Zakończenie roku przedszkolnego
 
   
   

Dzień Dziecka to bardzo radosny dzień dla wszystkich dzieci, taki też był i dla naszych przedszkolaków. Już od rana słońce towarzyszyło nam podczas przygotowań i mocno grzało w trakcie zabawy.

Po śniadaniu „muzyczny pociąg” zabrał dzieci na plac przedszkolny, gdzie czekały liczne atrakcje i niespodzianki. Na wstępie zostały obdarowane serdecznymi życzeniami przez pana dyrektora Tomasza Chojnowskiego.

I zaczęła się zabawa! Najwięcej emocji wzbudził oczywiście dmuchany zamek. Nad przedszkolem unosiły się wielkie bańki mydlane. Były konkurencje sprawnościowe, tańce i śpiewy, którym nie mogli oprzeć się dorośli i z radością włączyli się w pląsy. Dzięki rozbawionym przedszkolakom, mogli na chwilę znowu poczuć się dziećmi. Nie od dzisiaj przecież wiadomo, że dzieciństwo nosimy w sobie całe życie!

Po tak wyczerpującej zabawie dzieci udały się do swoich sal. Tam czekały na nich poczęstunki przygotowane przez rodziców oraz zabawa i tańce.

I choć przedszkolaki codziennie otrzymują wiele miłości i serca, w tym czasie czuły się naprawdę wyjątkowo, uśmiech nikomu nie schodził z twarzy. Dzień pełen wrażeń szybko się skończył, ale wspomnienia pozostaną na długo.

   

Wycieczka do Straży Pożarnej w Stawiskach

 W czerwcowy dzień dzieci z grup: „Muchomorki” i „Biedronki” wraz z wychowawcami odbyły wycieczkę do Straży Pożarnej w Stawiskach. Na miejscu powitali nas Panowie Strażacy, którzy opowiedzieli o swojej trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy.

Dzieci dowiedziały się, że strażacy oprócz zapobiegania pożarom i walką z nimi,  mają też inne zadania. Pomagają poszkodowanym w wypadkach,  udzielają pierwszej pomocy, często ratując im życie. Usuwają też skutki  klęsk żywiołowych, niebezpiecznych awarii oraz katastrof.

Nie przeraziło to jednak naszych przedszkolaków, zwłaszcza chłopców, którzy deklarują, że w przyszłości z pewnością będą wykonywać ten zawód.

Strażacy zaprezentowali swoje ubrania, które są różne w zależności od tego, czego dotyczy akcja ratownicza. Pokazali również całe wyposażenie pożarnicze strażaka oraz wozu strażackiego.

 Ogromną atrakcją dla naszych podopiecznych  była możliwość wejścia do kabiny wozu strażackiego.

Wizyta w jednostce Straży Pożarnej była wspaniałą okazją do pogłębienia i  utrwalenia zdobytej wiedzy podczas zajęć.

Dzieci podziękowały Panom: R. Bikowskiemu i T. Bikowskiemu, za poświęcony czas i zaangażowanie oraz obdarowały ich własnoręcznie wykonanym upominkiem.

   
   
Dzień Mamy i Taty w przedszkolu

Chociaż skromne moje słowa, ale z serca płyną.
Kocham najwięcej na świecie mamusię jedyną.
Kocham Cię tatusiu jak nikogo w świecie.
Wierz mi, bo nigdy nie kłamie Twoje małe dziecię.

Jak co roku przedszkolaki świętowały Dzień Mamy i Taty. Spotkania w tym roku odbyły się w następujących dniach:

·      W grupie „Wiewiórki”-  23.05.2018 r. przedstawienie pt. „Kochamy mamę i tatę”

·      W grupie „Muchomorki”- 24.05.2018 r. przedstawienie pt. „Dla mamy i taty”

·      W grupie „Biedronki”-  24.05.2018 r. przedstawienie pt. „Mama i tata”

·      W grupie „Jeżyki” -  25.05.2018 r. przedstawienie pt. „Cudownych rodziców mam…”

·      W grupie „Motylki” – 28.05.2018 r. przedstawienie pt. „Cudownych rodziców mam”

Dzieci słowem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza, a także za mądrość i ojcowski autorytet. Po wspaniałych występach, w których dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne oraz taneczne na twarzach rodziców zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Po zakończonych programach artystycznych dzieci wręczały swoim rodzicom prezenty. Podczas wręczania upominków zarówno dzieciom, jak i rodzicom uśmiech nie schodził z ust. Na zakończenie dzieci zaprosiły przybyłych gości na słodki poczęstunek. Atmosfera tej uroczystości była podniosła, ale jednocześnie bardzo radosna. Wszystkie przedstawienia  przebiegały w niezwykle rodzinnej i miłej atmosferze i zostały uwiecznione na fotografiach. Dzięki temu wspaniała zabawa i niecodzienna atmosfera zostaną na długo w pamięci wszystkich uczestników.

   
 „Kochamy mamę i tatę” w grupie „Wiewiórki”.
 
„Dla mamy i taty” w grupie „Muchomorki”
 
   
„Mama i tata” w grupie „Biedronki”
 
   
„Cudownych rodziców mam…” w grupie „Jeżyki”
 
   
„Cudownych rodziców mam” w grupie „Motylki”
 
   
Festiwal Piosenki Dziecięcej  

 

Dnia 30 maja 2018 roku w Miejskim Przedszkolu w Stawiskach odbył się Festiwal Piosenki Dziecięcej .

Celem festiwalu było muzyczne ukierunkowanie wrodzonych zamiłowań i zdolności dziecka w wieku przedszkolnym, wspieranie najzdolniejszych wokalnie dzieci i umożliwienie prezentacji ich umiejętności wokalnych.

 

W konkursie wzięło udział 13 przedszkolaków w wieku 3-6 lat.

Festiwal rozpoczęto od powitania zebranych: gości, dzieci, dyrekcji i komisji w składzie:

p. Iwona Bogdańska – nauczyciel świetlicy,

p. Ewelina  Janusz – nauczyciel jęz. angielskiego ,

p. Grzegorz Paczoszka – nauczyciel muzyki, rytmiki

Komisja dokonała oceny wykonawców według następujących kryteriów:

muzykalność i warunki głosowo – słuchowe wykonawcy, interpretacja piosenki, dobór repertuaru do możliwości wokalnych i wieku  dziecka.

W wyniku obrad jury przyznało 8 wyróżnień . Otrzymały je następujące dzieci:

Wszyscy  uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

Na zakończenie głos zabrał dyrektor przedszkola, który podziękował uczestnikom festiwalu, organizatorowi, nauczycielom, którzy przygotowywali dzieci do konkursu i wszystkim pracownikom przedszkola.

   
   

 Polska to taka kraina, która
w sercu przedszkolaka się zaczyna.

26 kwietnia 2018r. w Miejskim Przedszkolu odbył się Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej „Kocham Polskę.?”. 

Głównymi celami konkursu było kształtowanie u dzieci postaw patriotycznych poprzez rozwijanie w nich poczucia przynależności społecznej, budzenie świadomości narodowej, poznanie znaczenia słowa Ojczyzna, rozwijanie zainteresowania pięknem polskiej literatury i kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego.

W konkursie wzięły udział przedszkolaki ze wszystkich grup.  Recytatorzy prezentowali wysoki poziom, dlatego jury  w składzie:

pani Katarzyna Konopka-dyrektor GOKiS-u,

pani Elżbieta Kwiecień-nauczycielka biblioteki,

 pani Anna Kupis-emerytowana nauczycielka języka polskiego miało nie lada problem.
Ostatecznie jury wyróżniło 10 recytatorów.: Magdę Kierznowską, Sebastiana Wysockiego, Marlenę Włodkowską, Mikołaja Kulikowskiego, Krzysztofa Piaseckiego, Emilię Przyborowską, Julię Karwowską, Julię Brodowską, Maję Filipkowską, Kacpra Cwalińskiego.

Wszyscy uczestnicy   zostali nagrodzeni dyplomami, pięknymi książkami i słodyczami.

   
Eliminacje powiatowe konkursu piosenki "Mama tata i ja"
Prezentacja i promocja twórczości artystycznej dzieci w wieku przedszkolnym; to jeden z licznych celów jaki ma Festiwal Piosenki Przedszkolnej „Mama, tata i ja”. Organizatorem eliminacji powiatowych konkursu dla przedszkolaków jest Kolneński Ośrodek Kultury i Sportu, który gościł małych wykonawców 24 kwietnia 2018 r.
Jury po wysłuchaniu 18 wykonawców w wieku przedszkolnym postanowiło na eliminacje wojewódzkie zakwalifikować następujące osoby: w kat. soliści, Annę Chmielewską, Aleksandrę Łakus i Julię Szmitko, a w kat. zespół rodzinny Natalię Jarzyło. 26. Wojewódzki Festiwal Piosenki Przedszkolaków ph. „Mama, tata i ja” odbędzie się 11 maja 2018 r. o godz. 11:00 w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku przy ul. św. Rocha 14. Wszyscy uczestnicy eliminacji otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora.

źródło: KOKiS Kolno

   
   
Konkurs plastyczny pt. „Wielkanocne Jajko”

Dnia 27.03.2018r. w naszym przedszkolu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejsze „Wielkanocne Jajko”. Do organizatorek konkursu wpłynęło aż 52 bardzo pięknych, niepowtarzalnych, kolorowych prac, wykonanych przez dzieci w przedszkolu lub z pomocą ich rodziców w domu.

Celem konkursu było  rozbudzanie u dzieci zainteresowania symboliką i tradycją Świąt Wielkanocnych; rozwijanie pomysłowości i wyobraźni dziecięcej w zdobieniu pisanek, prezentacja możliwości twórczych dzieci.  

Na konkursie zaprezentowane zostały wszystkie prace konkursowe, z których utworzona została wystawa.

Jury w składzie:  pani Mariola Olender, pani Marianna Chojnowska i pan Grzegorz Paczoszka, biorąc pod uwagę oryginalność, kreatywność, estetykę i stopień samodzielności wykonania prac, wyróżniło następujące dzieci :

 

1. Zosia Truszkowska     2. Nikola Demby         3. Mateusz Sokołowski    4. Zuzanna Gromadzka

5. Maja Filipkowska       6. Julia Kossewska      7. Grzegorz Bagiński      8. Paweł Kosakowski

9. Julia Szmitko            10. Alex Zacharzewski  11. Kacper Sokołowski   12. Damian Szczech

Wszyscy uczestnicy otrzymali piękne pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Piękno i różnorodność prac oraz trudności z wyborem wyróżnionych dzieci spowodowało, że  jury ufundowało jeszcze dwie dodatkowe nagrody. Na zakończenie konkursu jego uczestnicy i wszystkie obecne w przedszkolu dzieci zostały poczęstowane cukierkami - jajeczkami na lepszy humor. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych jurorzy i Pan Dyrektor złożyli wszystkim zebranym serdeczne życzenia. Sami zostali obdarowani najpiękniejszymi pracami konkursowymi, za które podziękowali wykonawcom.

Wszystkie konkursowe prace,  wyróżnione dzieci i wszystkich uczestników konkursu pokazują zamieszczone poniżej zdjęcia.

   

Witamy Cię Wiosenko…

             Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci.

                                        „Czym powitać Cię Wiosenko,

                                       gdy zielona wracasz znów.

                                       Chyba tańcem i piosenką,

                                       bo to milsze jest od słów. „

W środę 21.03.2018r. wszystkie dzieci wraz ze swoimi paniami śpiewając piosenki, tańcząc i recytując wiersze w swoich salach rozpoczęły uroczystość powitania Wiosny.

              Następnie wszyscy z wiosennymi „ekologicznymi” kwiatami przeszli barwnym korowodem ulicami miasta.
              Dzieci powróciły do swoich sal z szerokimi uśmiechem i nadzieją, że wreszcie zawita wiosna. Jeszcze długo dzieliły się swoimi wrażeniami z rówieśnikami i rodzicami.

              Panu Grzegorzowi dziękujemy za sesję fotograficzną.

   
Palma bije, nie zabije. Za tydzień - Wielki Dzień. Za sześć noc – Wielkanoc.

Dnia 20 marca b.r. dzieci z grup „Biedronki” i „Muchomorki” w GOKiS-ie w Stawiskach  uczestniczyły w wielopokoleniowych zajęciach plastycznych na temat „Robimy palmę wielkanocną”. Do tych zajęć dzieci wraz z paniami  przygotowywały się dużo wcześniej - gromadząc potrzebne materiały przyrodnicze takie jak: wierzbowe bazie, trzcinę, suchotniki, borówki, gałązki tui, bukszpanu i inne. Na zajęciach przedszkolnych robiły z bibuły piękne kwiaty: krokusy, stokrotki, różyczki, itp.

Spotkanie poprzedzone było krótkim wstępem pań seniorek. Opowiedziały one o tradycji robienia palm wielkanocnych, które są święcone w Niedzielę Palmową, która to wyznacza początek Wielkiego Tygodnia – okresu wyciszenia i zadumy nad tajemnicą śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Niedziela ta upamiętnia, opisany przez Ewangelistów, wjazd Jezusa do Jerozolimy, kiedy to lud przybyły by go powitać, słał mu pod nogi płaszcze i gałązki palmowe.

Do dziś na pamiątkę tych wydarzeń wierni przynoszą do kościołów palmy wykonane z witek wierzbowych lub suszonych kwiatów. Mają one symbolizować odradzanie się życia i zmartwychwstanie. I taką właśnie palmę nasze dzieci wspólnie z paniami z koła seniora wykonywały na zajęciach.

Zajęcia były bardzo ciekawe. Każdy ich uczestnik miał inną czynność do wykonania. Starsi uczyli młodszych. Wszyscy uczestnicy warsztatów, a więc dzieci, ich panie i seniorzy byli zadowoleni z ich przebiegu i efektu końcowego. Wykonaną palmę panie z koła seniora zaniosły do kościoła Wszystkim uczestnikom spotkania dziękujemy za serdeczną, miłą atmosferę, która wprowadziła nas wszystkich w przedświąteczny nastrój.

   
   
„ Z pokarmem do paśnika – spotkanie z leśniczym”.

 „Każdy Polak dobrze wie - zwierzętom pomaga się.”

Dnia 08.02.2018 roku dzieci z grup „Biedronki” i „Muchomorki” pojechały raz z wychowawczyniami do lasu.

Celem  zajęć w lesie było: uwrażliwienie na żywą przyrodę, umiejętność rozróżniania gatunków zwierząt, rozumienie niesienia pomocy zwierzętom w okresie zimy.

Podczas wycieczki dzieci spotkały się z leśniczym panem Sławomirem Kossewskim. Pan Sławek opowiadał o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać zwyczaje wybranych zwierząt (sarny, dzika, lisa, jelenia) zamieszkujących las , dowiedziały się także, w jaki sposób pomagać zwierzętom i ptakom przetrwać zimę. Dzięki tym zajęciom w terenie dzieci poszerzyły wiadomości o lesie i jego mieszkańcach. Lepiej poznały zasady ochrony przyrody i opieki nad zwierzętami i ptakami w okresie zimowym. Przedszkolaki również nie zapomniały o zwierzętach leśnych i przygotowały im niespodziankę, przynosząc do paśnika zebrany pokarm: ziemniaki, nasiona, słoninkę, żołędzie, kukurydzę dla swych leśnych przyjaciół.

Pomagały leśniczemu w łatwych pracach związanych z karmieniem zwierząt. Wspólnie z panem leśniczym szukały tropów na śniegu.  W czasie wycieczki pan Sławek rozpalił dzieciom ognisko przy którym przedszkolaki bawiły się wesoło i uczciły Tłusty Czwartek, częstując się przygotowanymi przez rodziców pączkami. Kończąc wycieczkę mali przyjaciele przyrody pięknie podziękowali panu leśniczemu, obdarowali pana drobnym upominkiem i laurką.

   
   
Teatrzyk w naszym przedszkolu pt. „Po Polsce podróże małe i duże"

 W piątek 20.01.2018r. w naszym przedszkolu odbył się teatrzyk pt. „Po Polsce podróże małe i duże". Głównym bohaterem spektaklu był Smok Bazylii, który chciał dotrzeć do Krakowa, aby zobaczyć się ze swoim dziadkiem. W trakcie  wyprawy okazało się, że podróż jest trudniejsza niż sądził. Na szczęście, dzięki pomocy pszczółek z Torunia, Złotej Rybki pływającej w Wiśle, koziołków z Poznania oraz Syrenki Warszawskiej udało mu się dotrzeć do celu.  

Wspólna podróż z Bazylim dostarczyła dzieciom  wielu ważnych informacji na temat geografii i historii Polski. Poznały one najbardziej znane miasta: Gdańsk, Białystok, Olsztyn, Toruń, Warszawę, Poznań, Kraków, a także dowiedziały się, że Polska leży nad Bałtykiem, najdłuższa rzeka w naszym kraju to Wisła oraz, że Tatry znajdują się na południu Polski.
Wszyscy doskonale się bawili. Spektakl pokazał nam, że dzięki przyjaznym osobom łatwiej przezwyciężać wszelkie trudności i osiągnąć swój cel.
   
   
Święto Babci i Dziadka w przedszkolu.

 

Babci i Dziadka – przyznać to trzeba,

każdemu dziecku w życiu potrzeba.

Znana to para, bardzo kochana,

 przez wszystkie dzieci jest szanowana.

 

Przygotowania do uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka rozpoczęły się w Miejskim Przedszkolu w Stawiskach już przed pojawieniem się w kalendarzu kartki z datą tego styczniowego święta. Przedszkolaki chętnie przygotowywały upominki, które z dumą wręczyły swoim dziadkom podczas uroczystości.

Chętnie uczyły się wierszy, piosenek i tańców. Grupa Biedronek i Muchomorków zaprosiła swoich dziadków 16 stycznia, natomiast grupa Motylków i Jeżyków – 17 stycznia.

W tych uroczystych dniach progi naszego przedszkola przekroczyli licznie przybyli dziadkowie. Dzieci wraz z wychowawczyniami przygotowały montaż słowno-muzyczny. W ten oto sposób chciały podziękować swoim najdroższym babciom i dziadkom za miłość, którą ich obdarzają. Dopełnieniem słów były laurki i kwiaty. To nic, że róże były z bibuły. Będą one ozdobą niejednego babcinego stolika i wieczne jak miłość wnuków. Występy przedszkolaków wywołały u gości wiele wzruszeń, refleksji i zachwytu, zaś u samych przedszkolaków wyzwoliły wiarę we własne możliwości, poczucie odpowiedzialności za swoją rolę oraz spontaniczną radość.

            To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, nauczycielom, że nasza praca jest bardzo potrzebna, a dzieci to nasz wspólny skarb.    

Była to dla przedszkolaków swoista lekcja szacunku dla osób starszych i okazja do zacieśniania więzi rodzinnych.

 
Dzień Babci i Dziadka w grupie Biedronki
 
Dzień Babci i Dziadka w grupie Motylki
 
Dzień Babci i Dziadka w grupie Muchomorki
 
Dzień Babci i Dziadka w grupie Jeżyki
 
   
W karnawale same bale

„W karnawale, w karnawale, nie siedzimy w domu wcale,
przymierzamy wstążki, szale, wybieramy się na bale…
W karnawale, w karnawale przystrojone wszystkie sale.
Dookoła przebierańcy, każdy skacze, każdy tańczy.”

Tradycją naszego przedszkola jest organizowanie w okresie karnawału balu choinkowo – karnawałowego.

W tym roku nasz bal odbył się 12 stycznia . Nauczyciele przedszkola dołożyli wszelkich starań, aby wystrój przedszkola wprowadził dzieci w radosny nastrój oraz zainspirował je do zabawy.
Już od wejścia można było wyczuć niecodzienną atmosferę. Jedne dzieci wchodziły do sali w swoich kostiumach, inne dźwigały je zapakowane w torby. Opowiadaniom, dyskusjom i wzajemnemu podziwianiu nie było końca. Po śniadaniu, gdy już wszyscy byli gotowi do zabawy, rozpoczął się tak długo oczekiwany bal.

  Pięknie udekorowana sala zaczęła zapełniać się poprzebieranymi w różnokolorowe stroje dziećmi. Były m.in.: wróżki, księżniczki, żołnierze, zwierzątka, piraci, Zorro, motylki oraz inni bajkowi bohaterowie. Zabawom, konkursom, tańcom nie było końca .Przebierańcy wytrwale tańczyli z nauczycielkami w korowodach, kółkach czy pociągach.

Największą frajdą dla dzieci był oczywiście Święty Mikołaj, który przybył z dużym workiem pełnym prezentów. Dzieci śpiewały mu piosenki i wspólnie tańczyły. Na koniec spotkania z Mikołajem, każdy otrzymał od niego prezent. Uśmiechnięte, choć zmęczone tańcem dzieci, opuszczały salę ściskając w ręku paczkę .

Serdeczne podziękowania kierujemy pod adresem rodziców, którzy stanęli na wysokości zadania i dołożyli starań, aby dzieci pięknie prezentowały się na balu, co z pewnością przyczyniło się do wspaniałego samopoczucia przedszkolaków i niezapomnianych przeżyć.

Do zobaczenia na kolejnym balu - już za rok !

   
Boże Narodzenie w przedszkolu
 

 „Uśmiechnęła się noc do zachodu,                      
 Srebro gwiazd wysypała na niebo. 
 Już   błękitny, anielski  korowód  
 idzie w świat z betlejemską kolędą"

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres w roku, na który długo czekają zarówno dorośli jak i dzieci. Zgodnie z tradycją jaka jest praktykowana w Miejskim Przedszkolu w Stawiskach, każdego roku poszczególne grupy przygotowują i wystawiają „Jasełka Bożonarodzeniowe”  lub inne przedstawienie świąteczne.

Także i w tym roku nie mogło zabraknąć w każdej grupie uroczystego spotkania, na które zaproszeni byli również rodzice dzieci. Podczas przygotowań uroczystości choinkowej przedszkolaki poznawały  tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia, rozwijały zdolności aktorskie  i indywidualne predyspozycje, zostały wprowadzone w radosną atmosferę świąt  poprzez czerpanie radości  z czasu spędzonego wspólnie z bliskimi. Za zorganizowanie przedstawień byli odpowiedzialni wychowawcy poszczególnych grup.

Spotkania w tym roku odbyły się w następujących dniach:

·      W grupie „Muchomorki”- 19.12.2017 r. przedstawienie pt. „Cicha noc”

·      W grupie „Biedronki”-  19.12.2017 r. przedstawienie pt. „Wokół choinki”

·      W grupie „Wiewiórki”-  20.12.2017 r. przedstawienie pt. „Jasełka”

·      W grupie „Jeżyki” -  20.12.2017 r. przedstawienie pt. „Świeć gwiazdeczko”

·      W grupie „Motylki” – 20.12.2017 r. przedstawienie pt. „Anielskie opowiadania”

Dzieci z poszczególnych grup długo przygotowywały się do występów, chętnie uczyły się ról oraz uczestniczyły w próbach. Nie mogło zabraknąć również przepięknych dekoracji,  które sprawiły, że sala wyglądała uroczo. Pojawiła się scena z rozgwieżdżonym niebem         i Aniołkami. Na środku stały piękne, kolorowe choinki, a na scenie wigilijny stół lub płonęło ognisko. W sali w różnych miejscach pojawiły się choinki, stroiki ze świeżych gałązek świerkowych oraz płonące świece, które wprowadzały zebranych w świąteczny nastrój. Dzieci w przepięknych strojach występowały przed swoimi rodzicami. Nie mogło zabraknąć również wspólnego kolędowania. Uczestnictwo rodzin przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Przyszły całe rodziny, babcie, dziadkowie, rodzice oraz inni goście zaproszeni przez dzieci i ich rodziny. Następnie nadszedł moment składania sobie życzeń. Wszyscy zaproszeni goście byli zachwyceni i jeszcze długo wspominali   tę niezwykłą atmosferę, która rozpoczęła czas oczekiwania na najbardziej ciepłe ze świąt - Boże Narodzenie.

 

Jasełka w grupie "Wiewiórki"
 
   

Przedstawienie pt. „Wokół choinki” w grupie „Biedronki”- 

 
   
Przedstawienie pt. „Anielskie opowiadania” w grupie „Motylki”
 
   
Przedstawienie pt. „Cicha noc” w grupie „Muchomorki”
 
   
   
,,Jest taki taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy...”

 

 

Konkurs "Kartka Świąteczna"

Kartki świąteczne są jedną z tradycji symbolizujących Boże Narodzenia. Chcąc podtrzymać tradycję wysyłania kartek najbliższym, w naszym przedszkolu zorganizowany został konkurs plastyczny pt. „ Kartka bożonarodzeniowa”.

Celem konkursu było: kultywowanie tradycji świąt Bożego Narodzenia,  rozwijanie i doskonalenie możliwości twórczych dzieci poprzez działania plastyczne różnymi materiałami w różnych technikach i formach, kształtowanie wyobraźni plastycznej inspirowanej  tematyką świąt Bożego Narodzenia, czerpanie radości z efektów własnych działań twórczych.

W konkursie udział wzięło 47 dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Prace były wykonane za pomocą różnych technik plastycznych. Wszystkie  zaskakiwały  pomysłowością, formą i barwną kolorystyką.

Komisja składająca się z rodziców dzieci z różnych grup wspólnie z dyrektorem ZSP Tomaszem Chojnowskim  miała nie lada wyzwanie, żeby wyłonić najciekawsze prace. Po burzliwej naradzie przyznała wyróżnienia następującym dzieciom: Wiktor Chludziński, Zofia Truszkowska, Maja Filipkowska, Urszula Sokołowska, Gabriela Chmielewska, Gabriela Chojnowska, Wiktoria Chrzanowska, Magdalena Skrodzka, Barbara Truszkowska, Agata Kosińska

Wyróżnionym autorom najpiękniejszych kartek  pan dyrektor wręczył drobne upominki i dyplomy a  wszystkim uczestnikom konkursu dyplomy pamiątkowe. Dzieciom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie, a pozostałe dzieci zapraszamy do udziału w następnych konkursach.

   

WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA W NASZYM PRZEDSZKOLU

 

Wizyta świętego Mikołaja to dzień oczekiwany przez wszystkie dzieci. Już pod koniec listopada przedszkolaki  pod okiem swoich pań ,,pisały” listy do Św. Mikołaja, w których rysowały swoje marzenia dotyczące upragnionych prezentów.

Od samego rana 6 grudnia 2017 roku dzieci przedszkolne  nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka. Tegoroczna aura zasiała w serduszka przedszkolaków niepokój i pytanie: czy uda się Mikołajowi dotrzeć do naszego przedszkola? Ale brak białego puchu nie zmylił Mikołaja i ku radości dzieci ten oczekiwany przez cały rok Gość przybył do naszego przedszkola wraz ze Śnieżynką zaraz z rana po śniadaniu. Zaczął swoją wizytę od naszych najmłodszych. Dzieci z grupy „Wiewiórki”  i duża część  z grupy „Biedronki”  pierwszy raz witały Mikołaja w Przedszkolu. Wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Maluszki dzielnie zaśpiewały przygotowaną piosenkę, rozmawiały z Mikołajem, opowiadały o zabawach w Przedszkolu i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent i musiał się pożegnać, ponieważ czekały na niego jeszcze dzieci w starszych grupach. Pojawił się ze swoim workiem w każdej kolejnej sali przedszkola. Uśmiech i wyjątkowa atmosfera zagościła dokoła. Mikołaj rozmawiał z dziećmi, wysłuchał wielu piosenek i wierszy przygotowanych specjalnie dla niego. Nie zapomniał również o prezentach dla każdego dziecka, bo przecież małe dziecięce psoty zawsze można wybaczyć. Przedszkolaki obiecały jednak, że postarają się zachowywać grzecznie w przedszkolu i w domu. Miłym akcentem spotkania były wspólne zdjęcia z naszym gościem, które będą wspaniałą pamiątką tego spotkania.

A kiedy pożegnaliśmy Mikołaja na twarzach dzieci jeszcze przez długo gościł uśmiech i szczęście. Szkoda tylko, ze ten wyjątkowy Gość odwiedza nas tylko raz w roku....

Szczególne podziękowanie wszystkie przedszkolaki składają panu Zbigniewowi Skrodzkiemu, który powiększył radość dzieci, obdarowujący ich słodkimi upominkami.

   

„Czary – mary, wosku lanie co ma stać się, niech się stanie.

Zaraz wszyscy się dowiedzą co nam wróżby przepowiedzą”.

 Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Pamiętajmy jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić. W czwartek, 30 listopada  obchodziliśmy w  naszym przedszkolu Andrzejki.

Uroczystość rozpoczęto od przygotowania dekoracji na ten wyjątkowy wieczór, które to miały wprowadzić dzieci w wyjątkowy, magiczny i tajemniczy  nastrój. Przygotowane rekwizyty, świece oraz unoszący się w całym przedszkolu zapach topionego wosku, sprzyjały  przepowiedniom. W każdej grupie przedszkolaki chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Przyszłość przepowiadano  z talerza, kolorów i  wosku. Ponadto ustawiano buty, przebijano serca, kręcono butelką, rzucano monetami do miski z wodą. Wszystkie wróżby przeplatane były tańcami przy muzyce oraz słodkim poczęstunkiem.

Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże. Pewne jest to, że przyniosły przedszkolakom wiele radości i były  okazją do wspólnej, wesołej zabawy.

 

   
   
Jestem przedszkolakiem, lat niewiele mam, lecz o naszym kraju opowiem chętnie Wam.

Miłości do Ojczyzny uczy się dzieci  już  w przedszkolu. 

Są one wprowadzane w patriotyzm stopniowo - poczynając od tego, co jest im bliskie, z czym mogą zetknąć się bezpośrednio, przechodząc następnie do spraw coraz dalszych.  Zaczynając od patriotyzmu prostego do tego coraz szerszego, związanego z obrzędami, zwyczajami, symboliką narodową –nauczyciele uświadamiają dzieciom kim są, skąd się wywodzą. Uczą je bycia Polakami, uczą miłości do kraju ojczystego.  

W tym roku nasze przedszkolaki Narodowe Święto Niepodległości obchodziły niezwykle uroczyście. Dzieci z grupy „Biedronki” i „Muchomorki” przystrojone w biało- czerwone symbole narodowe całej społeczności przedszkolnej, dyrekcji, rodzicom oraz zaproszonym gościom zaprezentowały patriotyczny program artystycznyA jak było zobaczcie sami.
   
„Każdy przedszkolak wie, że zmarłym pamięć należy się”

zapraszamy do galerii.

   
Pluszowy miś zajmuje się bezpieczeństwem nie od dziś

Dnia 24.10.2017r. na zaproszenie  dzieci i nauczycielek przybyła do naszego przedszkola policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Łomży. Tego dnia dzieci z grup „Muchomorki” i „Biedronki” zgromadziły się, aby powitać niecodziennego gościa.

Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się jak ważna, odpowiedzialna i niebezpieczna  jest  praca policjanta. Duże zainteresowanie u dzieci wywołało umundurowanie i wyposażenie policjantów. W szczególności czapka, która wędrowała z głowy na głowę, policyjny lizak, pałka oraz  kajdanki.

 W podziękowaniu za ciekawe spotkanie, przybliżenie i usystematyzowanie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, bezpiecznej zabawy  dzieci podarowały własnoręcznie wykonaną laurkę. Pani policjantka odwdzięczyła się dzieciom odblaskami. Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie o zasadach bezpieczeństwa, które na pewno długo pozostanie w pamięci naszych dzieci.

   
Jan Paweł II jest wśród nas - Jan Paweł II kocha nas”

Takim hasłem ks. Wojciech Turek przybliżył przedszkolakom z grup „Biedronki” i „Muchomorki” postać papieża Polaka. Na zajęciach dzieci wykonały techniką origami portrety Jana Pawła II, które zostały umieszczone w kąciku patriotycznym.

Wykonały również wiązankę z kwiatów, którą złożyły pod pomnikiem Papieża Polaka, przy którym odśpiewały ulubioną pieśń papieża - „Barkę’.

 
   
   
   

Archiwum 2016/2017

Archiwum 2015/2016

Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach