Pożegnania czas

"Tu w tym przedszkolu dobrze nam było,

Lecz niestety, to co dobre się skończyło.

Dość zabawy, czas do pracy-

Dziś mówimy my - starszacy-

Żegnaj, żegnaj nam przedszkole”.

Tymi słowami 19 czerwca 2019 roku obie grupy 6 – latków pożegnały się ze swoim przedszkolem, paniami, kolegami i beztroską zabawą. Dzieci przygotowały  inscenizację, wiersze i piosenki. Starszaki żegnając się z przedszkolem, dziękowały wszystkim, których w przedszkolu przez te cztery lata spotkały. Na koniec akademii głos zabrał Pan Dyrektor miło żegnając kochanych 6-latków i przedstawiciele Rodziców. Każde dziecko kończące przedszkole otrzymało w nagrodę Dyplom Ukończenia Przedszkola oraz upominek – niespodziankę.

   

„Czerwony Kapturek”

W piękny czerwcowy poranek wszystkie przedszkolaki udały się do GOKiS-u w Stawiskach na  teatrzyk pt „Czerwony Kapturek”. Było to niezwykłe przedstawienie, bo w role aktorów wcieliły się panie seniorki. Bardzo polubiliśmy Czerwonego Kapturka i jego babcię , podziwialiśmy odwagę myśliwego, z zachwytem patrzyliśmy na sprytnie kicającego zajączka. Dzieci z wielkim zaciekawieniem oglądały przedstawienie, szczególnie kiedy niektóre z nich mogły dostrzec na scenie swoje babcie i prababcie. Wielkie brawa dla aktorów! Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i z niecierpliwością czekamy na kolejne.

   
Festiwal Piosenki Dziecięcej

Dnia 10 czerwca 2019 roku w Miejskim Przedszkolu w Stawiskach odbył się Festiwal Piosenki Dziecięcej. Celem festiwalu było muzyczne ukierunkowanie wrodzonych zamiłowań i zdolności dziecka w wieku przedszkolnym, wspieranie najzdolniejszych wokalnie dzieci i umożliwienie prezentacji ich umiejętności wokalnych.

W konkursie wzięło udział 13 przedszkolaków w wieku 3-6 lat.

Festiwal rozpoczęto od powitania zebranych: dzieci, rodziców,  dyrekcji i komisji w składzie:

          p. Maryla Chojnowska ,

Ø       p. Agnieszka Góralczyk

Ø     Komisja dokonała oceny wykonawców według następujących kryteriów: muzykalność i warunki głosowo – słuchowe wykonawcy, interpretacja piosenki, dobór repertuaru do możliwości wokalnych i wieku  dziecka.

W wyniku obrad jury przyznało 8 wyróżnień. Wszyscy  uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

   

"Ja to mam szczęście, że w tym momencie

żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą…”

 W obecnym roku szkolnym  zarówno w całym kraju jak i w naszym przedszkolu dużo czasu i uwagi było poświęcone naszej Ojczyźnie- Polsce. Było to związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę. Przedszkolacy wiedzą, że mieszkają w Polsce, mówią po polsku i są Polakami. Uczyły się miłości, szacunku do swojej Ojczyzny –czyli patriotyzmu. Oczywiście dzieci dowiedziały się również, że Ojczyzna to nie tylko flaga, hymn czy godło. Ojczyzna to wszystko, co nas otacza, to  piękne miasta i wsie, nasze domy, przedszkole, ulica, las czy park lub  łąka, to piękno otaczającej nas przyrody. Aby utrwalić „Co to jest Polska”, w naszym przedszkolu dnia 4 czerwca 2019 r. zorganizowaliśmy konkurs recytatorski pt.: „Piękna nasza Polska cała”.

Celem konkursu była popularyzacja utworów literackich dla dzieci o tematyce patriotycznej, kształtowanie postawy patriotycznej oraz rozwijanie i prezentacja zdolności oraz umiejętności recytatorskich dzieci. Wszyscy uczestnicy recytowali swoje utwory z przejęciem i radością. Spotkaniu towarzyszyła miła, ciepła i serdeczna atmosfera. Jury w składzie: pani dyrektor Aldona Wesołowska, pani Elżbieta Zawrotna- Kwiecień i pani Anna Kupis przyznały dzieciom wyróżnienia w konkursie w poszczególnych kategoriach wiekowych. Otrzymali je Iza Dobrzycka (6-lat), Franciszek Nowicki (5lat), Patryk Wyrwas (4lata), Szymon Zelkowski (3lata).Wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy wraz z upominkami.
   
Dzień Dziecka

Jak co roku 1 czerwca dzieci obchodzą swoje święto, czyli Dzień Dziecka. My uczciliśmy je 4 czerwca i w dniu tym, słońce świeciło nad naszym przedszkolem dla wszystkich dzieci a dzień obfitował w wiele ciekawych zdarzeń. Spotkanie przed przedszkolem zaczęło się od życzeń uśmiechu i radości nie tylko od święta, po czym rozpoczęła się zabawa! Były konkurencje sprawnościowe, tańce i śpiewy. Dzieci z radością ustawiały się po baloniki, które zamieniały się w upragnioną rzecz lub zwierzątko lub cierpliwie czekały na wymarzone malowanie twarzy. Najstarsi przedszkolacy chętnie tworzyli kolorowymi kredami piękne malunki na chodniku. Po emocjach sportowych dzieciom szczególnie smakowały słodkie niespodzianki przygotowane przez rodziców.

 Na pewno był to znakomity sposób na regenerację sił, których dużo podczas wspaniałej zabawy przedszkolaki z siebie „wykrzesały”. I choć przedszkolaki codziennie otrzymują wiele miłości i serca, w tym czasie czuły się naprawdę wyjątkowo, uśmiech nikomu nie schodził z twarzy. Dzień pełen wrażeń szybko się skończył, ale wspomnienia pozostaną na długo.
   

Konkurs plastyczny „Kartka Wielkanocna”

 Celem konkursu było rozbudzanie kreatywności dzieci w wieku przedszkolnym, rozwijanie wrażliwości estetycznej, umiejętności dostrzegania i przeżywania piękna oraz promowanie talentów.

Na konkurs wpłynęły 32 prace plastyczne wykonane przez małych artystów z każdej grupy przedszkolnej. Prace dzieci nawiązywały do tradycji Świąt Wielkanocnych, a wykonane zostały za pomocą różnorodnych technik plastycznych. Na kartkach wielkanocnych znalazły się symbole świąteczne: pisanki, zające wielkanocne, baranki, kurczaczki, bazie. Wszystkie prace zaskakiwały pomysłowością, formą i kolorystyką.

 

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 24 kwietnia 2019 roku.
W skład jury weszły następujące osoby:

ü  Ewelina Okurowska-nauczyciel ZSP w Stawiskach

ü  Iwona Bogdańska- nauczyciel ZSP  w Stawiskach

Komisja oceniała pomysłowość, oryginalność, samodzielność oraz   walory estetyczne wykonanych prac. Mimo to wyłonienie i nagrodzenie najciekawszych z nich było dla jury bardzo trudne. Po długiej naradzie komisja postanowiła wyróżnić następujące osoby; Agatę Borzymowską, Kalinę Baczewską, Zuzannę Szmitko, Zofię Truszkowską, Lenę Bagińską, Franciszka Nowickiego, Natalię Biedrzycką i Lenę Rybicką.

Wszyscy zwycięzcy i uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.   

 Zapraszamy do galerii zdjęć.

   
Pierwszy dzień wiosny  

    21 marca 2019 roku, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, było kolorowo i wesoło w naszym przedszkolu. Już od samego rana dzieci przygotowywały się do powitania wiosny. Chętnie uczestniczyły w grach i zabawach nawiązujących do rozpoczynającej się właśnie pory roku. Dzieci z radością brały udział w zabawie Pani Wiosny – „Grasz w zielone?”, tańczyły i bawiły się przy piosence „Wiosna tuż, tuż”. Po zabawach w swoich salach wszystkie przedszkolaki wyruszyły barwnym korowodem ulicami miasta. Dzieci dumnie niosły symbole wiosny. Tak kolorowy, wiosenny, uśmiechnięty pochód mógł wrócić do przedszkola.

   
Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu

 „Uwielbiam, gdy czytasz mi książeczki,

lub gdy opowiadasz mi bajeczki,

lubię, gdy na kolanach mnie sadzasz

i na każdą psotę zawsze się zgadzasz,

lubię, gdy uśmiechasz się do mnie,

po prostu kocham Cię ogromnie…”

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. W naszym przedszkolu zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości.

      Dnia 17,18 stycznia odbyły się ta wspaniałe imprezy. Na wstępie pani dyrektor Aldona Wesołowska przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej dzieci przedstawiły program artystyczny. W większości były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe, związane tematycznie z tymże świętem.

Oprócz montażu słowno – muzycznego, szanowni goście obejrzeli także pokazy taneczne w wykonaniu swoich wnucząt. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych dziadków upominkami, wykonanymi własnoręcznie . Frekwencja jak co roku dopisała. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie.

 

   
Bal karnawałowy w przedszkolu

W karnawale wszyscy urządzają bale.

To tradycja bardzo stara,

strojów pięknych co niemiara.

Niech się bawią duzi, mali

zgromadzeni na tej sali.

 

W dniu 8.02.2019r. w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Wystrój sali wprowadził wszystkich w radosny nastrój oraz skłaniał do wspólnej zabawy. Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu wodzireja. Zachęcał wszystkich do tańca, organizował różne korowody, konkursy. Dzieci świetnie się bawiły, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia.

 Przedszkolaki na czas balu zamieniły się w królewny, księżniczki, wróżki, biedronki, smoki czy w policjantów, pojawiły się również postacie z ulubionych bajek. Atrakcją tego dnia było malowanie twarzy – dzieci z radością ustawiały się w kolejce, a na ich twarzach pojawiały m.in. serduszka, kwiatki, słoneczka i wiele innych wyjątkowych obrazków. Jeszcze inną atrakcją był  przybyły jak co roku na tę uroczystość Mikołaj z pełnymi workami prezentów. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal karnawałowy przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.

 W trakcie zabawy mieliśmy również okazję do skosztowania słodkich poczęstunków, przygotowanych przez rodziców naszych przedszkolaków. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie strojów i za słodkie „co nie co”. Zapraszamy już na kolejny bal karnawałowy w przyszłym roku.

   
„Wokół choinki” – wspólne kolędowanie

21 grudnia wokół przedszkolnej choinki spotkała się cała społeczność przedszkola, by spędzić czas na wspólnym kolędowaniu nim na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka. Starsze przedszkolaki zaprezentowały wiersze przybliżające tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia. Następnie popłynęły aksamitne dźwięki znanych wszystkim kolęd i pastorałek. Dzieci wykazały się znajomością nawet kilku zwrotek ulubionych kolęd! Na zakończenie wszyscy zebrani dzielili się opłatkiem i składali życzenia. Wytworzyła się niepowtarzalna i wyjątkowa atmosfera rodzinnego spotkania pełnego ciepła i bliskości.

Czas kolędowania już niestety za nami. Mamy satysfakcję , że mogliśmy naszym najmłodszym przekazywać tradycyjne polskie zwyczaje i uczyć ich szacunku dla nich. Bo cóż może być wspanialszego niż świadomość, że udało się nam wprowadzić w życie dziecka trochę tradycji.
   
„Święta inne niż wszystkie” – teatrzyk

5 grudnia przedszkolaki mogły poczuć atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Do przedszkola zawitali aktorzy Studia Teatralno - Animacyjnego Fantazja z Białegostoku z przedstawieniem „Święta inne niż wszystkie”. Dzięki czynnemu udziałowi dzieci na długo

zapamiętają co jest w świętach najważniejsze. Spektakl  i spotkanie z Mikołajem dostarczyło przedszkolakom wspaniałych emocji.

   
Jadą, jadą sanie, księżyc złoty świeci.
Hej, jedzie w nich Mikołaj do wszyściutkich dzieci.

6 grudnia 2018 roku nasze przedszkole odwiedził św. Mikołaj. Już od samego rana przedszkolaki nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka Św. Mikołaja. Pomimo braku białego puchu, jak co roku we wczesnych godzinach rannych  przybył do przedszkola Św. Mikołaj. Dzieci były bardzo szczęśliwe, rozpromienione a zarazem zawstydzone, kiedy na salę wszedł z niecierpliwością oczekiwany gość.  Św. Mikołaj został gorąco zaproszony przez dzieci do zabawy, tańca i śpiewu. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia .

Na koniec po zapewnieniach dzieci, że będą się starały zachowywać grzecznie w domu i w przedszkolu , Mikołaj obdarował je oczywiście prezentami. Chętne i odważniejsze dzieci miały możliwość porozmawiania z gościem

Dzieci z ogromną radością zaprosiły św. Mikołaja za rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne.

   
   
„Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze”.

Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości.  Dziś tradycyjne andrzejki to ciekawy pomysł na zabawy z dziećmi
w przedszkolu.

W czwartek 29 listopada 2018 roku dzieci z Miejskiego Przedszkola w Stawiskach przeniosły się w zaczarowany świat magii i wróżb.  Przy pomocy rekwizytów przepowiadano dzieciom przyszłość, m.in. jaki zawód będą wykonywać, gdzie udadzą się w podróż, czy też czego powinny się wystrzegać. Nie zabrakło ustawiania bucików i innych tradycyjnych wróżb. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy przy piosenkach z repertuaru dziecięcego. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wiele niezwykłych przeżyć i emocji. Uwieńczeniem zabawy andrzejkowej był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
   
„Kocham Polskę” – poranek słowno-muzyczny

Dnia 14 listopada poranek w naszym przedszkolu był bardzo uroczysty, gdyż nasi podopieczni z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zaprosili wszystkich na montaż słowno-muzyczny „Kocham Polskę”.

Tego dnia dzieci przyszły w odświętnych strojach, które ozdobiły kokardki narodowe. Przedszkolaki ze wszystkich grup wiekowych połączyły siły i zaprezentowały program artystyczny.

Jak wygląda godło Polski? Co symbolizują biel i czerwień? Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest wyjątkową pieśnią? Na te i inne pytania każdy znalazł odpowiedź podczas występu. Dzieci z dużym zaangażowaniem brały udział w przedstawieniu, pięknie recytowały wiersze patriotyczne, z dumą śpiewały słowa piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Nie zabrakło też dawnych tańców ludowych. Charakter uroczystości podkreśliły wszędzie widoczne biało-czerwone flagi. Dzięki udziałowi w tego typu przedsięwzięciach nasze przedszkolaki od najmłodszych lat uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

   
Obchody 100- lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

W naszym przedszkolu już z początkiem listopada rozpoczęliśmy działania dotyczące obchodów 100- lecia niepodległości Polski. Zazwyczaj kolorowe przedszkole, a nawet jesienne liście przybrały barwy biało- czerwone. Wyeksponowana została dziecięca literatura o tematyce patriotycznej, pojawiły się gazetki tematyczne związane z Dniem Niepodległości, a kąciki patriotyczne były bardziej odświętne. Celem naszych działań stało się  budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych.

W poniedziałek - 5 listopada, wszystkie przedszkolaki zgromadziły się na sali gimnastycznej. Tam z zainteresowaniem obejrzały film Instytutu Pamięci Narodowej „Polak Mały”, który przybliżył dzieciom znaczenie symboli narodowych. Dowiedziały się też o początkach powstania państwa polskiego poprzez projekcję filmu „O Lechu, Czechu i Rusie”. Przedszkolaki codziennie poznawały legendy, słuchały opowiadań i wierszy dotyczących historii Polski. W trakcie zajęć plastycznych, z wykorzystaniem różnych technik, dzieci wykonały flagę i godło Polski, które stworzyły wyjątkowe galerie prac zdobiące szatnie. Nie zabrakło też zabaw przy piosence „Jestem Polką i Polakiem”, a także zabaw znanych przez ich rodziców takich jak „Grozik”. Na zakończenie tygodnia odbył się quiz wiedzy o Polsce. Przedszkolaki rozwiązywały zagadki, z łatwością układały puzzle z mapą Polski, wykazały się znajomością legend i wiedzą dotyczącą symboli narodowych. W piątek 9 listopada nasze przedszkole przyłączyło się do akcji „Rekord dla Niepodległej”. Dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność”, o godzinie 11.11, przedszkolaki, grono pedagogiczne i pracownicy wspólnie zaśpiewali 4 zwrotki hymnu narodowego.

Naszych wychowanków nie zabrakło też 11 listopada, w trakcie gminnych obchodów świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaprezentowali się oni w wierszu „Kto Ty jesteś?” - to był ich debiut przed tak dużą publicznością. Jednak najwięcej emocji można było wyczytać na dziecięcych twarzach, kiedy na słowa pana dyrektora wypuściły biało-czerwone baloniki. Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem i mamy nadzieję, ze zapadnie on w pamięci naszych „małych Polaków”.

   
   
„Wielka przygoda małego Misia”

We wtorek 6 listopada 2018 roku przedszkolaki obejrzały spektakl „Wielka przygoda małego Misia” w wykonaniu aktorów Studia Artystyczno-Animacyjnego Fantazja z Białegostoku. Dzięki przedstawieniu dzieci przekonały się jak wielką rolę odgrywa w życiu posiadanie prawdziwego przyjaciela. Dzieci gromkimi brawami nagrodziły aktorów, którzy przygotowali dla nich niespodziankę. Okazało się, że mogą wspólnie z artystami wykonać maskotkę misia, która pozostała w przedszkolu.

 Na zakończenie przedszkolaki miały możliwość pobawić się i wykonać pamiątkowe zdjęcie z żywą maskotką pluszowego misia. To z pewnością był teatrzyk, który dostarczył dzieciom wiele radości i pozytywnych emocji.
   
   
 

Archiwum 2018/2019

Archiwum 2017/2018

Archiwum 2016/2017

Archiwum 2015/2016

Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach