Teatrzyk w naszym przedszkolu pt. „Po Polsce podróże małe i duże"

 W piątek 20.01.2018r. w naszym przedszkolu odbył się teatrzyk pt. „Po Polsce podróże małe i duże". Głównym bohaterem spektaklu był Smok Bazylii, który chciał dotrzeć do Krakowa, aby zobaczyć się ze swoim dziadkiem. W trakcie  wyprawy okazało się, że podróż jest trudniejsza niż sądził. Na szczęście, dzięki pomocy pszczółek z Torunia, Złotej Rybki pływającej w Wiśle, koziołków z Poznania oraz Syrenki Warszawskiej udało mu się dotrzeć do celu.  

Wspólna podróż z Bazylim dostarczyła dzieciom  wielu ważnych informacji na temat geografii i historii Polski. Poznały one najbardziej znane miasta: Gdańsk, Białystok, Olsztyn, Toruń, Warszawę, Poznań, Kraków, a także dowiedziały się, że Polska leży nad Bałtykiem, najdłuższa rzeka w naszym kraju to Wisła oraz, że Tatry znajdują się na południu Polski.
Wszyscy doskonale się bawili. Spektakl pokazał nam, że dzięki przyjaznym osobom łatwiej przezwyciężać wszelkie trudności i osiągnąć swój cel.
   
   
Święto Babci i Dziadka w przedszkolu.

 

Babci i Dziadka – przyznać to trzeba,

każdemu dziecku w życiu potrzeba.

Znana to para, bardzo kochana,

 przez wszystkie dzieci jest szanowana.

 

Przygotowania do uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka rozpoczęły się w Miejskim Przedszkolu w Stawiskach już przed pojawieniem się w kalendarzu kartki z datą tego styczniowego święta. Przedszkolaki chętnie przygotowywały upominki, które z dumą wręczyły swoim dziadkom podczas uroczystości.

Chętnie uczyły się wierszy, piosenek i tańców. Grupa Biedronek i Muchomorków zaprosiła swoich dziadków 16 stycznia, natomiast grupa Motylków i Jeżyków – 17 stycznia.

W tych uroczystych dniach progi naszego przedszkola przekroczyli licznie przybyli dziadkowie. Dzieci wraz z wychowawczyniami przygotowały montaż słowno-muzyczny. W ten oto sposób chciały podziękować swoim najdroższym babciom i dziadkom za miłość, którą ich obdarzają. Dopełnieniem słów były laurki i kwiaty. To nic, że róże były z bibuły. Będą one ozdobą niejednego babcinego stolika i wieczne jak miłość wnuków. Występy przedszkolaków wywołały u gości wiele wzruszeń, refleksji i zachwytu, zaś u samych przedszkolaków wyzwoliły wiarę we własne możliwości, poczucie odpowiedzialności za swoją rolę oraz spontaniczną radość.

            To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, nauczycielom, że nasza praca jest bardzo potrzebna, a dzieci to nasz wspólny skarb.    

Była to dla przedszkolaków swoista lekcja szacunku dla osób starszych i okazja do zacieśniania więzi rodzinnych.

 
Dzień Babci i Dziadka w grupie Biedronki
 
Dzień Babci i Dziadka w grupie Motylki
 
Dzień Babci i Dziadka w grupie Muchomorki
 
Dzień Babci i Dziadka w grupie Jeżyki
 
   
W karnawale same bale

„W karnawale, w karnawale, nie siedzimy w domu wcale,
przymierzamy wstążki, szale, wybieramy się na bale…
W karnawale, w karnawale przystrojone wszystkie sale.
Dookoła przebierańcy, każdy skacze, każdy tańczy.”

Tradycją naszego przedszkola jest organizowanie w okresie karnawału balu choinkowo – karnawałowego.

W tym roku nasz bal odbył się 12 stycznia . Nauczyciele przedszkola dołożyli wszelkich starań, aby wystrój przedszkola wprowadził dzieci w radosny nastrój oraz zainspirował je do zabawy.
Już od wejścia można było wyczuć niecodzienną atmosferę. Jedne dzieci wchodziły do sali w swoich kostiumach, inne dźwigały je zapakowane w torby. Opowiadaniom, dyskusjom i wzajemnemu podziwianiu nie było końca. Po śniadaniu, gdy już wszyscy byli gotowi do zabawy, rozpoczął się tak długo oczekiwany bal.

  Pięknie udekorowana sala zaczęła zapełniać się poprzebieranymi w różnokolorowe stroje dziećmi. Były m.in.: wróżki, księżniczki, żołnierze, zwierzątka, piraci, Zorro, motylki oraz inni bajkowi bohaterowie. Zabawom, konkursom, tańcom nie było końca .Przebierańcy wytrwale tańczyli z nauczycielkami w korowodach, kółkach czy pociągach.

Największą frajdą dla dzieci był oczywiście Święty Mikołaj, który przybył z dużym workiem pełnym prezentów. Dzieci śpiewały mu piosenki i wspólnie tańczyły. Na koniec spotkania z Mikołajem, każdy otrzymał od niego prezent. Uśmiechnięte, choć zmęczone tańcem dzieci, opuszczały salę ściskając w ręku paczkę .

Serdeczne podziękowania kierujemy pod adresem rodziców, którzy stanęli na wysokości zadania i dołożyli starań, aby dzieci pięknie prezentowały się na balu, co z pewnością przyczyniło się do wspaniałego samopoczucia przedszkolaków i niezapomnianych przeżyć.

Do zobaczenia na kolejnym balu - już za rok !

   
Boże Narodzenie w przedszkolu
 

 „Uśmiechnęła się noc do zachodu,                      
 Srebro gwiazd wysypała na niebo. 
 Już   błękitny, anielski  korowód  
 idzie w świat z betlejemską kolędą"

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres w roku, na który długo czekają zarówno dorośli jak i dzieci. Zgodnie z tradycją jaka jest praktykowana w Miejskim Przedszkolu w Stawiskach, każdego roku poszczególne grupy przygotowują i wystawiają „Jasełka Bożonarodzeniowe”  lub inne przedstawienie świąteczne.

Także i w tym roku nie mogło zabraknąć w każdej grupie uroczystego spotkania, na które zaproszeni byli również rodzice dzieci. Podczas przygotowań uroczystości choinkowej przedszkolaki poznawały  tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia, rozwijały zdolności aktorskie  i indywidualne predyspozycje, zostały wprowadzone w radosną atmosferę świąt  poprzez czerpanie radości  z czasu spędzonego wspólnie z bliskimi. Za zorganizowanie przedstawień byli odpowiedzialni wychowawcy poszczególnych grup.

Spotkania w tym roku odbyły się w następujących dniach:

·      W grupie „Muchomorki”- 19.12.2017 r. przedstawienie pt. „Cicha noc”

·      W grupie „Biedronki”-  19.12.2017 r. przedstawienie pt. „Wokół choinki”

·      W grupie „Wiewiórki”-  20.12.2017 r. przedstawienie pt. „Jasełka”

·      W grupie „Jeżyki” -  20.12.2017 r. przedstawienie pt. „Świeć gwiazdeczko”

·      W grupie „Motylki” – 20.12.2017 r. przedstawienie pt. „Anielskie opowiadania”

Dzieci z poszczególnych grup długo przygotowywały się do występów, chętnie uczyły się ról oraz uczestniczyły w próbach. Nie mogło zabraknąć również przepięknych dekoracji,  które sprawiły, że sala wyglądała uroczo. Pojawiła się scena z rozgwieżdżonym niebem         i Aniołkami. Na środku stały piękne, kolorowe choinki, a na scenie wigilijny stół lub płonęło ognisko. W sali w różnych miejscach pojawiły się choinki, stroiki ze świeżych gałązek świerkowych oraz płonące świece, które wprowadzały zebranych w świąteczny nastrój. Dzieci w przepięknych strojach występowały przed swoimi rodzicami. Nie mogło zabraknąć również wspólnego kolędowania. Uczestnictwo rodzin przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Przyszły całe rodziny, babcie, dziadkowie, rodzice oraz inni goście zaproszeni przez dzieci i ich rodziny. Następnie nadszedł moment składania sobie życzeń. Wszyscy zaproszeni goście byli zachwyceni i jeszcze długo wspominali   tę niezwykłą atmosferę, która rozpoczęła czas oczekiwania na najbardziej ciepłe ze świąt - Boże Narodzenie.

 

Jasełka w grupie "Wiewiórki"
 
   

Przedstawienie pt. „Wokół choinki” w grupie „Biedronki”- 

 
   
Przedstawienie pt. „Anielskie opowiadania” w grupie „Motylki”
 
   
Przedstawienie pt. „Cicha noc” w grupie „Muchomorki”
 
   
   
,,Jest taki taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy...”

 

 

Konkurs "Kartka Świąteczna"

Kartki świąteczne są jedną z tradycji symbolizujących Boże Narodzenia. Chcąc podtrzymać tradycję wysyłania kartek najbliższym, w naszym przedszkolu zorganizowany został konkurs plastyczny pt. „ Kartka bożonarodzeniowa”.

Celem konkursu było: kultywowanie tradycji świąt Bożego Narodzenia,  rozwijanie i doskonalenie możliwości twórczych dzieci poprzez działania plastyczne różnymi materiałami w różnych technikach i formach, kształtowanie wyobraźni plastycznej inspirowanej  tematyką świąt Bożego Narodzenia, czerpanie radości z efektów własnych działań twórczych.

W konkursie udział wzięło 47 dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Prace były wykonane za pomocą różnych technik plastycznych. Wszystkie  zaskakiwały  pomysłowością, formą i barwną kolorystyką.

Komisja składająca się z rodziców dzieci z różnych grup wspólnie z dyrektorem ZSP Tomaszem Chojnowskim  miała nie lada wyzwanie, żeby wyłonić najciekawsze prace. Po burzliwej naradzie przyznała wyróżnienia następującym dzieciom: Wiktor Chludziński, Zofia Truszkowska, Maja Filipkowska, Urszula Sokołowska, Gabriela Chmielewska, Gabriela Chojnowska, Wiktoria Chrzanowska, Magdalena Skrodzka, Barbara Truszkowska, Agata Kosińska

Wyróżnionym autorom najpiękniejszych kartek  pan dyrektor wręczył drobne upominki i dyplomy a  wszystkim uczestnikom konkursu dyplomy pamiątkowe. Dzieciom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie, a pozostałe dzieci zapraszamy do udziału w następnych konkursach.

   

WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA W NASZYM PRZEDSZKOLU

 

Wizyta świętego Mikołaja to dzień oczekiwany przez wszystkie dzieci. Już pod koniec listopada przedszkolaki  pod okiem swoich pań ,,pisały” listy do Św. Mikołaja, w których rysowały swoje marzenia dotyczące upragnionych prezentów.

Od samego rana 6 grudnia 2017 roku dzieci przedszkolne  nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka. Tegoroczna aura zasiała w serduszka przedszkolaków niepokój i pytanie: czy uda się Mikołajowi dotrzeć do naszego przedszkola? Ale brak białego puchu nie zmylił Mikołaja i ku radości dzieci ten oczekiwany przez cały rok Gość przybył do naszego przedszkola wraz ze Śnieżynką zaraz z rana po śniadaniu. Zaczął swoją wizytę od naszych najmłodszych. Dzieci z grupy „Wiewiórki”  i duża część  z grupy „Biedronki”  pierwszy raz witały Mikołaja w Przedszkolu. Wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Maluszki dzielnie zaśpiewały przygotowaną piosenkę, rozmawiały z Mikołajem, opowiadały o zabawach w Przedszkolu i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent i musiał się pożegnać, ponieważ czekały na niego jeszcze dzieci w starszych grupach. Pojawił się ze swoim workiem w każdej kolejnej sali przedszkola. Uśmiech i wyjątkowa atmosfera zagościła dokoła. Mikołaj rozmawiał z dziećmi, wysłuchał wielu piosenek i wierszy przygotowanych specjalnie dla niego. Nie zapomniał również o prezentach dla każdego dziecka, bo przecież małe dziecięce psoty zawsze można wybaczyć. Przedszkolaki obiecały jednak, że postarają się zachowywać grzecznie w przedszkolu i w domu. Miłym akcentem spotkania były wspólne zdjęcia z naszym gościem, które będą wspaniałą pamiątką tego spotkania.

A kiedy pożegnaliśmy Mikołaja na twarzach dzieci jeszcze przez długo gościł uśmiech i szczęście. Szkoda tylko, ze ten wyjątkowy Gość odwiedza nas tylko raz w roku....

Szczególne podziękowanie wszystkie przedszkolaki składają panu Zbigniewowi Skrodzkiemu, który powiększył radość dzieci, obdarowujący ich słodkimi upominkami.

   

„Czary – mary, wosku lanie co ma stać się, niech się stanie.

Zaraz wszyscy się dowiedzą co nam wróżby przepowiedzą”.

 Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Pamiętajmy jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić. W czwartek, 30 listopada  obchodziliśmy w  naszym przedszkolu Andrzejki.

Uroczystość rozpoczęto od przygotowania dekoracji na ten wyjątkowy wieczór, które to miały wprowadzić dzieci w wyjątkowy, magiczny i tajemniczy  nastrój. Przygotowane rekwizyty, świece oraz unoszący się w całym przedszkolu zapach topionego wosku, sprzyjały  przepowiedniom. W każdej grupie przedszkolaki chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Przyszłość przepowiadano  z talerza, kolorów i  wosku. Ponadto ustawiano buty, przebijano serca, kręcono butelką, rzucano monetami do miski z wodą. Wszystkie wróżby przeplatane były tańcami przy muzyce oraz słodkim poczęstunkiem.

Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże. Pewne jest to, że przyniosły przedszkolakom wiele radości i były  okazją do wspólnej, wesołej zabawy.

 

   
   
Jestem przedszkolakiem, lat niewiele mam, lecz o naszym kraju opowiem chętnie Wam.

Miłości do Ojczyzny uczy się dzieci  już  w przedszkolu. 

Są one wprowadzane w patriotyzm stopniowo - poczynając od tego, co jest im bliskie, z czym mogą zetknąć się bezpośrednio, przechodząc następnie do spraw coraz dalszych.  Zaczynając od patriotyzmu prostego do tego coraz szerszego, związanego z obrzędami, zwyczajami, symboliką narodową –nauczyciele uświadamiają dzieciom kim są, skąd się wywodzą. Uczą je bycia Polakami, uczą miłości do kraju ojczystego.  

W tym roku nasze przedszkolaki Narodowe Święto Niepodległości obchodziły niezwykle uroczyście. Dzieci z grupy „Biedronki” i „Muchomorki” przystrojone w biało- czerwone symbole narodowe całej społeczności przedszkolnej, dyrekcji, rodzicom oraz zaproszonym gościom zaprezentowały patriotyczny program artystycznyA jak było zobaczcie sami.
   
„Każdy przedszkolak wie, że zmarłym pamięć należy się”

zapraszamy do galerii.

   
Pluszowy miś zajmuje się bezpieczeństwem nie od dziś

Dnia 24.10.2017r. na zaproszenie  dzieci i nauczycielek przybyła do naszego przedszkola policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Łomży. Tego dnia dzieci z grup „Muchomorki” i „Biedronki” zgromadziły się, aby powitać niecodziennego gościa.

Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się jak ważna, odpowiedzialna i niebezpieczna  jest  praca policjanta. Duże zainteresowanie u dzieci wywołało umundurowanie i wyposażenie policjantów. W szczególności czapka, która wędrowała z głowy na głowę, policyjny lizak, pałka oraz  kajdanki.

 W podziękowaniu za ciekawe spotkanie, przybliżenie i usystematyzowanie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, bezpiecznej zabawy  dzieci podarowały własnoręcznie wykonaną laurkę. Pani policjantka odwdzięczyła się dzieciom odblaskami. Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie o zasadach bezpieczeństwa, które na pewno długo pozostanie w pamięci naszych dzieci.

   
Jan Paweł II jest wśród nas - Jan Paweł II kocha nas”

Takim hasłem ks. Wojciech Turek przybliżył przedszkolakom z grup „Biedronki” i „Muchomorki” postać papieża Polaka. Na zajęciach dzieci wykonały techniką origami portrety Jana Pawła II, które zostały umieszczone w kąciku patriotycznym.

Wykonały również wiązankę z kwiatów, którą złożyły pod pomnikiem Papieża Polaka, przy którym odśpiewały ulubioną pieśń papieża - „Barkę’.

 
   
   
   

Archiwum 2016/2017

Archiwum 2015/2016

Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach