczych zmierzających do poprawy zachowania uczniów, z naciskiem na kulturę osobistą. W związku z tym, na drugi semestr zostały zaplanowane działania  - konkurs, plebiscyt, akcja charytatywna, dyżury uczniowskie, których koordynatorem będzie Samorząd Uczniowski.

   Opiekun SU, p. Beata Nowicka, przedstawiła uczniom informacje dotyczące realizacji zaplanowanych działań wychowawczych. Zapoznała uczniów z celami konkursu: "Szkoła Dobrego Wychowania", poinformowała o Plebiscycie "Tadeuszki", wprowadziła w założenia akcji charytatywnej "Przywróćmy Dzieciom Uśmiech", jak również zaznajomiła uczniów z regulaminem i harmonogramem dyżurów uczniowskich klas IV - VI, które zostają przywrócone do życia w drugim semestrze.

    Następnie uczennice klasy VI C - Karolina Skrodzka i Wiktoria Nowicka, przedstawiły interesującą prezentację mającą na celu zwrócenie uwagi uczniów na niebezpieczeństwa związane z nieprawidłowym zachowaniem się podczas pobytu w szkole.  Przypomniały procedury pozwalające na szybkie i skuteczne działania w przypadku wystąpienia sytuacji niebezpiecznych. Podkreśliły,  że aktywność każdego ucznia, nauczyciela i innego pracownika szkoły w tym zakresie pozwoli niwelować skutki sytuacji niebezpiecznych lub w ogóle do nich nie dopuszczać. Podały przykłady prawidłowych zachowań w różnych okolicznościach.

   Apel podsumowała wicedyrektor, p. Aldona Wesołowska. Przypomniała uczniom sankcje przewidziane za nieprzestrzeganie regulaminów szkolnych, jak również wyszczególniła obszary wymagające szczególnej pracy wychowawczej.

   Mamy nadzieję, że to spotkanie z uczniami, poruszenie tak istotnych treści wychowawczych, a także realizacja zaplanowanych na drugie półrocze działań wychowawczych,  pozytywnie wpłyną na eliminowanie zagrożeń w szkole i umacnianie pożądanych postaw uczniów.

   Szkoła to nasz drugi dom. To przyjaciel, który pozwala rozwinąć skrzydła, uczy szacunku i wychowuje. To bezpieczny azyl, który uczy dokonywać samodzielnych wyborów.  Naszym pragnieniem jest, aby każdy uczeń przekraczał próg szkolny z radością i uśmiechem na twarzy. Troska o ucznia, zapewnienie mu bezpieczeństwa i przyjaznego klimatu, jest dla nas priorytetem.

   
…. bo świat potrzebuje dobra i piękna

W czwartek, 16 lutego uczniowie klas III – VI uczestniczyli w pełnym przygód i niesamowitych perypetii widowisku pt. „Pinokio”.

Opowieść kukiełkowa w prosty sposób przypomniała o potrzebie miłości i o tym, jaką długą drogę trzeba pokonać, by zrozumieć, że wiele zawdzięcza się najbliższym.

 
Razem zmieniamy Internet na lepsze

            W dniach 6 -10 lutego, już po raz 9 w naszej szkole a 13  w Polsce i w ponad stu krajach na świecie, obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) poświęcony bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w sieci. Hasło tegorocznej edycji: „Razem zmieniamy Internet na lepsze” podkreśla rolę każdego użytkownika sieci w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online.

Jego celem jest promocja działań na rzecz pozytywnego wykorzystywania zasobów internetowych przez dzieci i młodzież. Ważne w idei DBI jest też pokazanie aktualnych problemów dotyczących zagrożeń online, na jakie narażeni są młodzi użytkownicy.

Uczniowie klas 3-6 uczestniczyli w szeregu zajęć dotyczących zjawiska cyberprzemocy oraz bezpieczeństwa w Internecie. Podczas  zajęć podczas dowiedzieli się co należy zrobić, by czuć się bezpiecznie w Internecie. Część zajęć poświęcona była problemowi przemocy rówieśniczej z użyciem Internetu i telefonów komórkowych. 

Zapraszamy wszystkich uczniów na platformę edukacyjną http://edu.fdn.pl Znajdują się tam kursy z zakresu bezpieczeństwa dzieci online. Każdy chętny uczeń może zarejestrować się na portalu, po czym przystąpić do zdobywania "poziomów wiedzy". Po ukończonym szkoleniu każdy uczestnik otrzymuje zaświadczenie i oczywiście bezcenną wiedzę. Zapraszamy też wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli na portale www.dzieckowsieci.pl; www.sieciaki.pl;  oraz www.321internet.pl. Na pewno znajdziecie tam coś dla siebie. Rodziców zapraszamy do odwiedzenia zakładki "Dla rodziców" w której znajdą mnóstwo informacji dotyczących bezpieczeństwa w internecie.

Organizatorzy DBI: Grzegorz Paczoszka, Aldona Wesołowska

   
POKAZ KINA SFERYCZNEGO

Ciekawe doświadczenie, niepowtarzalna atmosfera, wesołe konkursy, upominki, sferyczne filmy edukacyjne pod kątem 360°!!! Jak wiele niesamowitych zjawisk nas otacza i jak mało o tym wiemy...

9 lutego w naszej szkole odbyły się spektakle kina sferycznego. Uczestniczyli w nich prawie wszyscy uczniowie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego. Na spektakl przyjechali również uczniowie ze szkół filialnych z Bud Stawiskich i Jurca. Nie zabrakło również przedszkolaków.

Filmy sferyczne przedstawiały różne ciekawostki, zawierały mnóstwo niezbędnej informacji edukacyjnej, którą uczniowie mogli przyswoić lepiej niż podczas tradycyjnej projekcji filmu w kinie lub w telewizji.

Widzowie mieli możliwość nie tylko oglądać, lecz również zostać uczestnikami niepowtarzalnych oraz nienamacalnych zdarzeń. Naukowo udowodniono, że wypukły obraz, jak również jasne kolory, pozytywnie wpływają na ośrodkowy układ nerwowy dziecka, a także na stan fizjologiczny i emocjonalny.

 

   
Bezpieczne ferie  
Prezentacja Bezpieczne Ferie Zimowe 2017
   
Święto Babci i Dziadka.

20 stycznia 2017 roku o godzinie 10.00 w progu naszej szkoły stanęli znakomici goście w osobach zacnych babć i dziadków. 

Na nakrytych białym obrusem stołach pojawiło się ciasto, owoce, słodycze, herbata i kawa. Był też piękny tort. 

Wnuczęta pięknie ubrani powitali gości piosenką. Były wiersze, życzenia, wspólna fotografia z babcią lub dziadkiem w bujanym fotelu. Dużą niespodzianką były wręczane w ramach upominku przygotowane wcześniej księgi okolicznościowe. 

Były łzy wzruszenia, uściski i miło spędzony czas wnucząt z dziadkami.

                                                     M.Wojewoda, E.Dęby 

   
Prezent dla kochanych babć i dziadków.
Jak podziękować kochanym babciom i dziadkom za ich miłość? Kwiatkiem, piosenką , wierszykiem. My, wnuczęta od kilku dni na zajęciach plastycznych i technicznych tworzyliśmy księgę okolicznościową. Pod czujnym okiem Pań wychowawczyń pisaliśmy na komputerze życzenia. Potem je drukowaliśmy.
Na wyciętych przez Panie tekturkach sklejaliśmy kartki papieru tak, aby przybrały kształt rozłożonej księgi. Sami ozdabialiśmy koralikami, wstążkami, piórkami. Panie wszystko dopieściły. Klejem rysowały przeróżne es-floresy, by na koniec wszystko spryskać złotą lub srebrną farbą. Efekt był oszałamiający!

                                            M. Wojewoda, E.Dęby

   
DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Na święto swoich babci i dziadków uczniowie kl. Ia wraz z wychowawczynią przygotowali uroczysty poranek, który odbył się dn. 20 stycznia br. Mimo, iż na dworze było bardzo ślisko, babcie i dziadkowie bezpiecznie dotarli na czas. Świetlica szkolna okazała się doskonałym miejscem na przyjęcie gości.

Wnuki zaprezentowały na scenie wspaniały występ, a rodzice przygotowali poczęstunek. Dużo radosnych emocji dostarczyły wszystkim konkursy z udziałem babci, dziadków i wnucząt. Wspólna zabawa rozpoczęła się  walcem przy dźwiękach starej piosenki „Był sobie król”, którą goście nucili z sentymentem. Następnie dziadkowie przypomnieli dzieciom wierszyki ze szkolnych lat, takie, jak: „Murzynek Bambo”, „Stefek Burczymucha” oraz „Abecadło”. Babcie natomiast śpiewały piosenki: „Ta Dorotka”, „Poszło dziewczę po ziele”, „Mam chusteczkę haftowaną”. Podczas konkursów okazało się, że dziadkowie doskonale orientują się, co to jest smartfon, Facebook, Skype, czy e-mail. Dzieci również bezbłędnie odpowiedziały na zagadki dziadków np. Jak działało żelazko na duszę?, Do czego służyły: balia i tara, samowar, kałamarz i stalówki.

Cieszymy się, że babcie i dziadkowie spędzili wspólnie z nami czas w miłej atmosferze i życzymy im dużo zdrowia i pociechy z wnucząt.

Serdeczne podziękowania kieruję do Pani Iwony Bogdańskiej i Pana Grzegorza Paczoszki za pomoc w przygotowaniu uroczystości.

                                                                         - Wych. Klasy I A:  Mariola Olender

   
Koncert kolęd

Muzyka zawsze była i będzie nieodzownym elementem wszelkiego świętowania. Symbolizuje radość i uświetnia wszelakie uroczystości.

 I tak z uroczystością Narodzenia Pańskiego łączy się śpiew specjalnych pieśni zwanych kolędami.

22 grudnia po przedstawieniu bożonarodzeniowym zespół wokalno - instrumentalny prowadzony przez Grzegorza Paczoszka zaprosił wszystkich obecnych gości na koncert kolęd.

Mali artyści przybliżyli  krótką historię związaną z kolędami, a następnie zaprezentowali je w wersji instrumentalnej. W dalszej części uczniowie przedstawili kilka zaaranżowanych przez zespół pastorałek.

Nie zaprzepaśćmy tego, co dokonali nasi przodkowie. Niech w każdym polskim domu w okresie Świąt Bożego Narodzenia nie zabraknie tak pięknej tradycji - tradycji wspólnego kolędowania.

   
„Spotkanie wigilijne” w Szkole Filialnej w Budach Stawiskich.

Aby przy świątecznym stole nie zabrakło światła i ciepła rodzinnej atmosfery, a Nowy Rok niósł ze sobą szczęście i pomyślność.

To myśl przewodnia „Spotkania wigilijnego” w Szkole Filialnej w Budach Stawiskich.

Świąteczny nastrój tworzyły pachnące lasem choinki, piękna szopka z prawdziwym sianem i ręcznie wykonane ozdoby.

Dzieci z wielkim zaangażowaniem odegrały swoje role, za co zostały nagrodzone licznymi brawami. Były życzenia od dyrekcji i zaproszonych gości.

Łamanie się opłatkiem, modlitwa, tradycyjne wigilijne potrawy i wspólne ich spożywanie, tworzyły rodzinną atmosferę i ciepło.

   
Dzieciąteczku pokłońmy się szczerze.

Tradycją naszej   szkoły jest wspólne przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia. Przygotowujemy jasełka, składamy sobie życzenia, łamiemy się opłatkiem i śpiewamy kolędy. 

W tym roku uczniowie klasy VI C wspólnie z młodszymi koleżankami z klas II B i III A przygotowali jasełkę pt "Dzieciąteczku pokłońmy się szczerze ". Tematyka tegorocznej  jasełki została uwspółcześniona .
    Józef  i Maryja podążają do Betlejem w czasach współczesnych.  Po drodze spotykają ludzi z różnych środowisk, sportowców  głodnych sukcesów, młode roztańczone dziewczyny, pracowników nowoczesnego hotelu oraz bezdomnych.
    Niemal wszyscy spotkani ludzie odmawiają pomocy wędrowcom. Tylko bezdomni okazują Świętej Rodzinie zrozumienie i bezinteresowną pomoc. Zapraszają rodziców Jezusa na nocleg.
    Współczesny człowiek, samolubny i zabiegany nie myśli o drugim człowieku. Jednak cud narodzin Jezusa i postępowanie ludzi bezdomnych odmieniło ludzkie serca niewrażliwe i obojętne .
    Bóg narodził się w żłobie , by każdy mógł Go    zobaczyć, odejść wzmocniony i nieść miłość światu.

   
On jest Królem  

Święta Bożego Narodzenia to czas jasełek i wspólnego śpiewania kolęd. Jak co roku w naszej szkole przenieśliśmy się w odległe czasy, by przypomnieć wszystkim biblijne wydarzenia związane z narodzeniem Dzieciątka Jezus.
O godzinie 10.00 20 grudnia 2016 roku dostojni goście, rodzice i nauczyciele powędrowali do Betlejem, by pokłonić się z pasterzami i aniołami maleńkiemu Królowi.
Były życzenia, opłatek, upominki, kolędy przy wspólnym stole przygotowanym przez rodziców uczniów.
Uczniowie doskonale wcielili się w swoje role przez co przedstawienie jasełkowe było wzruszające i pełne ciepła.

M.Wojewoda, E.Dęby

I Ty możesz zostać św. Mikołajem

,,I Ty możesz zostać św. Mikołajem” – tak brzmiało hasło tegorocznej akcji przedświątecznej Szkolnego Koła Wolontariatu.  W miesiącu grudniu uczniowie naszej szkoły gromadzili artykuły spożywcze oraz inne, by w ten sposób pomóc najbardziej potrzebującym.

Zostały przygotowane trzy ogromne paczki, które tym razem trafiły do osób starszych i samotnych. Ten skromny DAR SERCA wywołał u obdarowanych łzy wzruszenia i radości.

        Cieszy fakt, że nasi uczniowie z pomocą rodziców nie pozostają obojętni na tego typu akcje. Są wrażliwi, potrafią dzielić się z innymi,  za co im serdecznie dziękujemy.

   

Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę

          Miesiąc listopad upłynął w naszej szkole pod hasłem: ‘’Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”. Uczniowie przez cały ten okres gromadzili karmę dla psów, kocyki i gumowe zabawki. (Nazbierało się tego bardzo dużo).

10 grudnia uczniowie klasy II b wraz z opiekunkami Szkolnego Koła Wolontariatu p. I. Bogdańską i p. Z. Kępą dostarczyli zapasy do schroniska ARKA w Łomży. Mieliśmy okazję zobaczyć jak żyją tam zwierzęta, pobawić się z nimi. Opiekun zwierząt oprowadził nas po schronisku i bardzo ciekawie opowiadał o tym,  w  jaki sposób niektóre psy do nich trafiły. Były to smutne a nawet tragiczne historie.

      Wizyta w schronisku wywarła na nas ogromne i niezapomniane wrażenie           a zwierzęta okazały się bardzo ufne i przyjazne. Obiecaliśmy, że będziemy wracać.

      Po kilku dniach na ręce opiekunów wpłynęło pisemne podziękowanie dla tych, którym los bezdomnych zwierzaków nie jest obojętny.

         Po raz kolejny przekonaliśmy się, że na naszych uczniów i ich rodziców zawsze możemy liczyć.

Dziękujemy

   
Mikołajki
Idzie dobry święty, uśmiecha się w koło,
Grzecznym dzieciom biją serduszka wesoło.
Niesie w dużym worku słodyczy bez liku,
Pełno dzisiaj wszędzie radości i krzyku.

Chociaż za oknami brak śniegu, to nastrój świąteczny zagościł już w naszej szkole.

W tym wyjątkowym dniu, pojawili się również uczniowie, którzy w swoim stroju mieli coś czerwonego, czyli mikołajowego. Tradycyjnie, jak co roku, tego dnia, panował u nas szczególny klimat, przede wszystkim za sprawą szanownego Gościa. Dzieci rozpoznały Go od razu - to Mikołaj. Był to dobry znak, świadczący o tym, że dzieci były grzeczne i zasłużyły na prezenty. Mikołaj dotarł do szkoły z workiem pełnym słodkości, co nasi uczniowie przyjęli bardzo entuzjastycznie. Dla każdego dziecka znalazła się słodka niespodzianka i dla młodszego i dla starszego, i dla grzecznego i mniej grzecznego. Na szczęście Święty miał pomocnice - Śnieżynki, gdyż sam nie dałby rady dostarczyć prezentów do wszystkich dzieci w Stawiskach, Jurcu i Budach Stawiskich.

Było dużo radości i uśmiechów. Przejęte i uradowane buźki, zwłaszcza najmłodszych dzieci, potwierdziły, że wierzą w Mikołaja i niecierpliwie Go oczekują. Spotkanie z Mikołajem minęło bardzo szybko i sprawiło dzieciom wiele radości i wrażeń.

Szkoda, że Mikołajki są tylko raz w roku!

   
Grosik może wiele

          Do 9 grudnia 2016 roku trwała akcja ,,Grosz do grosza". Z wielkim zapałem zbieraliśmy małe grosiki, aby  w końcowym efekcie uzyskać sporą kwotę. Zebrane grosze przyczyną się m.in. do sfinansowania obiadów uczniom najbardziej potrzebującym. Ogromnie się cieszymy, że możemy w ten sposób pomóc innym.

                                                         E.Dęby, M.Wojewoda

 
   
Czerwonokrzyska gwiazdka.
Szkolne Koło PCK w ramach akcji ,,Czerwonokrzyska Gwiazdka" zorganizowało zbiórkę artykułów żywnościowych i przyborów szkolnych wśród uczniów. W darach znalazły się konserwy, mąka, cukier, herbata, słodycze, makaron, olej, bibuła, bloki rysunkowe, brystole i wiele innych rzeczy.
Członkowie koła wraz z wychowawczyniami i z panią pedagog- E. Karwowską oraz mamą panią M. Sobocińską w dniu 6 grudnia, czyli w Mikołajki przekazali te dary osobom niepełnosprawnym, które w ramach pobytu dziennego przebywają w ośrodku. Mają tam fachowa opiekę i różnego typu zajęcia.
Dyrekcja i podopieczni przyjęli nas bardzo serdecznie- było ciast, herbatka, wspólne zdjęcia oraz ciepłe rozmowy. Miło jest obdarowywać innych i miło być obdarowywanym. Dziękujemy za miłe przyjęcie w ośrodku i Pani pedagog za pomoc.
                                                                                                M. Wojewoda, E. Dęby
   
Jubileusz 80 – lecia Szkoły Podstawowej w Stawiskach

 

„Życie to droga od marzeń do wspomnień” –

Jubileusz 80 – lecia Szkoły Podstawowej w Stawiskach

         29 listopada 2016 r. to data szczególna. W tym dniu obchodziliśmy 80-lecie istnienia Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach.

Wewnątrz, jak i z zewnątrz, nasza jubilatka prezentowała się wspaniale w swojej odnowionej szacie, będącej efektem prac remontowych ostatnich kilku miesięcy. czytaj więcej     film "Spacerkiem po szkole"
   
Pokaz grupy artystycznej Rekonstrukto

1 grudnia 2016 r. w naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii. Grupa ARTYSTYCZNA Rekonstrukto przybliżyła uczniom klas I –VI staropolską kulturę i obyczaje epoki szlacheckiej. Uczniowie mogli osobiście zobaczyć jak wygląda tradycyjny strój Sarmaty i uzbrojenia szlachcica. Ponadto wzięli czynny udział w pojedynkach na szable i rapiery.

  Mieli okazję poznać kolekcję oryginalnych monet i być świadkami procesu czarownic. Jednak największe zainteresowanie wzbudziły tortury na krześle inkwizycyjnym i krótka lekcja szermierki.

         Spotkanie okazało się nie tylko wspaniałą zabawą, ale również umożliwiło dzieciom przeniesienie się na chwilę w przeszłość.

   
Andrzejki

Koniec listopada, to czas Andrzejek – czarów, wróżenia, przepowiadania co przed nami.

W naszej  szkole andrzejkowe wróżby odbyły się w czwartek 24 listopada. Atmosfera od samego rana była gorąca. Dzieci podekscytowane nie mogły doczekać się rozpoczęcia zabawy. W tym dniu mogły  poznać swoją przyszłość, imię ukochanej/ukochanego i dowiedzieć się, co może zdarzyć się w ich życiu w niedalekiej przyszłości. Dzieci miały okazję posłuchać różnych  wróżb.      

 Nie mogło też zabraknąć wróżenia z butów. Kiedyś wróżbę ustawiania butów do drzwi stosowały niezamężne panny, chcąc dowiedzieć się, która z nich pierwsza wyjdzie za mąż. W czasie zabawy buty ustawiały chętne dzieci, świetnie się przy tym bawiąc.

      Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły  wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się wszystkim szczególnie, że tradycyjnie miały również zabawę przy dźwiękach wesołej muzyki i słodki poczęstunek zorganizowany przez rodziców.

   
   
Czary-mary na św. Andrzeja.

Andrzejki to czas wróżby i patrzenia w przyszłość. Na holu szkoły zawisły kolorowe pajęczyny, szklane kule, karty, miski z wodą i wosk. Każdy z nas miał na sobie zaskakujące przebranie: policjanta, wróżki, kotka, piratki, żołnierza.

Przy stołach można było powróżyć sobie z magicznej kuli. Wielu chłopców wyczytało z niej, że czeka ich daleka podróż, a dziewczęta- bogate i szczęśliwe życie na dalekich wyspach. Karty mówiły o bogactwie. Był też taniec na miotle i z miotłą. Dzięki jednej z mam czekał nas też w tym dniu słodki poczęstunek. Zabawa była bardzo fajna i wesoła.
                                                                                                 M. Wojewoda, E.Dęby

   

„ Jestem Polakiem, lat niewiele mam,

Ale wyznam szczerze – Kocham ten swój kraj. „

Uczniowie klasy II b z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowali patriotyczną uroczystość, na którą zaprosili rodziców, dyrektora szkoły oraz grupy przedszkolne z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego.

W hołdzie Ojczyźnie „wybrali” się w podróż po najpiękniejszych miejscach naszego kraju. Wierszem i piosenką prezentowali polskie miasta, ich historię, zabytki  i inne ciekawe miejsca. Uroczystość przyczyniła się do zbudowania pozytywnych emocji związanych z przynależnością do Narodu i Ojczyzny.

      Organizatorzy: Zofia Kępa i Iwona Bogdańska.

   
Jestem super ratownikiem.

W ramach zajęć społecznych  i działalności Szkolnego Koła PCK uczniowie szkoły w Jurcu Szlacheckim zdobywali pierwsze lekcje praktyki z udzielania pomocy przedmedycznej pod czujnym okiem nauczyciela pani M. Wojewoda i ekspeta z dziedziny pierwszej pomocy- Pani Katarzyny Danowskiej- mamy jednego z wychowanków szkoły.

Najpierw dzieciaki przypomniały sobie numer alarmowy 112 i numery ratunkowe: pogotowie -999, straż pożarna- 998, policja - 997.

Następnie poznały techniki ratownicze: masaż serca 30x2, ułożenie pozycji bocznej bezpiecznej przy utracie przytomności, bandażowanie przy złamaniach kończyn dolnych i górnych, skaleczeniach i innych urazach. Uczyły się jak należy prawidłowo wzywać pomoc medyczną podczas rozmowy telefonicznej.

Wykonywali ćwiczenia praktyczne na swoich kolegach i koleżankach co chwilami przypominało jeden wielki szpital rannych osób. 

Masaż serca i sztuczne oddychanie wykonywały dzieciaki na ogromnym misiu szkolnym a pani Marta posłużyła jako model do pokazu ułożenia pozycji bocznej czy rotowania osoby podczas zachłyśnięcia.

To była ciekawa zabawa i pouczające zajęcia, które mogą uratować komuś życie. 

M. Wojewoda​

   
Udział w gminnych obchodach 98 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę
Foto-relacja z udziału w gminnych obchodach 98 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę
   
Najmłodsi  Ojczyźnie  

Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole uczczono podczas uroczystego apelu, który odbył się 10 listopada 2016 roku.

Uroczystość pt. „Najmłodsi Ojczyźnie” została przygotowana przez uczniów klasy IIa, IIIa i IIIb pod kierunkiem p. Bożeny Nowickiej, Teresy Rydzewskiej i Marianny Chojnowskiej.

Na apelu przypomniano ważne wydarzenia  historyczne,  recytowano wiersze i śpiewano pieśni patriotyczne, które przypomniały wszystkim trudną drogę Polski do niepodległości.

Przygotowany montaż słowno- muzyczny, w pięknej scenerii, wywarł na uczniach, nauczycielach i rodzicach duże wrażenie.

   
Śniadanie Daje Moc  

„Śniadanie Daje Moc” to program, którego organizatorem jest Partnerstwo dla Zdrowia . Już od pięciu lat 8 listopada obchodzimy Dzień Śniadanie Daje Moc. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, dzięki któremu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji  oraz zabawy.

W tym roku szkolnym „Śniadanie Daje Moc” było organizowane  również w naszej Szkole. Do programu przystąpiły wszystkie klasy 1-3.

Dzieci przygotowywały kanapki i  owocowe surówki, które  ze smakiem zjedli. Dzieci fantastycznie się przy tym bawiły, poznały wiele cennych informacji na temat wykorzystanych produktów.  Przygotowanie wspólnego posiłku było świetną zabawą. Utwierdziło w przekonaniu najmłodszych, że codzienne zdrowe śniadanie to podstawa

   
Bez śniadania ani rusz...

          Kolejny już rok uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji ,,Śniadanie daje moc". Najpierw była krótka pogadanka na temat zasad prawidłowego odżywiania i znaczenia śniadania a potem z wielkim zapałem wszyscy rzucili się w wir krojenia, szatkowania i mieszania.

Na deskach do krojenia pojawiła się marchewka, ziemniaki, ogórki, jabłka, por, pomidory i papryka. Pod czujnym okiem pań nauczycielek  młodsi uczniowie próbowali swych sił w trudnej sztuce krojenia plastikowym nożem. Starsze koleżanki i koledzy samodzielnie doprawiali sałatkę pieprzem, solą i majonezem. Potem wspólnymi siłami została wymieszana. Przy robieniu sałatki było wesoło i czas szybko upłynął.
Gdy danie było już gotowe uczniowie sami zrobili porządek. Nakryli do stołu biały obrus, rozłożyli widelce i talerzyki oraz serwetki. Na środku stołu postawili sałatkę, którą wspólnie ze smakiem zajadali.
                                                                                                M.Wojewoda, E.Dęby

   

Ogólnopolskiej akcja ,,Znicz”

Tuż przed dniem Wszystkich Świętych uczniowie naszej szkoły już po raz kolejny włączyli się do ogólnopolskiej akcji ,,Znicz”.  Tym razem wolontariusze z klasy VI C, pod opieką p. Iwony Bogdańskiej i Doroty Dardzińskiej odwiedzili PŁASZCZATKĘ – miejsce pochówku  700 Żydów z okolic Stawisk, rozstrzelanych  przez wojsko niemieckie podczas II wojny światowej.

Nauczyciel historii pani Dorota  zapoznała młodzież z  tragiczną historią tego miejsca. Uczniowie uporządkowali teren wokół pamiątkowej mogiły i odmówili krótką modlitwę.

Ten drobny gest niech będzie wyrazem naszego szacunku i naszej pamięci.

   
Pamiętamy o tych, którzy odeszli.

Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim…

Pierwsze dni listopada to czas wielkiej zadumy i refleksji nad przemijalnością życia. Pochyleni nad grobami najbliższych, zatopieni w modlitwie wspominamy tych, którzy zostali w naszej pamięci. 

Kilka dni przed 1 listopada uczniowie ze Szkoły Filialnej w Jurcu Szlacheckim uporządkowali miejsce pamięci z drewnianym krzyżem. Samodzielnie przygotowali wiązankę i zebrali znicze, które zapłonęły jako symbol pamięci o tych, którzy odeszli.   

M. Wojewoda, E. Dęby

 

 

Poczytaj mi mamo.

Od początku września w Szkole Filialnej w Jurcu Szlacheckim rodzice raz w miesiącu przez 20 minut czytają dzieciom ulubione bajki i bajeczki. Każde takie spotkanie z książką jest niezwykłym wydarzeniem zarówno dla uczniów jak i rodziców. Uczniowie poznają nowych bohaterów lektur a mamy dają przykład temu, że wspólne czytanie uszlachetnia.

Jesteśmy dumni z naszych mam i gratulujemy odwagi. 

                                                                                     M.Wojewoda, E. Dęby

   
Powiatowy Konkurs Recytatorski

Dnia 26.10.2016r odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski "Czesław Miłosz - poeta spełnionego losu i zrealizowanego przeznaczenia" w Kolnie. Konkurs zorganizowany był z okazji 105 rocznicy urodzin polskiego poety, prozaika, eseisty, historyka literatury, tłumacza, dyplomaty, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1980r i wielu innych prestiżowych nagród literackich, doktora honoris causa wielu uniwersytetów w USA i w Polsce.              

Z naszej szkoły wzięło udział troje uczniów klas piątych: Iga Kozikowska, Jakub Misiak, Aleksandra Składanek, którzy świetnie sobie poradzili z tak trudną filozoficzną poezją.

    Wśród laureatów znalazł się nasz uczeń Jakub Misiak, który zajął 2 miejsce.

Więcej >>>>>>>                                                                                                 Celina Sanicka

   
"Spotkanie ze Świętym"

Pod tym hasłem 20 X 2016r.odbył się apel z okazji Dnia Papieskiego. Dziennikarze" z klasy VI c poprowadzili spotkanie z "zaproszonymi gośćmi", którzy wspominali Papieża - Polaka.

Młodzież szkolna z zainteresowaniem przysłuchiwała się  świadectwom osób, które zetknęły sie z Ojcem Świętym na różnych etapach jego życia. Człowieka niezwykle życzliwego i otwartego na innych. "Reporter" podkreślał, że Ojciec Święty szczególnie polecał się Matce Bożej. O tym pamiętają uczniowie naszej szkoły, dlatego też chórek z kl Va przypomniał piękne pieśni maryjne. Jan Paweł II to autor wielu książek i dokumentów kościelnych, stąd też uczniowie prezentowali  krótkie jego myśli mając nadzieję ,że przybliżą osobę Papieża - człowieka duchowej głębi i wielkiej modlitwy. naszego wielkiego  rodaka, z którego wszyscy Polacy są dumni. Uroczystość zakończył wspólny śpiew hymnu Światowych Dni Młodzieży.
   
   
Wycieczka klas III do Muzeum Przyrody w Drozdowie

Dnia 18 października 2016 roku uczniowie kl. IIIa i IIIb odwiedzili Muzeum Przyrody w Drozdowie. Odbyli ciekawą podróż w świat roślin, które możemy spotkać na terenie okalających rzekę Narew. Dzieci podziwiały wnętrza salonu dworskiego.

Zachwycały się pięknem i różnorodnością ptaków i ssaków zamieszkujących kotlinę Biebrzy. Niezapomniane wrażenia pozostaną w pamięci dzieci po obejrzeniu ekspozycji „Podwodny świat pięciu kontynentów. Następnie w scenerii jesiennego parku mogły zjeść upieczone na ognisku kiełbaski. Nie zabrakło też zabaw, gonitw alejkami usłanymi kolorowymi jesiennymi liśćmi, kasztanami i żołędziami.

Powróciliśmy do szkoły z przekonaniem, że Nasze Podlasie to piękny zakątek świata.

                                                            Marianna Chojnowska, Teresa Rydzewska

   
Ślubowanie klasy I a   

 Dzień 20 października 2016 r był bardzo podniosły dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. W tym dniu odbyła się uroczystość ślubowania pierwszoklasistów.

W samo południe zebrali się w sali gimnastycznej zaproszeni goście: dyrekcja szkoły, rodzice, uczniowie klas drugich, trzecich i IV a wraz z wychowawcami. Pierwszaki odświętnie ubrani zaprezentowali gościom występ artystyczny. Następnie pan dyrektor Tomasz Chojnowski wielkim ołówkiem dokonał pasowania uczniów, natomiast pani wicedyrektor Aldona Wesołowska wręczyła dzieciom dyplomy pamiątkowe. W nagrodę za wspaniały występ pierwszaki dostały słodkie nagrody. Po uroczystości odbył się wspólny poczęstunek dla dzieci i rodziców.

Moim wychowankom życzę sukcesów nauce i radości ze zdobywania wiedzy, a rodzicom zadowolenia ze swoich pociech.

Wychowawca: Mariola Olender

   
Wycieczka do Drozdowa

20 października 2016r. uczniowie klas IV i V wybrali się na wycieczkę edukacyjno- krajoznawczą  do Muzeum Przyrody w Drozdowie i Muzeum Północno Mazowieckiego w Łomży. Pierwszym punktem wizyty w Drozdowie była wystawa ,,Ziołowe tajemnice. Rośliny lecznicze Doliny Narwi”.

Dzieci  nie tylko  obejrzały okazy roślin  i wysłuchały  ciekawych  informacji o nich, ale także miały okazję zwiedzić chatkę zielarki i poczuć klimat przeszłości  i zapachy ziół.  Następnym punktem zwiedzania była ekspozycja   ,, Salon dworski ‘’.Tutaj uczniowie zapoznali się z  historią rodziny sławnego kompozytora Witolda  Lutosławskiego i obejrzeli  rodzinne pamiątki , portrety i stylowe meble należące do dawnych właścicieli majątku. Następnie uczniowie podziwiali   eksponaty pozostałych wystaw:  Szata roślinna , Ptaki  Kotliny Biebrzańskiej, Trofea łowieckie. Największe zainteresowanie   uczniów  wzbudziły okazy  dziko żyjących w Polsce drapieżników, roślinożerców i wszystkożerców: niedźwiedzia, wilka , rysia,  łosia , sarny, dzika, bobra i kuny. Dzieci również bardzo zaciekawiła wystawa akwarystyczna: ,,Podwodny świat pięciu kontynentów”  oraz  lekcja muzealna o zwierzętach żyjących w glebie. Na koniec pobytu w Drozdowie uczniowie zjedli upieczone na grillu kiełbaski . Pobyt w tym pięknym miejscu- sercu Kotliny Biebrzańskiej niewątpliwie był dla wszystkich uczestników  ciekawą i niezapomnianą lekcją przyrody.  

          Kolejnym punktem  naszej wycieczki  było Muzeum Północno- Mazowieckie w Łomży. Wizyta w nim okazała się również bardzo ekscytująca. Uczniowie obejrzeli   wystawy stałe: Historia miasta, Rzeźba kurpiowska, Bursztyn,  bogatą kolekcję lamp naftowych i numizmatów pochodzących z  XVII i XVIII wieku. Z dużym zainteresowaniem  dzieci  śledziły   stary film z kroniki filmowej  o historii Łomży i w ramach ćwiczenia animacyjnego złożyły lampę naftową. Niezwykle ciekawa okazała się ostatnia wystawa , którą  uczniowie mieli okazję tu zobaczyć. Była to wystawa czasowa ,,Wszystkie barwy muzyki”. Stanowiły ją  instrumenty muzyczne, książki, albumy , płyty, pozytywki, gramofony. Wystawa odnosiła się do dorobku artystycznego wielu polskich kompozytorów m.in. Fryderyka Chopina i Witolda Lutosławskiego. Pobyt w tym muzeum był dla uczniów doskonałą okazją do poznania wielu nowych faktów o historii Łomży i postaciach z nią związanych
   
"Mistrz Ortografii 2016"

Dnia 18.10. 2016r  w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki odbyły się eliminacje do konkursu "Mistrz Ortografii 2016". Celem konkursu było szerzenie wśród uczniów nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną i rozwijanie ich zainteresowań polską pisownią.

W konkursie uczestniczyło 19 uczniów z klas IV-VI.  W trudnej rywalizacji najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętnością ich zastosowania w praktyce wykazali się uczniowie:

 

 Klasy IV

1. Julia Bajkowska IVa

2. Krzysztof Tafiłowski IVb

3. Karol Grabowski IVa

 Klasy V

1. Martyna Łojewska Vb

2. Izabela Ramotowska Vb

3. Mateusz Mioduszewski Vc

 Klasy VI

1. Paulina Narewska VIa

2. Anna Maciejewska VIb

3.Emilia Kiełczewska, Monika Kierchner VIc

 

  Do Powiatowego Konkursu Ortograficznego zakwalifikowały się uczennice:

1.Paulina Narewska VIa

2. Martyna Łojewska Vb

3. Emilia Kiełczewska VIc

 

  Dnia 20.10.2016r odbył się Powiatowy Konkurs Ortograficzny w Lemanie, w którym II miejsce zajęła Paulina Narewska kl. VIa, a wyróżnienia otrzymały Martyna Łojewskakl. Vb            i Emilia Kiełczewska kl. VIc.

                                                                                                                               Celina Sanicka

   
Dzień Edukacji Narodowej

13 października 2016 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Burmistrz Stawisk, Sekretarz Urzędu Miejskiego, ksiądz Proboszcz i Wikariusz, rodzice oraz nauczyciele i emeryci.

 Z tej okazji uczniowie z koła teatralnego pod patronatem opiekunki, pani Celiny Sanickiej przygotowali przedstawienie pt. "Zwariowana klasa". Po skończonym przedstawieniu huczne brawa były największą miarą sukcesu młodych aktorów.

Pod koniec uroczystości obejrzeliśmy impresję filmową, w której pani Joanna Kossewska zadawała pytania dotyczące szkoły. Uczniowie i nauczyciele podzielili się swoimi doświadczeniami budząc i śmiech, i zadumę nad tą życiową przygodą, jaką jest edukacja. Projekcję uwieńczył występ ucznia klasy IVc Wojciecha Kossewskiego, który zaśpiewał dla zebranych gości w języku angielskim.

Na szczególną uwagę zasłużył występ chóru szkolnego pod kierunkiem pani Marioli Olender. Dekorację wykonała pani Bożena Waszkiewicz, natomiast stroną techniczną zajął się pan Grzegorz Paczoszka.

Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły. Uwieńczeniem spotkania był wspaniały tort oraz poczęstunek przy kawie.

   

Święto Edukacji Narodowej- 14 października S.F. Jurzec Szlachecki

Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!

 (B. Conklin)

            Wiwat nauczycielski stan!

            W dniu 12 października 2016 roku uczniowska brać ze Szkoły Filialnej w Jurcu Szlacheckim świętowała dzień Edukacji Narodowej. Pięknie przystrojony hol szkolny zamienił się w dużą salę lekcyjną, gdzie uczniowie wystawili scenkę kabaretową. Tematem przewodnim był trudny zawód nauczyciela i ucznia. W trosce o dobro swej pani i lepsze wyposażenie dydaktyczne uczniowie przygotowali pomoce np. tubę, lornetkę czy koło ratunkowe. Były piosenki, wiersze i życzenia płynące z serca.

            Gośćmi honorowymi był Pan Dyrektor T. Chojnowski, Pani Dyrektor A. Wesołowska, Panie wychowawczynie. Rada Rodziców przygotowała słodki poczęstunek a dzieciaki laurki.

            Miło i wesoło uczciliśmy Święto Edukacji Narodowej.

                                                                       Wych. M.Wojewoda, E.Dęby

   
Otrzęsiny uczniów klas IV
Foto-relacja z otrzęsin uczniów klas IV
   

Wywalczyły awans

         W dniu 9 października 2016 w Nowogrodzie odbyły się Mistrzostwa Grupy Zachodniej w sztafetowych biegach przełajowych. Prawo startu w tych mistrzostwach zagwarantowały sobie dziewczęta , które zwyciężyły w Igrzyskach Powiatowych w Turośli i chłopcy z trzeciego miejsca.

Bardzo dobrze zaprezentowała się na tych zawodach drużyna dziewcząt, która zajęła trzecie miejsce. Tym samym wywalczyły prawo udziału w Finale Igrzysk województwa podlaskiego, które odbędą się 22.10.2016 w Augustowie. Pełna zaangażowania i ambitna postawa naszego zespołu zasługuje na słowa uznania, tym bardziej , że jest to jeszcze mało doświadczony zespół a z utytułowanej drużyny z ubiegłego roku zostały tylko dwie zawodniczki.

         Dziewczęta wystąpiły w następującym składzie: Julita Gawrych, Wiktoria Chojnowska, Agnieszka Napiórkowska, Oliwia Resko , Zuzanna Kamionowska, Ola Wysocka, Ewelina Piszczatowska, Karolina Skrodzka, Paulina Sokołowska, Oliwia Patalan, rezerwowe: Odachowska Natalia i Marta Stankiewicz.

Opiekun: Chodnik Sławomir

   
Koncert agencji artystycznej - "MAT" - "The Rolling Stones"
W trosce o wszechstronny rozwój rozwój uczniów, 10 października odbył się koncert agencji artystycznej "MAT". W ramach tej współpracy uczniowie klas I-VI  uczestniczą w  spotkaniach muzycznych prowadzonych przez profesjonalnych muzyków. Celem tych zajęć jest przybliżenie uczniom budowy i brzmienia instrumentów muzycznych  oraz przekazanie wiedzy o muzyce.
Udział w koncertach pozwala na przyswojenie treści w szybki i niezauważalny sposób, a także daje szansę rozwoju wrażliwości i estetyki dziecka.
Elementem mobilizującym do czynnego udziału dzieci w  spotkaniach jest zapewne konkurs z nagrodami w ramach: Turnieju Wiedzy o Muzyce , którego finał odbywa się zawsze w czerwcu.
Każdy koncert, to próba zaszczepienia miłości do muzyki i zachęta do gry na instrumentach muzycznych.
   
Wycieczka uczniów klas II

    W poniedziałek 3.10.2016r. uczniowie klas drugich wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do pobliskiego lasu.

     W leśniczówce spotkali się z panem leśniczym S. Kossewskim, który niezwykle ciekawie opowiadał o przyrodzie.

Uczniowie mieli możliwość obserwowania piętrowej budowy lasu, rozróżniania drzew iglastych i liściastych, a także słuchania ciekawostek przyrodniczych o zwyczajach zwierząt leśnych. Drugoklasiści w towarzystwie pana leśniczego i jego psa Bolka, nie tylko mile spędzili czas w bezpośrednim kontakcie z przyrodą , ale mieli możliwość utrwalenia i wzbogacenia swojej wiedzy na temat życia lasu. Do szkoły zawieźli znalezione dary jesieni, które urozmaiciły klasowe kąciki przyrody.

          Wychowawcy klas II: A. Chodnik, Z. Kępa, B. Nowicka

   

Król Ziemniak-Święto Pieczonego Ziemniaka

 4 października 2016 roku o godz.10.00 w Szkole Filialnej w Jurcu Szlacheckim zrobiło się tłumnie i gwarnie. Na święto Króla Ziemniaka zjechała świta z klasy II... z panią Bożenką Nowicką, rodzicami oraz panią dyrektor Aldoną Wesołowską. My, gospodarze tej uroczystości przygotowaliśmy wiele ciekawych zajęć i niespodzianek.

Najpierw pokazaliśmy naszą szkołę i klasy.  Gdy już się nieco poznaliśmy przystąpiliśmy do wspólnej zabawy. W zgodnych grupach rysowaliśmy ziemniaczanego Potwora i wszystko to, co da się zrobić z ziemniaka np. frytki, chipsy, pyzy, kopytka, placki...

Zacna komisja w składzie rodziców wybrała 5 najlepszych portretów Potwora, a zwycięzcy otrzymali słodkie łakocie. Zaprosiliśmy naszych gości do kuchni, gdzie czekał nas trudne zadanie. Pomagaliśmy mamom w robieniu placków ziemniaczanych. Mieszaliśmy starte ziemniaki na jednolitą masę i nawet smażyliśmy je na patelni pod czujnym okiem pań wychowawczyń i mam.  Potem były wyścigi rzędów. Do koszyków zbieraliśmy – „kartofle”. Kolejną konkurencją były wyścigi z kartoflem na łyżeczce, którą należało trzymać na wysokości nosa. Była to trudna konkurencja, ale daliśmy radę. 

Nieco zmęczeni rozgrywkami i lekko głodni zasiedliśmy na dywanie, by z apetytem zajadać gotowe, pachnące i chrupiące placuszki i babkę ziemniaczaną.

Gdy na dworze wyjrzało słońce udaliśmy się na szkolną polanę, gdzie czekało na nas ognisko. Piekliśmy kiełbaski i ziemniaczki. Potem chłopcy rozegrali mecz piłki nożnej, a dziewczynki poszły na pobliskie pole. Oglądały skiby i zbierały najśmieszniejsze ziemniaczki, które jeszcze leżały w ziemi.

Na koniec wspólnej zabawy każdy z nas  został namaszczony na Ziemniaczanego Króla i Królową. Nasze twarze pokrył czarny węgiel z pieczonego w ognisku ziemniaka.

Szkoda, że tak szybko minął nam ten dzień... zapraszamy za rok!

                                                 Wych. E. Dęby, M. Wojewoda

   

Wyścigi sztafetowe

         Uczniowski Klub Sportowy "Kusy" w ramach programu "Szkoła na sportowo", zorganizował szkolne zawody w sztafetowych biegach przełajowych.

Zawody miały rangę Mistrzostw Szkoły i zostały przeprowadzone w dwóch kategoriach: pierwsza, to klasy czwarte, a  druga, to klasy V - VI. Każda drużyna klasowa składała się z trzech chłopców i trzech dziewcząt. Wyścigi zostały rozegrane na dystansie około 500 metrów.

         Zawody miały bardzo emocjonujący i ciekawy przebieg. Prowadzenie zmieniało się kilka razy.  Ostatecznie przy olbrzymim dopingu kibicujących kolegów, zwycięstwo przypadło klasom IV c i VI b. Nagrodami w tych zawodach były puchary dla klas za miejsca I - III i medale, dla wszystkich uczestników.

Klasy V - VI

1 miejsce - klasa VI B - Maciej Rutkowski, Zuzanna Kamionowska, Jakub Dzięgielewski, Julita Gawrych, Patryk Chojnowski, Ewelina Piszczatowska

2 miejsce - klasa V C, 3 miejsce - klasa VI C, 4 miejsce -  klasa V B

5 miejsce -  klasa V A, 6 miejsce - klasa VI A

 

Klasy IV

1 miejsce - klasa IV C - Patryk Martysiuk, Agnieszka Paszkowska, Krystian Ostrowski, Diana    Kamińska, Wojciech Kossewski, Oliwia Resko

 

2 miejsce - klasa IV A, 3 miejsce - klasa IV B

 

   
Jest taki dzień...

W ostatni dzień września wszyscy chłopcy mają swoje święto. My, dziewczęta przygotowałyśmy dla nich małą niespodziankę. Najpierw złożyłyśmy gorące życzenia, a potem wręczyłyśmy każdemu z osobna cudowne autka. Szkolny dywan szybko zamienił się w autostradę pędzących samochodów z mistrzami kierownicy. 

 Cały dzień byłyśmy miłe dla naszych kolegów i pod koniec zajęć poczęstowałyśmy ich także słodyczami. Dzień Chłopaka upłynął nam w miłej atmosferze.

 Wych.: M. Wojewoda, E. Dęby

   

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Stawiskach uczestnikami XV  Rajdu Pieszych Poznajemy Kurpiowszczyznę

       Wędrówkę rozpoczęliśmy od miejscowości Czartoria. Trasa wiodła wśród pięknych terenów doliny Narwi i Pisy. Idąc podziwialiśmy rozlegle błonia porośnięte jałowcami drzewiastymi i liczne oczka wodne pozostałe po starej rzece. Doszliśmy do hotelu ,,Zbyszko" w Nowogrodzie, a następnie do mostu na rzece Narew. Przeszliśmy most i drogą leśną dotarliśmy do pola biwakowego - ,,Pod wiatą".

 Tam, nad rzeką Pisą, piekąc kiełbaski na rozpalonym już wcześniej ognisku, słuchaliśmy  opowieści o pięknej Ziemi  Kurpiowskiej i jej mieszkańcach.
   Na koniec czekała nas niespodzianka. Prezes PTTK w Łomży wręczył nam piękny  puchar i dyplom. Cieszymy się, że zaliczono nas do tych, którym nie obce są piesze wędrówki po kurpiowskiej ziemi.

   
"Zakrętkowe" bractwo pomocy ze Stawisk

Przywędrowało do nas kolejnych kilkadziesiąt worków z zakrętkami. Redakcję Telewizji Narew odwiedziło 26. uczniów i wychowawcy ze Szkoły Podstawowej w Stawiskach, którzy zbierali plastikowe korki na dalsze leczenie Pawełka Stelmaszyńskiego.

Gromadzimy zakrętki, bo wiemy, że są one w stanie pomóc osobom potrzebującym - mówiła Beata Ruszczyk, wychowawca ze Szkoły Podstawowej w Stawiskach. - Dzięki temu też naszym podopiecznym otwieramy oczy na pomoc i uczymy ich wrażliwości wobec innych ludzi. Poza tym, jest to na prawdę dobra forma integracji.

Wycieczka do Łomży i do naszej Redakcji była nagrodą dla dzieci za uzbieranie tak dużej ilości plastikowych zakrętek. Najwięcej udało się zgromadzić klasie VB, jednak przedstawiciele klas VA i VC również wzięli udział w wizycie. W akcję zaangażowała się także Szkoła Filialna z Bud Stawiskich, która za pośrednictwem naszych gości, przekazała worki z zakrętkami.

- Zbieranie zakrętek już mi weszło w krew - mówiła piątoklasistka ze Stawisk. - Zaangażowałam się w akcję, którą zorganizował samorząd naszej szkoły. Pomysł jest super, bo dzięki niemu pomagamy. To jest ważne.

Bierzmy przykład i zbierajmy plastikowe zakrętki. Dzięki nim możliwe jest dalsze leczenie i bardzo kosztowne rehabilitacje naszego "zakrętkowego" bohatera - trzyletniego Pawełka Stelmaszyńskiego z Surał. A więc mobilizacja. Czekamy na Was w redakcji Telewizji Narew przy ul. Stary Rynek 13 w Łomży.

Dziękujemy Szkole Podstawowej ze Stawisk. Jesteście wielcy

   
Stany Zjednoczone Ameryki - prezentacje uczniów

W ramach promocji języków obcych wśród dzieci i młodzieży, nauczyciele języka angielskiego co roku na jednym z apeli szkolnych przybliżają nam kulturę krajów anglojęzycznych. W roku 2015/2016 były to Stany  Zjednoczone.

Na scenie pojawili się Indianie - rdzenni mieszkańcy Ameryki - którzy odtańczyli taniec indiański i kowboje, którzy z kolei zaprezentowali taniec kowbojski.
     Mieliśmy też okazję zobaczyć  jednego z Ojców Założycieli Stanów Zjednoczonych - Thomasa Jeffersona , a także Tadeusza Kościuszkę - Polaka, który zasłynął w walce o niepodległość tego kraju.
    W postacie z minionych lat wcielili się uczniowie z klas Vb i VIc.
    Wysłuchaliśmy też piosenek w języku angielskim. Począwszy od tych, które powstały jeszcze za czasów kolonialnych, poprzez piosenki w stylu country, kończąc na współczesnych przebojach. Te ostatnie wykonał uczeń z klasy IVa.

    Apel odbył się tuż przed Festynem Rodzinnym, dlatego też nasi młodzi artyści mogli wystąpić na- ustawionej przed budynkiem szkolnym- profesjonalnej scenie.


Stawiski, 9 czerwca  2016 roku.                 Beata Ruszczyk i Marzena Grabowska
   
   
Wyniki Konkursu Plastycznego „Moje miasto-Stawiski”

Wyniki Konkursu plastycznego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Integracyjno – Sportowe, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Stawiskach pod patronatem Burmistrza Stawisk.

Komisja w składzie:

  1. Roman Borawski – artysta plastyk

  2. Ewa Bielak – instruktor plastyk

  3. Anna Bureś – instruktor plastyk

  4. Sławomir Zgrzywa – konserwator zabytków

wyróżniła następujące prace osób w poszczególnych kategoriach wiekowych:

a)    Kategoria 6-8 lat:

Julia Zelkowska, Oliwia Filipkowska, Adrian Wądołowski, Marcin Dęby, Piotr Chrzanowski.

b)    Kategoria 9-12 lat: Marta Strumiłowska, Wojciech Kosewski, Magdalena Zysk, Amelia Leszczyńska, Agnieszka Napiórkowska,

c)    Kategoria 13-15 lat: Paula Małgorzata Kozikowska, Natalia Kozikowska, Patrycja Gorela, Magdalena Dardzińska, Krystian Zieja, Tomasz Świerszczyński, Dawid Resko, Natalia Czarnecka, Mateusz Dąbrowski

d)    Kategoria od 16 lat - Karolina Paczoszka

   
Bieg Bobra 2016
Jak co roku, we wrześniu w naszej szkole rozpoczęliśmy sportowy rok Biegiem Bobra. Impreza ta ma  charakter rekreacyjno -  sportowy. Rozgrywana jest w najbardziej malowniczym miejscu naszej gminy, Sokolisze. Zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem i udziałem uczniów.

        Zostało przeprowadzonych 11 biegów dla każdego rocznika, z podziałem na starty dziewcząt i chłopców. Rywalizacja odbyła się w  sportowej atmosferze, a poszczególne biegi dostarczyły zarówno startującym, jaki i kibicującym kolegom oraz obecnym rodzicom i wychowawcom,  bardzo wiele  pozytywnych emocji i zadowolenia.

                Szczególnym wydarzeniem tegorocznej imprezy był bieg na 590 metrów. Biegiem tym, w którym wzięła udział większość uczniów, obecni rodzice i nauczyciele, uczciliśmy obchodzoną w tych dniach w naszym mięście 590 rocznicę założenia Stawisk. Każdy, kto ukończył ten dystans, otrzymał pamiątkowy dyplom.

                Sympatycznym zwieńczeniem imprezy były przygotowane przez rodziców ogniska i grille, przy których uzupełniono spalone w biegach kalorie.

Poniżej przedstawiamy zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

Klasa I

1 miejsce - Basia Chrostowska

2 miejsce - Kacper Kosiński

3 miejsce - Piotr Górski

Klasy  II

1 miejsce - Marta Dobrzycka                              1 miejsce - Krystian Sokołowski                            

2 miejsce - Natalia Dzikowska                            2 miejsce - Michał Orłowski

3 miejsce - Martyna Sobocińska                        3 miejsce - Jakub Rafałowski

Klasy  III

1 miejsce - Patrycja Kowalewska                      1 miejsce - Piotr Kowalski                          

2 miejsce - Natalia Dzięgielewska                      2 miejsce - Kacper Demby

3 miejsce - Aleksandra Szymanowska               3 miejsce - Patryk Zalewski

Klasy  IV

1 miejsce - Oliwia Resko                                   1 miejsce - Paweł Nerkowski                         

2 miejsce - Diana Kamińska                              2 miejsce - Wojciech Kossewski

3 miejsce - Kamila Skrodzka                            3 miejsce - Krystian Ostrowski

 

Klasy  V

1 miejsce - Aleksandra Wysocka                      1 miejsce - Michał Bagiński                         

2 miejsce - Paulina Sokołowska                        2 miejsce - Dawid Sokołowski

3 miejsce - Oliwia Patalan                                  3 miejsce - Damian Szymonowicz

 

Klasy  VI

1 miejsce - Agnieszka Napiórkowska                     1 miejsce - Łukasz Brakoniecki                        

2 miejsce - Wiktoria Chojnowska                           2 miejsce - Maciej Rutkowski

3 miejsce - Julita Gawrych                                       3 miejsce - Igor Lenda

Organizatorzy

   
Pamiętajmy o polskim wrześniu 1939 r.

Wrzesień -  to dla nas Polaków szczególny miesiąc. Jest to czas  dramatycznych wydarzeń w historii naszego kraju.

Uczniowie kl.VIc  w krótkiej inscenizacji przypomnieli nam na czym polegał  tragizm września 1939r.

        Dramat II wojny światowej  nie jest tylko doświadczeniem, podręcznikową przeszłością, ale  przestrogą dla przyszłych pokoleń. Pamiętać  będziemy bohaterów, którzy oddali życie dla Ojczyzny. To dzięki nim, możemy żyć teraz w wolnej Ojczyźnie. Niech ich niezłomna i bohaterska postawa będzie dla nas drogowskazem w nauce, pracy i służbie dla Rzeczypospolitej. Rozumiemy, że naród, który zapomni swą przeszłość, skazany jest na bolesne doznania.
Chwała bohaterom!.
   
Żegnajcie wakacje, witaj szkoło! 

Nadszedł wrzesień a z nim pierwszy szkolny dzwonek. Czas wracać do kochanej ławki w szkole, kolegów i koleżanek. W nowym roku szkolnym dołączyli do nas nowi uczniowie. Aby ich bliżej poznać w dniu 9 – 10 września 2016 roku w otoczeniu lasu rozstawione były namioty na biwak integracyjny.

Było ognisko i pieczenie kiełbasek, gry zespołowe, śpiewanie piosenek a ciemną nocą podchody. Szukaliśmy ukrytego skarbu...

Stała mieszkanka lasu Pani Sowa podczas naszych podchodów pozdrawiała nas swoim pohukiwaniem... Było strasznie....

Nocą odwiedziły nas zwierzątka leśne i może rodzinka dzików, chyba komuś to się śniło…  . Nic nikomu się nie stało, ale zabawa była pyszna.

                               Organizatorzy wychowawcy: Emilia Dęby i Marta Wojewoda

   

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" -

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

   Wesołym śmiechem i radosnym gwarem rozmów wypełniły się korytarze szkolne 1 września 2016 r. Uśmiechnięte, opalone i wypoczęte twarze uczniów klas II - VI mieszały się z onieśmielonymi i nieco zalęknionymi twarzami uczniów klasy pierwszej, którzy kurczowo trzymali się rąk swoich mam. Oni po raz pierwszy przekroczyli próg szkoły, z obawą rozpoczynając ten ważny, nowy etap swojego życia.          

Ale, jak zapewnił dyrektor szkoły podczas serdecznego powitania nowych uczniów, wszyscy - nauczyciele, pracownicy szkoły i starsi koledzy, dołożą wszelkich starań, aby pierwszoklasiści czuli się w szkole dobrze i bezpiecznie, aby szkoła stała się dla nich drugim domem, aby z radością i chęcią każdego dnia do niej przychodzili. 

   Jak co roku, oprócz głównych bohaterów, jakimi są uczniowie, uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego zaszczycili swoją obecnością znamienici goście. Obecne były władze samorządowe i kościelne, przyjaciele szkoły i sponsorzy, jak również licznie zgromadzeni rodzice.

   A szkoła? Powitała całą społeczność szkolną zmienionym wizerunkiem. W trosce o lepsze warunki nauki, dzięki władzom samorządowym, realizowana jest obecnie wielka inwestycja, której efekty już są widoczne. Wkrótce oblicze szkoły zmieni się diametralnie i tym samym znacznej poprawie ulegną warunki, w których uczniowie będą zdobywać nową wiedzę i umiejętności.

   Rozpoczęcie roku szkolnego, to powitanie, to ciekawość, to radość ze spotkania      z przyjaciółmi. Tym razem, oprócz powitania, ta uroczystość miała również inny wymiar. Inaczej niż zwykle zabrzmiał dzwonek dla P. Danuty Truszkowskiej, która zakończyła swoją pedagogiczną podróż. Po 38 latach pracy P. Danuta Truszkowska przechodząc na zasłużoną emeryturę, rozpoczęła nowy etap swojego życia - etap realizacji pragnień i spełniania marzeń, etap, w którym sama będzie mogła decydować, jak wykorzystać czas, który ma przed sobą, jak przeżyć te dobre dni, które mają nadejść.

   Wyrazy podziękowań i wdzięczności za lata pracy i troskę o wiele młodych pokoleń, złożyli na ręce P. Danuty Truszkowskiej uczniowie, rodzice, dyrekcja i władze samorządowe. Była to chwila, podczas której trudno było zapanować nad wzruszeniem, ale "Wszystko ma swój czas,  i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem. Czas płaczu i czas śmiechu, czas milczenia i czas mówienia, czas dzień dobry i czas do widzenia" - takimi m.in. słowami podczas swojego występu zwrócili się uczniowie do P. Truszkowskiej, dziękując za wszystkie wspólne chwile, za każde dobro, za uśmiech i życzliwość i życząc  radości, szczęścia i spokoju na każdy dzień. Drżącym od wzruszenia głosem zacytowano również bardzo wymowne słowa z piosenki Marka Grechuty:

Tyle było dni do utraty tchu, tyle było chwil.

Gdy żałujesz tych, z których nie masz nic,

Jedno warto znać, jedno tylko wiedz, że:

          Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy,

          Ważnych jest kilka tych chwil, tych, na które czekamy.

   Podpisujemy się wszyscy pod przesłaniem Marka Grechuty i życzymy Naszej Koleżance, Danucie Truszkowskiej, aby żaden dzień nie był podobny do drugiego, aby jutro kryło w sobie cud, magiczną chwilę, która tworzy nowe gwiazdy. "Darem rozumu jest nie płakać nad tym, co czas zabiera, ale cieszyć się tym, co przynosi".

Droga Koleżanko!

Niech w przeszłość przenoszą Cię wspomnienia, a w przyszłość- marzenia.

   

Publikacja  do konkursu wiedzy historycznej pobierz

   

Konkurs plastyczny organizowany pod patronatem Burmistrza Stawisk

Konkurs plastyczny
z okazji 590–lecia Miasta Stawiski

„Moje miasto-Stawiski”

Organizowany pod patronatem: Burmistrza Stawisk

Stawiski w roku 2016 obchodzą rocznicę 590-lecia swojego powstania. Z tej okazji zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież do wyrażenia poprzez sztukę swoich wyobrażeń, odkryć, marzeń w formie obrazów inspirowanych krajobrazami Stawisk i okolic.

Mamy nadzieję, że w dobie absolutnych rządów reklamy telewizyjnej i gier komputerowych, nie zagubi się dziecięca i młodzieńcza spontaniczność zawarta w twórczości artystycznej młodszego pokolenia, w opowieściach o naszym mieście, życiu, rzeczywistości, której nadadzą własną, niezwykłą formę. Inspiracją do działań mogą być fotografie historyczne i współczesne Stawisk, teksty literackie, legendy, baśnie i opowieści, a przede wszystkim obserwacja życia i atmosfery miasta. Przedstawiane obrazy mogą odzwierciedlać rzeczywistość, lub też refleksje dotyczące przyszłości pewnych miejsc, zdarzeń z historii, czy teraźniejszości miejskiej przestrzeni. Prace mogą przedstawiać architekturę, ciekawe miejsca, imprezy kulturalne i ważne wydarzenia z życia miasta.

Wierzymy, że prace młodych artystów będą widocznym świadectwem bogatej wyobraźni oraz niezwykłej wrażliwości plastycznej. Wystawa pokonkursowa przekona oglądających o ogromnym potencjale możliwościach drzemiących w każdym dziecku.

Organizatorzy

Regulamin konkursu w załączeniu

Załączniki

  1. Regulamin konkursu
   
 
   
Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach