HURA!!! WAKACJE!!!

"Jedzie pociąg wakacyjny, pociąg kolorowy
Tłum podróżnych już go wita ucieszony szczerze
Już wyjeżdżają wagoniki na peron bajkowy
Wie, że pociąg ten na pewno każdego zabierze"

Dnia 24 czerwca 2016 roku w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość zakończenia roku przedszkolnego. Przed zgromadzonymi licznie rodzicami wystąpiły dzieci 5 i 6 letnie. Młodsi koledzy pożegnali tych, którzy od września zasiądą w szkolnych ławkach. Zgodnie ze słowami wiersza nie ma  jednak co się smucić? "Lepiej plecak na ramię zarzucić. Rozpoczęły się wakacje, czasu tracić szkoda. Do pociągu więc wsiadamy, w letnią podróż wyruszamy."  Wśród kolorowej dekoracji konduktor z maszynistą zaprosili dzieci i wszystkich zebranych do wakacyjnego pociągu, aby wyruszyć w podróż po Polsce. Wakacyjna podróż przebiegała w miłej i radosnej atmosferze, a wszyscy dotarli bezpiecznie do celu podróży, by zakończyć występ piosenką i okrzykiem " Niech żyją wakacje !!!"

Po występach dzieci, jak co roku, odbyła się część oficjalna – podziękowania dyrekcji, przedstawiciela władz gminnych, rodziców i nauczycieli. Następnie w grupach zostały rozdane dyplomy i symboliczne upominki. Myślę, że chwile wspólnie spędzone w przedszkolu i uroczystość zakończenia roku na trwale zapiszą się w pamięci każdego przedszkolaka.

Dzieciom idącym do szkoły życzymy samych dobrych ocen na świadectwie w szkole, a wszystkim udanych, bezpiecznych wakacji, pięknej pogody i wielu przygód.

   
Konkurs Piosenki Dziecięcej

Dnia 3.06.2016 roku  w Miejskim Przedszkolu w Stawiskach odbył się Konkurs Piosenki Dziecięcej. W konkursie wzięło udział 19 dzieci w wieku od 3 – 6 lat.

Celem konkurs było:

·         rozwijanie słuchu, poczucia rytmu i umiejętności wokalnych u dzieci,

·         prezentacja umiejętności dzieci,

·         zachęcanie do występów na scenie,

·         uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.


Nad poprawnym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie:

Katarzyna Konopka – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Stawiskach

Danuta Truszkowska – zastępca dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Stawiskach

Grzegorz Paczoszka – nauczyciel muzyki, rytmiki Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Stawiskach

 

Komisja  dokonała oceny wykonawców.

Oto werdykt::

I miejsce -  Karolina Chojnowska
II miejsce –  Szymon Klimowicz
III miejsce –Julia Kossewska

 

Wyróżnienia otrzymały :
•  Julia Gardocka
•  Szymon Kozłowski
•  Mateusz Sokołowski


Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy za udział w konkursie, a zwycięzcy dodatkowo  nagrody rzeczowe.

Konkurs przebiegał w ciepłej, wesołej i przyjemnej atmosferze, co odzwierciedlają zdjęcia.

 
   

Dzień dziecka w przedszkolu

„Gdyby na wielkim świecie zabrakło uśmiechu dziecka,

byłoby ciemno i mroczno…”

Julian Ejsmon

Dzień Dziecka to czas radosnej zabawy, kojarzonej wszędzie i bez wyjątku z przywilejem młodego wieku. Tak więc w naszym przedszkolu 1 czerwca nie mogło zabraknąć  wyjątkowych atrakcji. Przed przedszkolem pojawiły się kolorowe planty. Planeta Tańca ,która zachęcała dzieci do zabaw ruchowych i tańców  przy znanych utworach muzycznych , Planeta Sportu na którą dzieci dostały się wesołym pociągiem potwierdziła, że nasi milusińscy potrafią rywalizować ,bawić się i czerpać radość ze sportu. Zmęczone, ale szczęśliwe przedszkolaki rozeszły się do swoich sal, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Po krótkim złapaniu oddechu wszystkie dzieci wesołym pociągiem wyruszyły na Planetę Uśmiechu na której czekały na nich ukryte emblematy „Wesołego Przedszkolaka”, Na tej planecie dzieci „wypaliły” bańkową fajkę pokoju, a nad naszym przedszkolem unosiły się wielkie bańki, które wraz z marzeniami dzieci leciały do nieba, Niezapomnianą atrakcją okazała się jazda konna na piłkach , zabawy w kolorowych namiotach , tunelach i tajemnicze bomby, które za pomocą siły dziecięcych mięśni wybuchały niespodziankami. Wielką radość naszych dzieci pokazują zdjęcia.

   
Dzień Matki  

Mamusiu kochana, dziś wszystkie dzieci
niosą Ci życzeń ładny bukiecik.
Serduszka gorące, kwiatuszki pachnące,
co wyrosły na naszej łące.
Niech te kwiatki powiedzą same,
Jak bardzo kochamy naszą mamę!

Uroczystość Dnia Mamy to szczególna okazja, której towarzyszą niesamowite emocje, uśmiech, wzruszenie i duma z pociech. Z tej właśnie okazji już 24 i 25 maja 2016 roku  w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta akademia  we wszystkich grupach wiekowych: w grupie Jeżyków i Muchomorków, Biedronek i Wiewiórek. Wszyscy goście z zaciekawieniem i skupioną uwagą, a czasem ze śmiechem lub wzruszeniem oglądali i słuchali wierszy, inscenizacji, piosenek i tańców przygotowanych specjalnie dla nich.

Na zakończenie dzieci składały kochanym Mamom życzenia. Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych laurek i kwiatów całusom i uściskom nie było końca. Po prezentacji słowno – muzycznej wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku.

Mamy nadzieję, że ten wyjątkowy dzień przyniósł wiele niespodzianek i jeszcze więcej radości dzieciom i ich Mamom. Można to zaobserwować w galerii zdjęć z uroczystości Dnia Matki przebiegającej w kolejnych grupach. Zapraszamy!

   
„ Wiosna w poezji dziecięcej” – konkurs recytatorski

 „Leciutki wietrzyk wiosenny,
obłoczek jasny, promienny.
Zieloność trawy soczysta
i woda czysta, przejrzysta.

 

Śpiew ptaków w górze pod niebem
i pole pachnące chlebem.
Piosenka w dal płynie radosna
- to wiosna!”

 27 maja 2016r. na sali gimnastycznej Miejskiego Przedszkola w Stawiskach odbył się konkurs recytatorski pod hasłem : „Wiosna w poezji dziecięcej” .Celem konkursu było popularyzowanie poezji dziecięcej, rozwijanie zdolności recytatorskich, zachęcanie do występów na scenie, prezentacja umiejętności dzieci, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.

W konkursie udział wzięło 24 dzieci. Mali recytatorzy występowali na scenie przyozdobionej piękną, wiosenną dekoracją. Nad poprawnym przebiegiem konkursu czuwała komisja, w składzie:


1. Danuta Truszkowska –wicedyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Stawiskach;
2. Elżbieta Zawrotna – Kwiecień - nauczyciel Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Stawiskach;

Komisja, oceniając uczestników konkursu, brała pod uwagę następujące kryteria:

ü  dobór tekstu do możliwości i wieku uczestnika

ü  interpretacja tekstu,

ü  ogólny wyraz artystyczny;


Po długich i trudnych naradach komisja ogłosiła następujący werdykt:


I miejsce – Mikołaj Kulikowski z grupy „Wiewiórki” za wiersz „Pączki”;
II miejsce – Julia Gardocka z grupy „Biedronki” za wiersz „Żaba”;
III miejsce – kamil Modzelewski z grupy „ Jeżyki” za wiersz „Powitanie wiosny”;

Wyróżnienia:
•    Amelia Pulwin z grupy „Jeżyki” za wiersz „Wiosna”;
•    Karolina Chojnowska z grupy „Biedronki” za wiersz „Portret wiosny”;
•    Nikola Ciemniewska z grupy „Jeżyki” za wiersz „Wiosna”;

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze, zaś zwycięzcy dodatkowo nagrody książkowe. Recytatorom dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy sukcesu.

 

   
Witaj Wiosno, jak się masz?

 Witaj Wiosno, jak się masz?

 Czy nam słońce dzisiaj dasz?

 Powiemy wiersze, zaśpiewamy piosenki

 Dla naszej wiosenki.

      21 marca to jeden z tych dni w roku, na który dzieci w naszym przedszkolu czekały z wielką niecierpliwością. Przedszkolaki z utęsknieniem oczekiwały nadejścia wiosny. Każdego dnia obserwowały pogodę i przyrodę. Wiosna bowiem wszystkim kojarzy się z kwitnieniem bazi wierzbowych i leszczynowych, pojawieniem się przebiśniegów i krokusów oraz przylotem ptaków z ciepłych krajów i ich śpiewem. Wykorzystując zapał i chęć dzieci wspólnymi siłami postanowiliśmy całą społecznością przedszkolną pożegnać Zimę i przywitać Wiosnę.

     Udział w korowodzie ulicami naszego miasta to dla każdego przedszkolaka wyjątkowe wydarzenie. Ogromne emocje wśród naszych podopiecznych wzbudziły już same przygotowania do pochodu. Dzieci z wielkim zaangażowaniem pomagały w wykonaniu transparentu, na którym widniał napis WITAMY WIOSNĘ. Wykonywały również kolorowe wiosenne kwiaty.  Tego wytęsknionego dnia 
w wiosennym, barwnym korowodzie, ze śpiewem na ustach, wyszły na ulice by wyrazić radość z nadejścia nowej pory roku. Swoim pozytywnym nastawieniem zarażały przechodniów, którzy odwzajemniali uśmiechy naszych milusińskich.

   
Wielkanocne Jajko

„Idą święta, wielkanocne idą święta.

O tych świętach i kurczątko pamięta

W żółte piórka się ubierze wesołe

Wśród pisanek będzie biegać po stole.”

W obrzędowości wielkanocnej  jajko jest elementem dominującym, a zwyczaj ich zdobienia w Polsce kultywowany jest od XIII wieku. Chcąc podtrzymać wielowiekową tradycję wśród najmłodszego pokolenia w naszym przedszkolu został zorganizowany konkurs plastyczny na najciekawiej wykonane „wielkanocne jajko”.

Na konkurs wpłynęło 30 prac plastycznych wykonanych przez małych artystów z każdej grupy. Tematem przewodnim było wielkanocne jajko wykonane za pomocą różnorodnych technik plastycznych. Były to pisanki, kraszanki, jajka wykonane z materiałów ekologicznych, zarówno formy przestrzenne, jak i płaskie. Wszystkie prace zaskakiwały pomysłowością, formą i kolorystyką. Rozstrzygnięcie nastąpiło 18 marca. W skład jury weszły następujące osoby: Danuta Truszkowska, Mariola Olender,  Elżbieta Zawrotna – Kwiecień i Grzegorz Paczoszka. Powołana komisja oceniła pomysłowość, oryginalność, samodzielność, jak i też walory estetyczne wykonanych prac. Mimo to wyłonienie i nagrodzenie najciekawszych z nich było dla jury bardzo trudne.

    Jury przyznało uczestnikom następujące miejsca :

I miejsce - Łukasz Filipkowski

II miejsce - Błażej Chodnik

III miejsce - Alicja Rafałowska

Wyróżnienia otrzymały:

Karolina Chojnowska, Zuzanna Zieja, Emilia Przyborowska.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy a zwycięzcom gratulujemy!

   
BAL KARNAWAŁOWY

         W czwartek 21 stycznia w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Wśród uczestników balu były wróżki i królewny, rycerze, motylki, ale również nie zabrakło też Piratów, Batmanów, Indianina, czy innych barwnych postaci. Pomysłowość rodziców nie miała granic. Przygotowali oni dla swoich pociech ciekawe stroje karnawałowe.

Przedszkolaki świetnie się bawiły, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Były też konkursy i gry zręcznościowe poprowadzone przez animatorów zabaw. Trudno było jednak rozstrzygnąć kto lepiej tańczy: dziewczynki czy chłopcy?  Wszyscy jednakowo świetnie radzili sobie na wielkiej zjeżdżalni, a było to nie lada wyzwanie. Trzeba było wykazać się sprawnością, aby wspiąć się na nią i dopiero zjechać. Była to niewątpliwie wielka frajda dla naszych milusińskich!

Oczywiście na balu pojawił się też Mikołaj, którego przyciągnął śmiech przedszkolaków i rozbrzmiewająca muzyka. Miał on dla wszystkich paczkę, ale też i czas na chwilę rozmowy z każdym obdarowanym. Na zakończenie dzieci miały przygotowany przez rodziców poczęstunek, a przy stole  zasiadał z nimi także Mikołaj.

Było bajkowo, uroczyście, tajemniczo i dziecięco, a więc tak jak powinno być na balu w przedszkolu. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci. Sądząc po minach i zmęczeniu dzieci, zabawa był udana, a wspomnienia na długo zostaną w pamięci

Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami.

   
Dzisiaj w Betlejem

W dniu 18 grudnia 2015r. grupa Biedronek przygotowała tradycyjną jasełkę dla rodziców „Dzisiaj w Betlejem”. Dzieci przebrane w stroje aniołków, pastuszków i królów przybliżyły Narodzenie Pana Jezusa w skromnej szopce. Atmosferę i nastrój Świąt Bożego Narodzenia oddają fotografie. Zapraszamy do galerii zdjęć .

                                                   Biedronki życzą Wesołych Świąt

 

 

 
   
Do szopy

Grupa „ Wiewiórek” 17 grudnia  zaprezentowała tradycyjne jasełka. Mali artyści w pięknych strojach odegrali historię narodzin dzieciątka Jezus, oprawioną kolędami i pastorałkami.

Najmłodsi z dużym zaangażowaniem odgrywali swoje role wcielając się w postacie: Maryi i Józefa, trzech króli, aniołów ,pastuszków i zwierzątek towarzyszących narodzinom Jezusa.

Helena Pajer

   
Jest taki dzień

„Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy,

Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory...”

  

Dnia 18 grudnia 2015 roku dzieci z grupy Jeżyki pragnąc wprowadzić wszystkich w świąteczny nastrój wystawiły Jasełka.

Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajence. Jednak to do nich i małego Jezuska przybyli tak honorowi goście jak trzej mędrcy, a także aniołowie, pasterze, dzieci i złożyli dzieciątku pokłon oraz dary. Całość przedstawienia przeplatana była kolędami i pastorałkami.

Dzieci miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także okazję zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych. Małym aktorom należą się pochwały za pokonanie tremy, wczucie się w role, a przede wszystkim za umiejętność działania w zespole, dzięki czemu wspólnie stworzyły bardzo efektowne widowisko.  Znana od wieków historia w wykonaniu najmłodszych aktorów zawsze wzrusza, tym bardziej rodziców, którzy z łezką w oku oglądali swoje pociechy pięknie przebrane w „Jasełkowych" rolach.

Na zakończenie zgromadzeni goście wysłuchali świątecznych życzeń, otrzymali kartki bożonarodzeniowe wykonane przez dzieci i  w świątecznych nastrojach rozeszli się do domów.

Iwona Paczoszka

Wokół choinki  

Dnia 17 grudnia 2015 roku w Miejskim Przedszkolu w Stawiskach w grupie „Muchomorki” odbyło się przedstawienie pt „Wokół choinki”. Dzieci podczas przygotowań uroczystości choinkowej poznały tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia, rozwijały zdolności aktorskie, zostały wprowadzone w radosną atmosferę zbliżających się świąt.

Tematyka przedstawienia dla rodziców dotyczyła przybycia zaproszonej do przedszkola przez dzieci choinki, na którą wszyscy z niecierpliwością czekali i bez której nie byłoby świąt. Choinkę pięknie przystrojoną odwiedził Mikołaj, Zima, Śnieżynki i dzieci. Przedstawienie odbyło się na tle pięknej dekoracji. Dzieci z przejęciem mówiły swoje wierszyki, śpiewały piosenki o choince, o zimie i mikołaju, tańczyły wokół choinki i wraz z rodzicami zaśpiewały kolędę. Zaproszeni goście z zachwytem oglądali występy swoich synów i córek, było widać dumę i wzruszenie. Na koniec małe pociechy wręczyły samodzielnie przygotowane kartki i złożyły świąteczne życzenia swoim rodzicom i przybyłym gościom.

Halina Bałdyga

   
Kartka bożonarodzeniowa

11 grudnia 2015 r. w Miejskim Przedszkolu w Stawiskach został rozstrzygnięty  konkurs plastyczny  „Kartka bożonarodzeniowa” .Celem konkursu było umożliwienie dzieciom zaprezentowania swojego talentu, popularyzowanie polskich tradycji świątecznych, rozwijanie zdolności plastycznych oraz uczenie zdrowej rywalizacji w przyjaznej atmosferze.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonać jedną kartkę świąteczną w formacie A5 (po złożeniu), wykonaną z papieru ręcznie, wybranymi przez siebie technikami plastycznymi - rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie.

Prace 35 uczestników oceniane były przez komisję w składzie:

- Tomasz Chojnowski-dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego,

- Danuta Truszkowska-wicedyrektor,

- Iwona Bogdańska – nauczyciel

 

Komisja w swojej ocenie uwzględniała:
- poziom artystyczny wykonanej pracy, 

- oryginalność, pomysłowość, wkład pracy, estetykę wykonania, 
- stopień nawiązania do tradycji.

Ze wszystkich prac konkursowych komisja najwyżej oceniła prace:

-Zabielskiej Gabrieli-I miejsce,

-Wiśniewskiego Bartosza-II miejsce,

-Chrzanowskiej Wiktorii-III miejsce,

oraz wyróżniła prace Dzięgielewskiego Kamila, Dobrzyckiej Laury, Sokołowskiego Mateusza. 

Wyróżnieni otrzymali świąteczne upominki, zaś  wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.

Dzieciom dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy uzyskanych wyników.

   
MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU

 

Święty Mikołaj do nas przychodzi,

dużo prezentów dzieciom przynosi .

W buciki wszystko zwinnie upycha

i jak czarodziej w pośpiechu znika.

 

 

7 grudnia 2015 roku, dzieci z naszego przedszkola od samego rana nasłuchiwały charakterystycznego dźwięku dzwoneczka corocznego gościa, wiedziały bowiem, że i w tym roku Święty Mikołaj nie zapomni o naszym przedszkolu z wiadomych powodów (najgrzeczniejsze dzieci na całym świecie). Na jego cześć większość przedszkolaków włożyła na głowę charakterystyczną czerwoną czapkę lub coś czerwonego, by było bardzo Mikołajkowo, a każda  sala przybrała świąteczną szatę.

         Pomimo braku białego puchu, Święty Mikołaj dotarł na czas, co prawda z jednodniowym opóźnieniem, ale jak sam tłumaczył dzień wcześniej nikogo w przedszkolu nie zastał. Przybył za to w licznej asyście. Swoje wejście, jak na Mikołaja przystało, rozpoczął niezawodnym Ho, Ho, Ho!, a następnie udał się na spotkanie z dziećmi z każdej grupy wiekowej.

Tam odczytał „Listy do Mikołaja” i obejrzał wiele swoich portretów. Chętnie wysłuchał też  piosenek i wierszy, które  milusińscy specjalnie dla Niego przygotowały. Nie pozostało mu nic innego jak obdarować dzieci prezentami – których nie mógł pomieścić w worku! Szczególnie więc dziękujemy jego pomocnikom: Burmistrzowi Stawisk – panu Krzysztofowi Rafałowskiemu, dyrektorowi – panu Tomaszowi Chojnowskiemu, państwu Dzięgielewskim z firmy Agrotechnik Tafiły oraz pracownikom GOKiS-u. Po wielu emocjach przyszedł czas na „Świąteczne opowieści” czytane przez pana Burmistrza. Była to niewątpliwie wspaniała zachęta do spędzania wieczorów na czytaniu książek.

Jeszcze tylko kilka pamiątkowych zdjęć i nadszedł czas rozstania. A kiedy pożegnaliśmy Mikołaja na twarzach dzieci jeszcze przez długo gościł uśmiech i szczęście. Szkoda tylko, że ten wyjątkowy Gość odwiedza nas tylko raz w roku....

   
Andrzejki

„Święty Andrzeju daj nam znać, co się będzie z nami dziać!”

30 listopada w naszym przedszkolu zaczęła działać czarodziejska moc. Sale były pięknie udekorowane, a palące się świece wprowadzały wszystkich w tajemniczy nastrój.

Na początku spotkania zostały przybliżone wszystkim tradycje obchodzenia Andrzejek. Sięgnęliśmy do „ Magicznej Księgi Wróżb”. Każdy uczestnik zabawy mógł sobie wywróżyć: kim zostanie w przyszłości, odczytać przyszły los z rzuconych kości, a nawet sprawdzić, kto przypuszczalnie będzie wybrańcem serca. Wirująca w tajemnym kole butelka wskazywała komu spełnią się marzenia. Każdą wróżbę poprzedzało magiczne zaklęcie lub tajemnicze zawołanie: „ Czary – mary – wosku lanie, co ma stać się niech się stanie” lub „ Oj dadaże, oj babaże niechaj przyszłość się ukaże”. Duże emocje wywołały listy Dobrej Wróżki ukryte w różnych miejscach sali. Zachęcały one do różnych działań m.in. było to wykonanie czarodziejskiego eliksiru, poszukiwanie złotego klucza. Po wróżbach odbyły się konkursy i zabawy przy muzyce, które miały na celu zintegrowanie wszystkich obecnych. „Jeżykom” i „Muchomorkom” andrzejkowy nastrój towarzyszył już od piątku, kiedy to wzięły udział w dyskotece osnutej światłem i dymem.

Uwieńczeniem zabawy andrzejkowej był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, którym serdecznie dziękujemy.

   
 "Kolorowa jesień"

"Jesień jest piękna, kolorowa,

Czerwona, żółta i brązowa..."

                W dniu 6.11 2015 roku w Miejskim Przedszkolu w Stawiskach grupa 4-latków "Biedronki" wraz z wychowawczynią przygotowała montaż słowno-muzyczny pt. "Kolorowa jesień".

Na występ dzieci przybyli Rodzice i Pan Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Tomasz Chojnowski.

Dzieci w barwnych  strojach recytowały wiersze, tańczyły i śpiewały piosenki o tematyce jesieni. Dla niektórych przedszkolaków był to pierwszy występ na scenie, któremu towarzyszył stres i duże emocje. Oczywiście nasi wychowankowie doskonale sobie poradzili. Dowodem tego była radość na twarzach zarówno u dzieci jak i ich rodziców, co widać na zdjęciach w galerii, do której zapraszamy.

Rodzice i Pan Dyrektor podziękowali dzieciom gromkimi brawami i nagrodzili słodkimi upominkami.

Niech mottem na jesienne wieczory będzie wiersz naszego przedszkolaka, który dedykujemy wszystkim odwiedzającym naszą stronę:

         "Dużo kasztanów oczywiście,

           I w parku złote liście,

          Wieczorne zabawy w domu,

          NIE MÓW, ŻE JESIEŃ ZŁA NIKOMU!" 

   

Dzieciństwo bez próchnicy

W roku szkolnym 2015/2016  Miejskie Przedszkole w Stawiskach przystąpiło do projektu „Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców”. Celem projektu jest zmniejszenie nasilenia i częstotliwości występowania choroby próchnicowej zębów u małych dzieci w wieku do 5 lat.

W ramach projektu 23 października 2015 roku odbyło się spotkanie z panią stomatolog Ewą Rodochowską – wykładowcą Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Pani doktor uświadomiła jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej. Po rozmowie z dziećmi pokazała w łazience prawidłowy sposób szczotkowania zębów (dzieci używają pasty do zębów wskazanej przez panią stomatolog).  Spotkanie z dziećmi poprzedził wykład dla rodziców dotyczący promowania zasad właściwego sposobu żywienia wraz z dbałością o konsystencję pokarmów oraz zwalczania szkodliwych nawyków i dysfunkcji. Dalsze działania edukacyjno-profilaktyczne prowadzone są w przedszkolu przez nauczycieli, którym towarzyszy sympatyczny Królik Pampiś.
   

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

      „Wszyscy pięknie dziś ubrani, uśmiechnięci, uczesani

Dzień ten w sercach nam zostanie, bo dziś będzie pasowanie.”

Tymi słowami dzieci przedszkolne powitały przybyłych gości na uroczystość pasowania na przedszkolaka, która odbyła się 20 października 2015 r. pod hasłem „Jestem przedszkolakiem”.

 Był to szczególny dzień dla 5-latków, a dla większości z nich pierwszy publiczny występ przed licznie zgromadzoną publicznością. W trakcie uroczystości dzieci z grup: „Jeżyki” i „Muchomorki” zaprezentowały swoje wiadomości i umiejętności, które zdobyły podczas krótkiego pobytu w przedszkolu. Wszyscy dobrze pokazali lewą rękę, wiedzieli na jakim świetle przechodzimy przez ulicę, wykazali się znajomością zasad dobrego zachowania, chętnie się gimnastykowali oraz wesoło bawili przy muzyce. Jednym zdaniem: recytując wiersze i śpiewając piosenki pokazały jak wesoło bawiąc – uczą się. Wszystko poszło zgodnie z planem, a mali artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Po części artystycznej nastąpiła ceremonia pasowania 5-latków przez Pana Dyrektora Tomasza Chojnowskiego na dzielnych przedszkolaków poprzedzona złożonym ślubowaniem i przejściem przez „Bramkę wiedzy”.  Nikt nie ugiął się pod ołówkiem symbolizującym ciężar nauki czekającej dzieci przygotowujące się do pójścia do szkoły, za co otrzymał od Pani Dyrektor Danuty Truszkowskiej order „Super Przedszkolaka”.

Na zakończenie każda z grup przedszkolnych  została obdarowana zabawkami, co wzbudziło wiele emocji i dzieci z radością udały się do swoich sal.

   
Przedszkolaki na orliku

      8 października 2015 roku dzieci 5-letnie z naszego przedszkola wzięły udział w akcji sportowo-rekreacyjnej  "Przedszkolaki na orliku" organizowanej przez GOKiS w Stawiskach. Pod czujnym okiem wychowawczyń i organizatorów dzieci przystąpiły do sportowych konkurencji, gdzie mogły sprawdzić swoje umiejętności, a także uczyć się zasad sportowej rywalizacji. Sprzymierzeńcem dobrej zabawy była pogoda i upominki, które otrzymało każde dziecko.   

 
   
   
   
   
   
   

 

Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach