„Wokół choinki” – wspólne kolędowanie

21 grudnia wokół przedszkolnej choinki spotkała się cała społeczność przedszkola, by spędzić czas na wspólnym kolędowaniu nim na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka. Starsze przedszkolaki zaprezentowały wiersze przybliżające tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia. Następnie popłynęły aksamitne dźwięki znanych wszystkim kolęd i pastorałek. Dzieci wykazały się znajomością nawet kilku zwrotek ulubionych kolęd! Na zakończenie wszyscy zebrani dzielili się opłatkiem i składali życzenia. Wytworzyła się niepowtarzalna i wyjątkowa atmosfera rodzinnego spotkania pełnego ciepła i bliskości.

Czas kolędowania już niestety za nami. Mamy satysfakcję , że mogliśmy naszym najmłodszym przekazywać tradycyjne polskie zwyczaje i uczyć ich szacunku dla nich. Bo cóż może być wspanialszego niż świadomość, że udało się nam wprowadzić w życie dziecka trochę tradycji.
   
„Święta inne niż wszystkie” – teatrzyk

5 grudnia przedszkolaki mogły poczuć atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Do przedszkola zawitali aktorzy Studia Teatralno - Animacyjnego Fantazja z Białegostoku z przedstawieniem „Święta inne niż wszystkie”. Dzięki czynnemu udziałowi dzieci na długo

zapamiętają co jest w świętach najważniejsze. Spektakl  i spotkanie z Mikołajem dostarczyło przedszkolakom wspaniałych emocji.

   
Jadą, jadą sanie, księżyc złoty świeci.
Hej, jedzie w nich Mikołaj do wszyściutkich dzieci.

6 grudnia 2018 roku nasze przedszkole odwiedził św. Mikołaj. Już od samego rana przedszkolaki nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka Św. Mikołaja. Pomimo braku białego puchu, jak co roku we wczesnych godzinach rannych  przybył do przedszkola Św. Mikołaj. Dzieci były bardzo szczęśliwe, rozpromienione a zarazem zawstydzone, kiedy na salę wszedł z niecierpliwością oczekiwany gość.  Św. Mikołaj został gorąco zaproszony przez dzieci do zabawy, tańca i śpiewu. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia .

Na koniec po zapewnieniach dzieci, że będą się starały zachowywać grzecznie w domu i w przedszkolu , Mikołaj obdarował je oczywiście prezentami. Chętne i odważniejsze dzieci miały możliwość porozmawiania z gościem

Dzieci z ogromną radością zaprosiły św. Mikołaja za rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne.

   
   
„Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze”.

Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości.  Dziś tradycyjne andrzejki to ciekawy pomysł na zabawy z dziećmi
w przedszkolu.

W czwartek 29 listopada 2018 roku dzieci z Miejskiego Przedszkola w Stawiskach przeniosły się w zaczarowany świat magii i wróżb.  Przy pomocy rekwizytów przepowiadano dzieciom przyszłość, m.in. jaki zawód będą wykonywać, gdzie udadzą się w podróż, czy też czego powinny się wystrzegać. Nie zabrakło ustawiania bucików i innych tradycyjnych wróżb. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy przy piosenkach z repertuaru dziecięcego. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wiele niezwykłych przeżyć i emocji. Uwieńczeniem zabawy andrzejkowej był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
   
„Kocham Polskę” – poranek słowno-muzyczny

Dnia 14 listopada poranek w naszym przedszkolu był bardzo uroczysty, gdyż nasi podopieczni z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zaprosili wszystkich na montaż słowno-muzyczny „Kocham Polskę”.

Tego dnia dzieci przyszły w odświętnych strojach, które ozdobiły kokardki narodowe. Przedszkolaki ze wszystkich grup wiekowych połączyły siły i zaprezentowały program artystyczny.

Jak wygląda godło Polski? Co symbolizują biel i czerwień? Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest wyjątkową pieśnią? Na te i inne pytania każdy znalazł odpowiedź podczas występu. Dzieci z dużym zaangażowaniem brały udział w przedstawieniu, pięknie recytowały wiersze patriotyczne, z dumą śpiewały słowa piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Nie zabrakło też dawnych tańców ludowych. Charakter uroczystości podkreśliły wszędzie widoczne biało-czerwone flagi. Dzięki udziałowi w tego typu przedsięwzięciach nasze przedszkolaki od najmłodszych lat uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

   
Obchody 100- lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

W naszym przedszkolu już z początkiem listopada rozpoczęliśmy działania dotyczące obchodów 100- lecia niepodległości Polski. Zazwyczaj kolorowe przedszkole, a nawet jesienne liście przybrały barwy biało- czerwone. Wyeksponowana została dziecięca literatura o tematyce patriotycznej, pojawiły się gazetki tematyczne związane z Dniem Niepodległości, a kąciki patriotyczne były bardziej odświętne. Celem naszych działań stało się  budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych.

W poniedziałek - 5 listopada, wszystkie przedszkolaki zgromadziły się na sali gimnastycznej. Tam z zainteresowaniem obejrzały film Instytutu Pamięci Narodowej „Polak Mały”, który przybliżył dzieciom znaczenie symboli narodowych. Dowiedziały się też o początkach powstania państwa polskiego poprzez projekcję filmu „O Lechu, Czechu i Rusie”. Przedszkolaki codziennie poznawały legendy, słuchały opowiadań i wierszy dotyczących historii Polski. W trakcie zajęć plastycznych, z wykorzystaniem różnych technik, dzieci wykonały flagę i godło Polski, które stworzyły wyjątkowe galerie prac zdobiące szatnie. Nie zabrakło też zabaw przy piosence „Jestem Polką i Polakiem”, a także zabaw znanych przez ich rodziców takich jak „Grozik”. Na zakończenie tygodnia odbył się quiz wiedzy o Polsce. Przedszkolaki rozwiązywały zagadki, z łatwością układały puzzle z mapą Polski, wykazały się znajomością legend i wiedzą dotyczącą symboli narodowych. W piątek 9 listopada nasze przedszkole przyłączyło się do akcji „Rekord dla Niepodległej”. Dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność”, o godzinie 11.11, przedszkolaki, grono pedagogiczne i pracownicy wspólnie zaśpiewali 4 zwrotki hymnu narodowego.

Naszych wychowanków nie zabrakło też 11 listopada, w trakcie gminnych obchodów świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaprezentowali się oni w wierszu „Kto Ty jesteś?” - to był ich debiut przed tak dużą publicznością. Jednak najwięcej emocji można było wyczytać na dziecięcych twarzach, kiedy na słowa pana dyrektora wypuściły biało-czerwone baloniki. Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem i mamy nadzieję, ze zapadnie on w pamięci naszych „małych Polaków”.

   
   
„Wielka przygoda małego Misia”

We wtorek 6 listopada 2018 roku przedszkolaki obejrzały spektakl „Wielka przygoda małego Misia” w wykonaniu aktorów Studia Artystyczno-Animacyjnego Fantazja z Białegostoku. Dzięki przedstawieniu dzieci przekonały się jak wielką rolę odgrywa w życiu posiadanie prawdziwego przyjaciela. Dzieci gromkimi brawami nagrodziły aktorów, którzy przygotowali dla nich niespodziankę. Okazało się, że mogą wspólnie z artystami wykonać maskotkę misia, która pozostała w przedszkolu.

 Na zakończenie przedszkolaki miały możliwość pobawić się i wykonać pamiątkowe zdjęcie z żywą maskotką pluszowego misia. To z pewnością był teatrzyk, który dostarczył dzieciom wiele radości i pozytywnych emocji.
   
   
 

Archiwum 2017/2018

Archiwum 2016/2017

Archiwum 2015/2016

Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach