21 lutego społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stawiskach pożegnała Księdza Kanonika Jerzego Prusakiewicza, proboszcza parafii pw. św. Stanisława BM w Dobrzyjałowie, który zmarł 19 lutego 2018 r. w wieku 62 lat. Ksiądz Jerzy sprawował duchową opiekę nad Filią Szkoły Podstawowej w Jurcu Szlacheckim. Wspólnie z Nim przeżywaliśmy wigilijne spotkania przy białym opłatku, wielkopostne rekolekcje i przygotowania dzieci do pierwszej komunii świętej. W naszej pamięci pozostanie jako człowiek wielkiego serca, skromny, ale chętnie dzielący się z innymi prawdziwie chrześcijańską radością. Niech spoczywa w pokoju.

   
Wycieczka do Białegostoku

Dnia 13 lutego 2018r. odbyła się szkolna wycieczka jednodniowa do Białegostoku, w której uczestniczyli uczniowie naszej  klasy Va oraz uczniowie klas Vb, Vc i VIc wraz z wychowawcami. Na początku wycieczki udaliśmy się do kina na film pt. „Gnomy rozrabiają” w wymiarze 3D. Po filmie podekscytowani pojechaliśmy na posiłek do restauracji McDonald’s.                           

Po odpoczynku udaliśmy się do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku, w którym  termicznie przekształcają odpady w  energię elektryczną i cieplną.  Zwiedziliśmy ekologiczną spalarnię z nowoczesną technologią. Wielkie pomieszczenia, ogromny kocioł, chwytaki i skraplacze powietrzne wywarły na nas ogromne wrażenie. Wizyta w zakładzie była bardzo ciekawa i pouczająca, gdyż  dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat termicznego przekształcania odpadów.

Następnie pojechaliśmy do papugarni  „Ara”, gdzie można zobaczyć różne gatunki papug z różnych stron świata.  Jest tam super! Wchodząc do pomieszczenia ma się bezpośredni kontakt z papugami. Małe, średnie i duże, różnokolorowe papugi można oglądać, głaskać i karmić z ręki. Papużki są bardzo przyjazne i chętnie siadają wszystkim na ramionach, szukając czegoś do jedzenia. Urzekły nas wszystkich.                                                                                     

        Po wizycie w papugarni  pojechaliśmy do miejskiego ZOO w parku. Zobaczyliśmy tam różne gatunki zwierząt, z których największą uwagę przykuwały wilki, rysie i żubry. Były tam też dziki, osły, kozy, koniki polskie, sarny, kucyki i wiele innych zwierząt.                                                             

        Kolejnym punktem naszej wycieczki było lodowisko. Wielu z nas stawiało pierwsze kroki na lodzie w łyżwach. Zaliczyliśmy niejeden upadek, ale przeżycia były niesamowite. Po takich wrażeniach na wycieczce jeszcze długo każdy jej nie zapomni.

To była super wycieczka. Chcielibyśmy, by takich wycieczek było jak najwięcej.

                                                                                                                   Karol Grabowski, kl. Va

   
Pokazowe ćwiczenia strażackie nad zalewem

Dnia 12.02.2018 r ok. godziny 11 nad pobliskim zalewem odbyły się pokazowe ćwiczenia strażackie, w których uczestniczył zastęp GBARt w sile 7 ratowników, dwa zastępy (SOp i GBA) z JRG Kolno oraz dwa patrole Policji. Tematem  spotkania było przeprowadzenie akcji ratunkowej na lodzie. Ćwiczenia oglądały klasy IV B, VA i VIC wraz z opiekunami.

Spotkanie rozpoczęło się krótką pogadanką na temat bezpieczeństwa prowadzoną przez policję i straż.  Następnie strażacy prezentowali różne techniki udzielania pomocy osobie znajdującej się w wodzie.  Nasi uczniowie z zaciekawieniem obserwowali zmagania strażaków. Mieli również okazję postawić się w roli ratowników i spróbować nieść pomoc. Uczniowie dzięki aktywnemu uczestnictwu w ćwiczeniach zdali sobie sprawę z jakimi zagrożeniami muszą się liczyć funkcjonariusze udzielający pomocy. Mimo zimowej aury spotkanie było interesujące i zdecydowanie na długo zostanie w pamięci wszystkich obecnych.

   

"Pełna miska dla schroniska”

,Już po raz trzeci Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało w szkole zbiórkę żywności dla zwierząt ze schroniska ARKA w Łomży. Zgromadziliśmy duże ilości suchej karmy oraz koce i zabawki. To kolejny dowód na to, że na naszych uczniów  i ich rodziców zawsze możemy liczyć.

                                                                                                     Serdecznie dziękujemy.

   
Bal, wielki bal…  

Od samego rana w murach naszej szkoły, można było spotkać księżniczki, policjanta, strażaka a nawet króla… Bo dziś uczniowie naszej szkoły w doskonałych  humorach  przybyli na wielki Bal Karnawałowy. Najpierw grupowe zdjęcia, a później mnóstwo wspaniałej zabawy. Taniec kaczuszek, Makarena, słynny "pociąg", mnóstwo hitów sprawiło, że wszyscy bez wyjątku bawili się znakomicie. W przerwie uczniowie zostali poczęstowani słodkimi wypiekami i soczkiem przygotowanym przez mamy. Oj.....działo się działo.....

Miłą niespodzianką były odwiedziny Św. Mikołaja. Dzieciaki były ogromnie zaskoczone i szczęśliwe. Jednak wszystko, co piękne szybko się kończy....i czas naszej zabawy dobiegł końca. Z uśmiechami na ustach, wypiekami na twarzach dzieci szczęśliwe wróciły do domów.

                                                                                        E. Dęby, D. Kuczyńska, M. Wojewoda

   
Dzień Babci  i Dziadka.
 

W dniu 19.01.2018 roku gościliśmy zacnych gości w osobach kochanych dziadków. Z tej okazji przygotowaliśmy dla nich miłą niespodziankę. Najpierw były wiersze i piosenki potem sto lat wygrane na Bum - bum rurkach. Nasi najmłodsi koledzy i koleżanki przebrani za babcie i dziadków i zatańczyli taniec. Występ bardzo się podobał, o czym świadczyły gromkie brawa. Dzieci  dla swoich dziadków przygotowały laurki oraz wręczyły  drobne upominki. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Był to wspaniały dzień, pełen wzruszeń, serdeczności, radości, uśmiechu i wspólnej zabawy. Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków

 M. Wojewoda, E. Dęby, D. Kuczyńska

   
   
Dzień Babci i Dziadka w klasach pierwszych

16 i 18 stycznia jak co roku w naszej szkole zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. W tych dniach uczniowie klas pierwszych zaprosili do szkoły swoje kochane babcie i dziadków.

Dzieci przygotowały dla nich specjalny koncert życzeń, recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Niejednej babci i dziadkowi łezka kręciła się w oku. To były wyjątkowe chwile, pełne ciepła, wzruszeń i radości.  Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

 Dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane laurki i  witaminowe upominki.

Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na kawę i pyszny tort. Dziękujemy!!!   

                                                                                      wych. B. Chojnowska, T. Rydzewska

   
Jasełka 2017

     Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi i zapominają o wszelkich sporach i waśniach.

Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, co roku  w naszej szkole przygotowywane są jasełka lub przedstawienia o tematyce bożonarodzeniowej.
      Tegoroczne jasełka  pt. „Ach! Co za noc!” zostały przygotowane pod kierunkiem p. Danuty Pędzich, p. Marioli Olender i p. Grzegorza Paczoszki. Zaprezentowano je dla uczniów klas I-VI w dniu  22 grudnia.

Mali aktorzy przenieśli publiczność w najpiękniejszą noc – noc narodzenia Pana Jezusa. Na tle pięknej,  świątecznej  scenografii rozgrywały się kolejno sceny. W pierwszej przysłuchiwaliśmy się rozmowie małej Maryi z matką Anną.  Następna scena to wizyta Archanioła Gabriela u młodziutkiej Maryi w Nazarecie, czyli  Zwiastowanie Pańskie. W kolejnej scenie Józef z Maryją szukali miejsca dla Syna Bożego i znaleźli je w lichej stajence zamieszkanej przez zwierzęta. Nagle  rozległ się płacz dzieciątka. Po chwili rozbrzmiał  anielski śpiew  ,,Blask nad Judeą”. Aniołki dzwoniły dzwonkami  i tańczyły z radości, że narodził się Syn Boży.

      Niedaleko Betlejem  pasterze pilnowali swych trzód. Kiedy przybył do nich Anioł z radosną nowiną o przyjściu na świat Zbawiciela, nastało wielkie poruszenie. Pastuszkowie, choć zaspani i zadziwieni, wyruszyli czym prędzej  do stajenki, by pokłonić się maleńkiemu  Jezusowi i złożyć Mu skromne dary. Rozległy się słowa pastorałki: ,,Do stajenki, do stajenki, gdzie leży maleńki”.

    Owieczki też postanowiły zobaczyć Jezusa, więc  pod opieką owczarka  ruszyły do Betlejem. Niestraszny był im czyhający na nie głodny niedźwiedź. Co chwila przystawały w drodze i wraz z chórem śpiewały: „Zadzwonimy dzwoneczkami, zastukamy kopytkami, Tobie Dzieciąteczko, Baranku, Owieczko”.
      W jasełkach nie zabrakło też pięknego śpiewu Maryi i chóru aniołów. Przy żłóbku rozległy się czułe słowa kołysanki:
     „Żłóbek Cię utuli- luli, luli, luli, Perełko mała, Śpij w pachnącym sianku, w ziołowym ubranku, śnieżynko biała."
       Następnie stajenkę odwiedzili Trzej Królowie, prowadzeni przez Gwiazdę Betlejemską. Wsłuchani w tekst pastorałki „Monarchowie” oddali Jezusowi pokłon.

       Jasełka pozwoliły nam przeżyć kolejny raz cudowne i wzruszające narodziny Maleńkiej Miłości.

   
   
"Świąteczna paczka"  

                       

.

   
Spotkanie z Andersenem

      Na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia, 19 XII 2017 r. uczniowie  kl. III c zaprezentowali rodzicom i uczniom klas I-III inscenizację  baśni H. Ch. Andersena „Dziewczynka z zapałkami”.

           W postać tytułowej bohaterki wcieliła się Magdalena Wiszowata, która nie tylko zauroczyła widzów piękną interpretacją, ale również śpiewem.

Na uwagę zasługuje także rola ojca, którą wspaniale zagrał Bartosz Zabielski oraz ciotki,  w doskonałym wykonaniu Klaudii Sokołowskiej.

          Przygotowując tę baśń, trzecioklasiści pragnęli  pogłębić w sobie oraz w widzach wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Chcieli, aby los bohaterki, małej dziewczynki, która wędruje ulicami zaśnieżonego miasta, aby sprzedać zapałki, wzbudził w każdym  refleksję i w sercach pogłębił potrzebę niesienia pomocy tym, którzy jej bardzo, bardzo potrzebują.

        Dzięki wytrwałości i solidnej pracy wszystkich uczniów biorących udział w przedstawieniu, prezentacja baśni spotkała się z bardzo pozytywnymi opiniami zarówno ze strony dyrekcji szkoły, obecnych nauczycieli,  jak i rodziców.

                                                                  Wychowawca:  Alina Chodnik

   

Tegoroczna bezśnieżna aura nie zmyliła Świętego Mikołaja.

 

Pomimo braku białego puchu pojawił się 6 grudnia w naszej szkole  ten długo oczekiwany gość. Dzieci się bardzo ucieszyły z tej niezwykłej wizyty. Podczas spotkania uczniowie śpiewali wspólnie z Mikołajem piosenki. Było wiele śmiechu i radości. Na twarzach widać było wielkie wzruszenie i zadowolenie. Po występach Mikołaj obdarował dzieci słodkimi upominkami. Nie zapomniał również o starszych uczniach naszej szkoły. Także i dla nich znalazły się słodkie upominki w worku Świętego Mikołaja.

   
Mikołajkowe tradycje”- lekcja otwarta w klasie I b

         5 grudnia był dniem wyjątkowym  dla uczniów kl. I b.  Gościli bowiem w swojej klasie  pana dyrektora, rodziców, babcie oraz nauczycieli. W odświętnie udekorowanej  sali lekcyjnej,  z migającą w kącie choinką, w mikołajowych czapkach uczniowie prezentowali swoją wiedzę i umiejętności,  które dobyli w ciągu trzech miesięcy pracy w szkole.

Zajęcia miały charakter radosnego oczekiwania na przybycie Św. Mikołaja. Mikołaj  osobiście nie pojawił sie tego dnia w klasie, ale zostawił list skierowany do dzieci, wskazówki do pracy na lekcji i oczywiście upominki dla wszystkich uczestników lekcji.

 Uczniowie wykonali szereg zajęć: rozwiązali krzyżówkę, brali udział w Quizie o Św. Mikołaju, obejrzeli film pt. „Legenda Św. Mikołaja”, pracowali w grupach; układali zdania z rozsypanek  wyrazowych, szukali drogi, którą zgubił renifer  Rudolf, kolorowali Mikołaja wg kodu matematycznego oraz wykonywali dyktando rysunkowe. Nie zabrakło też  zabawy ruchowej i piosenki dla Mikołaja. Uczniowie pracowali z wielkim zaangażowaniem, a jednocześnie przestrzegali po mistrzowsku zasad obowiązujących  na lekcji. Na zakończenie lekcji uczniowie obdarowali gości upominkami, a później sami otrzymali podarunki , które Mikołaj zostawił  dla nich pod choinką.

         Dla dzieci w czasie tej lekcji najważniejsze było to, że mogły zaprezentować się przed rodzicami.  Rodzice natomiast mieli możliwość obserwowania postępów swoich pociech, jakie poczyniły od początku roku szkolnego. Atmosfera tego dnia pozostanie na długo w pamięci uczniów i ich rodziców.

   
Andrzejki w klasach I - III  

W andrzejki uczniowie klas I-III przenieśli się w świat fantazji i wróżb, do krainy magii. Dowiedzieli się, co ich czeka w przyszłości. Była radość, śmiech, duma, kiedy przyszłość okazywała się pomyślna, ale także niezadowolenie i złość, gdy było inaczej. Dzieci jednak wiedziały, że wszystkie wróżby należy traktować jako żarty i zabawę. Jak co roku, nie zabrakło tańców w rytmie muzyki dyskotekowej. Dopełnieniem andrzejek był poczęstunek przygotowany przez rodziców. Impreza ta, dostarczyła najmłodszym dużo radości.

Wychowawcy klas I - III

       

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

   

Kolejny sukces naszych uczniów na III FESTIWALU PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ I HARCERSKIEJ w Jedwabnem

W sobotę 18.11.2017 roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem odbył się  III Festiwal Pieśni Patriotycznej i Harcerskiej.  Uczestników oceniało jury w składzie: hm. Teresa Niklewicz, Cecylia Borawska, Izabela Cierpikowska.

Naszą szkołę reprezentowały: Aleksandra Sokołowska, Amelia Leszczyńska pod opieka pani Marioli Olender oraz Wiktoria Nowicka, Izabela Rybicka  przygotowane pana Grzegorza Paczoszka. >> więcej

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

   
KOLOROWA JESIEŃ

Pomimo, iż w tym roku jesień nie szczędzi nam deszczu i rzadko wygląda słońce, to uczniowie kl. II a dostrzegają w tej porze roku wiele barw, które wprawiają nas w optymistyczny nastrój. Pięknem polskiej jesieni dzieci zachwyciły swoich rodziców podczas występu artystycznego, który miał miejsce 15 listopada. Wszyscy uczniowie starannie odegrali swoje role, ładnie śpiewali piosenki oraz grali na instrumentach perkusyjnych. Występ sprawił ogromną radość nie tylko rodzicom, ale również samym dzieciom, które mogły wcielić się w postaci zwierząt, listków, chmurek, słoneczka, wiatru, warzyw i owoców.

Główną rolę – Pani Jesieni zagrała Amelka Pulwin, która w długiej, pięknej sukni i kapeluszu na głowie dostojnie prezentowała się podczas występu. Uśmiech na twarzach dzieci dodawał jeszcze większego uroku kolorowej jesieni.

 Zapraszamy do fotogalerii z przedstawienia.  - wych. Kl. II a : Mariola Olender

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

   

W radosnym marszu

Po raz kolejny nasz społeczność szkolna uczestniczyła w gminnych obchodach Święta Niepodległości w Stawiskach.  Włączając się do uroczystości zorganizowanej przez Burmistrza Stawisk oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, chcieliśmy oddać hołd bohaterom, którym zawdzięczamy wolność naszej Ojczyzny. Pragnęliśmy także wyrazić swoją radość i dumę z tego, że jesteśmy Polakami.

Nasz marsz był w tym roku wyjątkowy – rozpoczął się przed budynkiem szkoły przy ulicy Polowej 26, spod którego wyruszyliśmy za pocztem sztandarowym Gimnazjum, by zatrzymać się przy budynku Szkoły Podstawowej. Tu dołączył do orszaku sztandar z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki, a wraz z nim najmłodsze dzieci  pod opieką swoich nauczycieli. Z biało-czerwonymi kotylionami i chorągiewkami w barwach narodowych udaliśmy się pod budynek OSP. Stamtąd ruszyliśmy wspólnie z innymi pocztami sztandarowymi, przedstawicielami władz samorządowych, instytucji i stowarzyszeń na mszę świętą w intencji Ojczyzny. Po jej zakończeniu udaliśmy się pod pomnik. Po okolicznościowych przemówieniach, złożeniu wieńców i zapaleniu zniczy na cześć polskich patriotów wysłuchaliśmy opowieści o drodze naszej Ojczyzny do niepodległości. Przypomniały ją uczennice z klas III. Wzruszającą wymowę ich opowieści podkreśliły zaśpiewane przez uczennice z klasy VII i II współczesne piosenki patriotyczne.

Potem nadszedł czas na świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w gronie rodzinnym. Odprowadziliśmy zatem sztandary do szkoły i wróciliśmy do swoich domów.

Uczniowie klas II

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

   
Akademie z okazji 11 listopada

Dnia 10 listopada w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Niepodległości, którą przygotowali uczniowie klasy V c wraz z wychowawczynią Bożena Zajkowską.

Uroczystość uświetnił, prezentując odpowiednio dobrane pieśni patriotyczne chór szkolny pod kierunkiem pani Marioli Olender, a dekoracje wykonała pani Iwona Bogdańska.

Uczniowie naszej szkoły w ten sposób uczcili pamięć poległych w walce o wolność Ojczyzny, oraz uświadomili małym Polakom, że naród, który nie zna swojej przeszłości jest bez przyszłości.

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

   

Z miłości do Polski

W ROKU DLA NIEPODLEGŁEJ nasze myśli biegną częściej niż zwykle ku wielkim wydarzeniom z przeszłości i narodowym bohaterom w nich uczestniczącym, ponieważ to im zawdzięczamy wolność  ojczyzny. Przygotowania do obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęliśmy w deszczowy listopadowy wieczór. Aby uczcić 99 rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności, po 123 latach niewoli, spotkaliśmy się w odświętnie przystrojonej w narodowe barwy sali gimnastycznej, w budynku Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach. Bardzo cieszyliśmy się z tego, że razem z nami Święto Niepodległości chciało uczcić  wielu znamienitych gości. Zaproszenie przyjęli Burmistrza Stawisk i Przewodniczący Rady Miejskiej, ksiądz proboszcz naszej parafii, radni Rady Miejskiej i Rady Powiatu, emerytowani nauczyciele i pracownicy ZSP oraz przyjaciele naszej szkoły reprezentujący różne środowiska.

Spotkanie miało niezwykłą formę – było bowiem koncertem na cześć wolnej ojczyzny, a w roli artystów wystąpili nie tylko uczniowie, ale także wszyscy zaproszeni goście, którzy włączyli się w śpiew pieśni żołnierskich i patriotycznych. W pełen uniesienia nastrój wprowadził nas uczeń klasy V c, Wojciech Kosewski, który zagrał „Rotę”. Śpiewając pieśń napisaną przez Marię Konopnicką, odczuwaliśmy dumę z tego, że jesteśmy Polakami.

Udział w koncercie stał się dla wszystkich okazją do odbycia podróży w czasie.  Wspólnie śpiewaliśmy pieśni z okresu powstania styczniowego, początku XX wieku, lat I wojny światowej, pierwszych lat wolności Polski oraz II wojny światowej. Nie mogło więc zabraknąć „O mój rozmarynie”, „Wojenko, wojenko”, „Kadrówki”, „Marsza Pierwszej Brygady” i „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”.  Goście ze wzruszeniem wysłuchali także współczesnych piosenek patriotycznych wykonanych przez Amelię Leszczyńską, Patrycję Gorelę, Wiktorię Nowicką i Izabelę Rybicką. Finał koncertu stanowiło piękne wykonanie przez szkolny chór pieśni „Żeby Polska” oraz „Kocham Cię, Polsko”. W roli solistek wystąpiły: Malwina Leszczyńska, Julia Bajkowska, Wiktoria Maliszewska, Aleksandra Sokołowska. Wraz z ostatnią pieśnią salę wypełniły biało-czerwone chorągiewki, które miały w dłoniach dziewczęta z chóru.

Autorką scenariusza uroczystości była p. Dorota Zalewska. Muzyczną oprawę przygotowali: p. Mariola Olender, p. Grzegorz Paczoszka, p. Jerzy Rybicki. Uroczystość nie odbyłaby się jednak bez zaangażowania wielu nauczycieli i pracowników szkoły – dzięki doskonałej współpracy całego zespołu koncert pozostanie w pamięci i sercach wszystkich, którzy w nim uczestniczyli.

Niemal rodzinna atmosfera była zasługą Szkolnego Koła Caritas – jego opiekunowie i wolontariusze zadbali o wszystkich gości, częstując herbatą i pysznym ciastem.

Wieczorne spotkanie z patriotycznymi i żołnierskimi piosenkami obudziło w sercach gości wiele wspomnień, a w sercach najmłodszych uczestników rozpaliło  iskierkę patriotyzmu. Niech płonie jak najdłużej i coraz jaśniej.

 Dziękujemy wszystkim uczestnikom koncertu za wspólnie spędzony czas. Obszerniejsza foto-relacja

               Wiktoria Nowicka

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

   
 Akcja edukacyjna w klasach 1-3 ,,Śniadanie daje moc".

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień.

Dlatego w dniu 8 listopada dzieci z klas I-III wraz z wychowawcami i rodzicami przystąpili do ogólnopolskiej  akcji „Śniadanie Daje Moc”.

Celem programu było:

·        zwiększenie świadomości najmłodszych w kwestii prawidłowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem śniadania;

·         przyczynienie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację.

Akcja przeprowadzona została w ramach obchodów Europejskiego  Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania .

Dla naszych uczniów był to dzień szczególny. Mieli bowiem przygotować wielką śniadaniową ucztę  - wyjątkowe śniadanie! Śniadanie, które miało dać wszystkim MOC, czyli energię do pracy, zabawy i nauki.

Śniadanie poprzedziliśmy zajęciami, które miały na celu uświadomienie dzieciom, jak ważne jest spożywanie rano zdrowego posiłku. Uczniowie poznali 12 zasad zdrowego odżywiania się  oraz przypomnieli reguły zachowania się przy stole.

 Nieoceniona okazała się pomoc rodziców, którzy wykazali się dużą kreatywnością i umiejętnościami kulinarnymi. Wyczarowali prawdziwe dzieła sztuki, które szybko znikały z talerzy. Pojawiło się wiele pomysłów na kolorowe i zdrowe kanapki, szaszłyki, sałatki itp. Śniadanie było przepyszne, urozmaicone, niecodzienne …uuum palce lizać!

 Po takim śniadaniu nie było mowy, by ktoś odszedł od stołu głodny. Dzieci nabrały dużo energii i mocy, aby sprostać szkolnym obowiązkom. Była to niezapomniana przygoda edukacyjna dla najmłodszych na temat zdrowego odżywiania.

                                                                                      wychowawcy klas 1-3

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

   
Spotkanie z Policjantem.

Bezpieczeństwo na drodze do szkoły i ze szkoły jest ważne nie tylko dla uczniów,  ich rodziców, nauczycieli, ale także Policji. Kolejny już raz naszą szkołę odwiedził Pan policjant. Była pogadanka na temat bezpiecznego poruszania się po jezdni oraz przechodzenia przez  jezdnię. Uczniowie i przedszkolaki poznali zasady zachowania się w sytuacji spotkania z psem. Przetrenowali pozycję ,,żółwia", która chroni przed atakiem agresywnego zwierzęcia, poznali podstawowe zasady wzywania pomocy przez telefon oraz sposób ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej.

Pan policjant zwrócił tez uwagę na zasady zachowania wobec osób obcych w sytuacji zagubienia się w dużym sklepie. Na koniec spotkania sprawdził plecaki i zwrócił uwagę na znajdujące się tam znaki odblaskowe. Wręczył także żółte słoneczka odblaskowe, które zaczepione zostały do plecaków. Dzięki nim każde dziecko będzie widoczne w pochmurny jesienny dzień na drodze do szkoły.

                                                     M.Wojewoda, E.Dęby, D. Kuczyńska

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

   
Sukces uczniów w konkursie pieśni patriotycznych Carmen Patrium.

8 listopada  w Kolnie odbył się konkurs pieśni patriotycznych - "Carmen Patrium - pieśń ojczysta". Była to wspaniała okazja do wspierania wychowania patriotyczne młodego pokolenia.

Do konkursu przystąpiły: Patrycja Gorela pod opieką przez pana Jerzego Rybickiego oraz Wiktoria Nowicka, Izabela Rybicka  przygotowane pana Grzegorza Paczoszka.

W konkursie wzięło udział 20 uczestników reprezentujących nie tylko powiat kolneński, ale także takie miejscowości jak Łomża, Szczytno.  >>wiecej

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

   

8 października w całej Polsce obchodzony był XVII Dzień Papieski. Hasło tegorocznych obchodów  brzmiało: ,,Idźmy naprzód z nadzieją”. Nasza szkoła , tak jak co roku , włączyła się również w obchody tego dnia. Uczniowie pod kierunkiem  nauczycieli: ks. W.Turka, D.Pędzich, I.Barżykowskiej  i B. Paczoszki przygotowali montaż słowno- muzyczny, który zaprezentowali podczas Mszy świętej w niedzielę, w naszym kościele parafialnym w Stawiskach. Na program artystyczny złożyły się fragmenty przemówień i homilii o nadziei wygłoszonych przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas licznych pielgrzymek do Polski, wiersze i piękne piosenki religijne oraz  scenki  : o cudownym połowie ryb i o kromce chleba. 

Ojciec Święty przez cały okres pontyfikatu podkreślał, jak ważna w życiu każdego człowieka jest nadzieja . Uczył, skąd czerpać siłę  do wypełniania niełatwych  obowiązków dnia powszedniego. Źródłem wiary, nadziei i miłości według  Jana Pawła II jest Jezus Chrystus . Mamy  stale za nim podążać z ufnością i nadzieją. On pomoże nam przetrwać najtrudniejsze chwile w życiu. Atrakcją montażu słowno- muzycznego była prezentacja multimedialna ukazująca ważne wydarzenia z życia św. Jana Pawła II. Na zakończenie występu uczniów, miłym akcentem, były rozdawane  wiernym cytaty  o nadziei, wybrane z nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II.

              Mamy nadzieję, że uroczystość ta uświadomiła nam wszystkim, że nauczanie Ojca Świętego Jana Pawła II ciągle jest aktualne i może nas prowadzić po drogach życia.

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

   
Spotkanie z kulturą krajów anglojęzycznych w szkołach filialnych

30 i 31 października uczniowie ze szkół filialnych w Budach Stawiskich i Jurcu Szlacheckim miały okazję zapoznać się z kulturą anglojęzyczną. Spotkanie dotyczyło historii powstania Halloween i tradycji z nim związanych. Celem tego przedsięwzięcia było zapoznanie uczniów z tym anglojęzycznym świętem, wyjaśnienie okoliczności jego powstania i zapoznanie z Halloween'owymi tradycjami.

W ramach zajęć z języka angielskiego uczniowie mogli na jeden dzień przenieść się do stworzonego z tej okazji Zamku Strachu. Pod okiem nauczycielki Eweliny Janusz dzieci poznały historię tego angielskiego święta i związane z nim legendy. Główną atrakcją były zabawy i konkursy związane z Halloween. Uczniowie mieli okazję własnoręcznie wykonać lampiony, wziąć udział w różnych konkursach, grupowych wyścigach w locie na miotle czy tworzeniu duszków z lizaków. 

 Nie zabrakło także tradycyjnego szukania słodyczy. Jednym z elementów balów Halloween'owych są wybory króla i królowej. Uczniowie prezentowali swoje stroje i wspólnie głosowali na zwycięzców, którzy otrzymali specjalne szarfy i nagrody. 

 Ważną częścią tego spotkania z kulturą było poznanie nowych angielskich słówek. Zostały one ukryte w całej szkole, a zadaniem dzieci było odnalezienie poszczególnych literek i ułożenie z nich wyrazów. Świętowanie zostało zakończone wspólnym poczęstunkiem.

   

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Stypendia edukacyjne Zarządu Województwa Podlaskiego

 

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego przyjmuje wnioski kandydatów do stypendium edukacyjnego Zarządu Województwa Podlaskiego >>więcej

   

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Akcja „Chryzantema"

            W październiku klasa II b w ramach projektu edukacyjnego wspólnie z samorządem uczniowskim zrealizowała akcję „Chryzantema”. Celem uczniów było zadbanie o zapomniane nagrobki, związane z historią i kulturą gminy Stawiski.

W pierwszym dniu wybraliśmy się na stary cmentarz w Stawiskach. Zajęliśmy się grobami żołnierzy, byłych nauczycieli i pedagogów. W pracy wspierali nas nauczyciele: pan Andrzej Kępa, pan Maciej Pikuliński, pan Michał Sobociński oraz pani Elżbieta Zawrotna. Dzięki ich opowieściom poznaliśmy historie tych, których groby porządkowaliśmy.

            Kolejna wyprawa odbyła się do Karwowa-Konotopy na cmentarz żołnierzy niemieckich z czasów I wojny światowej. Przed rozpoczęciem pracy pan Zbigniew Pajer opowiedział nam historię żołnierzy niemieckich i generała Majeva Dilfuntha. Po zakończeniu porządków odwiedziliśmy zbiorową mogiłę żołnierzy rosyjskich i niemieckich w Karwowie. Zanim udaliśmy się do szkoły, odwiedziliśmy miejsce zbiorowego mordu mieszkańców Stawisk narodowości żydowskiej dokonanego przez hitlerowców w okresie II wojny światowej.

            Realizując projekt zrozumieliśmy, że naszym obowiązkiem jest troska o miejsca historyczne w naszej okolicy oraz pamięć o lokalnych bohaterach.

             Serdeczne podziękowania za umożliwienie realizacji projektu składamy Dyrekcji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz nauczycielom: panu Maciejowi Pikulińskiemu, panu Andrzejowi Kępie, panu Michałowi Sobocińskiemu, panu Zbigniewowi Pajerowi oraz pani Elżbiecie Zawrotnej.

                                                                                        Klasa II b

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

PAMIĘTAMY …  

W tym roku pobliską Płaszczatkę – miejsce tragicznej śmierci Żydów – odwiedzili uczniowie klasy III B i IV A pod opieką p. Z. Kępy, p. E. Zawrotnej-Kwiecień i p. I. Bogdańskiej. Dzieci z ogromnym zapałem porządkowały wyznaczony teren, zebrały liście oraz oczyściły pamiątkowy głaz.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowiadania nauczycieli o przeszłości tego miejsca. Padło wiele pytań i ,,trudnych” odpowiedzi. Była to dla nich żywa lekcja historii.

Dzieci zadeklarowały, że będą wracały w to miejsce, by ocalić je od zapomnienia.

   
Pamiętamy o tych, którzy odeszli…

Pierwsze dni listopada niosą ze sobą chwile nostalgii i zadumy. Wszystkie myśli biegną ku tym, którzy od nas odeszli do Boga.

W dzień Wszystkich Świętych  i Dzień Zaduszny zgromadzeni przy mogiłach najbliższych palimy znicze, składamy wiązanki i modlimy się za ich dusze.Wspominamy chwile, gdy byli pośród nas...

Kultywując tradycje chrześcijańskie dzieci ze Szkoły Filialnej w Jurcu Szlacheckim, odwiedziły miejsce pamięci - stary drewniany krzyż.Tam złożyły wiązankę, zapaliły znicze i w wielkim skupieniu odmówiły modlitwę za zmarłych ze swoich rodzin i tych, którzy oddali życie za to, by Polska była wolna.

M. Wojewoda, E.Dęby, D. Kuczyńska

   

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Drużynowych Biegach Przełajowych

28 października na trasach biegowych obok bazy harcerskiej w Koźle zostały przeprowadzone Powiatowe Igrzyska Dzieci oraz Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Drużynowych Biegach Przełajowych. Wzięło w nich udział ponad 300 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu powiatu kolneńskiego. Trzy najlepsze szkoły w kategorii dziewcząt i chłopców oraz 6 najlepszych indywidualnie zawodników uzyskało awans do półfinału wojewódzkiego.  >>wiecej

   

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

LAUREACI KONKURSU PLASTYCZNEGO „Kurpie – moja mała ojczyzna”

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu plastycznego organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Turośli. Konkurs miał na celu pobudzenie zainteresowań historią, kulturą i tradycją Kurpiowskiej Puszczy Zielonej, która położona jest nieopodal naszego miasta. W konkursie wzięło udział dziewięcioro uczniów z klas: IIA, IIIA, VA. Wszyscy uczestnicy doskonale przedstawili tematykę konkursu, wykazując  przy tym wielką staranność w zastosowaniu technik plastycznych. Spośród tej niewielkiej grupy uczniów czworo zostało laureatami. To ogromny sukces dla nich i naszej szkoły, ponieważ jury konkursowe  doceniło ich prace wśród 92 nadesłanych prac. >>wiecej

   

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Ślubowanie uczniów klas pierwszych w Szkole Podstawowej w Stawiskach

 Dnia 19. X. 2017 r. w naszej szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania i pasowania klas pierwszych. W obecności  dyrekcji  szkoły , rodziców, koleżanek i kolegów pierwszoklasiści zaprezentowali program artystyczny, w którym zdali egzamin na ucznia. 

      Następnie złożyli uroczyste ślubowanie i  zobowiązali się , że zawsze będą godnie reprezentować szkołę, zachowywać się kulturalnie, z szacunkiem traktować kolegów, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły, sumiennie wykonywać obowiązki ucznia.

                 Ważnym punktem uroczystości było pasowanie na uczniów,  którego dokonał dyrektor szkoły. Na zakończenie pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku.

       Uroczystość przebiegała w niezwykle podniosłej atmosferze  i dostarczyła wszystkim wielu wzruszeń i przeżyć. Był to ważny moment w życiu każdego ucznia klasy pierwszej, na pewno pozostanie na długo w ich pamięci.

   

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Mistrzostwa Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym

W dniu 22 października w Zabielu zostały rozegrane Mistrzostwa Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym w kat. dziewcząt i chłopców.

W zawodach wzięły udział 3 drużyny dziewcząt oraz 3 drużyny chłopców. Najlepszymi zawodniczkami okazały się dziewczęta z Małego Płocka. Uczennice z naszej szkoły zajęły trzecie miejsce.  >>wiecej

   

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Mistrzynie województwa.

Z pucharem za pierwsze miejsce  wróciły dziewczęta  z Mistrzostw Województwa Podlaskiego  w sztafetowych biegach przełajowych. Jest to historyczny wynik, ponieważ  po raz  pierwszy uczennice  naszej szkoły okazały się najlepszą drużyną w województwie.

         W Przewięzi  k/Augustowa,  w dniu 21 października 2017 r. zostały przeprowadzone finałowe zawody województwa podlaskiego w sztafetowych biegach przełajowych. Nad jeziorem Białym, na bardzo ładnej widokowo,   ale trudnej technicznie trasie,  zespoły rywalizowały na pętli o długości 800 m. >>wiecej

   

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

II Mistrzostwa Szkoły w Sztafetowych Biegach Przełajowych

18 października 2017r. przy stadionie miejskim w Stawiskach odbyła się kolejna sportowo-rekreacyjna rywalizacja  o mistrzostwo szkoły.  To już druga edycja „Mistrzostw Szkoły w Sztafetowych Biegach Przełajowych”. 

Impreza przeprowadzona została w dwóch kategoriach: klas IV i klas V-VI. Każda z  klas typowała 6 uczestników biegu: trzy dziewczynki i trzech chłopców, pozostali uczniowie wraz z wychowawcami wspierali i  głośno dopingowali swoich reprezentantów. Zawodnicy musieli pokonać ok. 500m. >>wiecej

   

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Uczniowie klasy III b i III c udali się na wycieczkę do pobliskiego lasu.

       Korzystając z pięknej, słonecznej pogody, podziwiali jego urok w jesiennej szacie. Mieli także możliwość utrwalenia zdobytych wcześniej wiadomości na temat warstwowej budowy lasu oraz roślin występujących  w każdej z trzech warstw, które rozpoznawali w naturalnym środowisku.

Trzecioklasiści  żywo reagowali na bogatą kolorystykę liści i zachwyceni ich pięknem, zbierali je do klasowego kącika przyrody. Mali przyrodnicy podziwiali także różnorodność grzybów. 

 Niestety wszystkie, które spotkali na leśnych ścieżkach, choć piękne, okazały się niejadalne. Te jadalne ( jak sami komentowali), zostały zebrane wcześniej przez ich rodziców i zasuszone oraz zamarynowane, znajdują się w domowych spiżarniach.

     Radośni i wypoczęci trzecioklasiści, z bagażem nowych doświadczeń, po powrocie do szkoły, zabrali się do przygotowania kącika przyrody, który został przez nich wzbogacony o nowe, zebrane  podczas wycieczki, okazy przyrodnicze.

                                                                wych.  A. Chodnik i Z. Kępa

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

   
Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 12.10.2017 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Stawiskach odbyła się akademia  z okazji  Dnia  Edukacji Narodowej. Święto to obchodzone jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia  Dyrektora, pana Tomasza Chojnowskiego, który przywitał wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaproszonych gości.

Pan Dyrektor, zwracając się do zebranych, wyraził słowa podziękowania i uznania za wysiłek wszystkich pracowników szkoły włożony w wychowanie młodego pokolenia. Z radością i dumą wręczył Nagrody Dyrektora wyróżniającym się nauczycielom. Niektórzy nauczyciele zostali dodatkowo nagrodzeni przez Burmistrza Stawisk, pana Krzysztofa Rafałowskiego.

Część artystyczną przygotowali uczniowie z różnych klas pod kierunkiem pani Emilii Leszczyńskiej, pani Elżbiety Zawrotnej-Kwiecień, pana Jerzego Rybickiego, pana Grzegorza Paczoszki, pani Marioli Olender oraz pani Beaty Nowickiej. Młodzi artyści pieśnią, słowem i tańcem uświetnili ten wyjątkowy dzień. W kierunku naszych nauczycieli, emerytów oraz pracowników administracji i obsługi  popłynęło wiele ciepłych i miłych słów. Uczniowie podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Przygotowany koncert życzeń wywołał serdeczny uśmiech i łzy wzruszenia.

Aby cała uroczystość miała odpowiednią oprawę, pracowało wiele osób. Dekoracje wykonały panie: Anna Rybicka, Katarzyna Łepkowska, Marta Wojewoda, Dorota Kuczyńska oraz Emilia Dęby. Nad nagłośnieniem czuwał pan Grzegorz Paczoszka.

Wręczając gościom słodkie upominki – ręcznie robione piękne ciasteczka – uczniowie życzyli wszystkim  zebranym dużo zdrowia, cierpliwości, sukcesów w pracy, pomyślności w życiu osobistym oraz satysfakcji z własnych dokonań.

Tegoroczna uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej z pewnością pozostawi niezapomniane wrażenia  w pamięci wszystkich gości w niej uczestniczących oraz  debiutujących artystów.

Emilia Leszczyńska

   

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Mistrzostwa Grupy Zachodniej

Bardzo dobry start zakończony zdecydowanym zwycięstwem, odnotowały dziewczęta szkoły podstawowej na Mistrzostwach Grupy Zachodniej.

            7 października na malowniczych trasach biegowych nad Narwią w Nowogrodzie, odbyła się następna z eliminacji do Finału Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnej w sztafetowych biegach przełajowych, 10x800 m. Awans do finałów uzyskiwało 5 najlepszych drużyn. W zawodach wzięło udział 25 zespołów kategorii szkół podstawowych i 20 w kategorii gimnazjów. >>czytaj dalej

 

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Ślubowanie w S. F. w Jurcu Szlacheckim

Wreszcie nadszedł ten oczekiwany przez naszą szkolną społeczność dzień.

W   październikowy poranek wszystkie pierwszaki i przedszkolaki przyszły do szkoły odświętnie ubrane. Na ustach malowały się uśmiechy, lecz w sercu czaił się lęk. Co to będzie?

Sala pięknie przystrojona witała szanownych gości w osobach pana dyrektora T. Chojnowskiego, pani wicedyrektor A. Wesołowskiej i pani wicedyrektor D. Zalewskiej, kochanych rodziców, zaproszonych gości i pań wychowawczyń. 

Punktualnie o godz. 10.15 szkolna brać była gotowa do wielkiego wydarzenia – ślubowania i pasowania najmłodszych uczniów naszej szkoły. Uroczystość rozpoczęła pani wychowawczyni klasy pierwszej p. E. Dęby, witając serdecznie zebranych gości. Następnie rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie klasy trzeciej składali życzenia, udzielali rad i zapewniali młodszych kolegów, że w szkole jest miło i bezpiecznie. Były też i wesołe piosenki. 

Uczniowie klasy pierwszej również pokazali, że zasługują na miano ucznia. Pięknie recytowali wiersze, pokonując tremę.

Odważnie zaprezentowały się także przedszkolaki - Przyjaciele Kubusia Puchatka. Nie tylko deklamowały wierszyki i śpiewali piosenki, ale także zatańczyły swój pierwszy taniec –  poleczkę.

Wielkim przeżyciem był moment pasowania na przedszkolaka i ślubowania na ucznia. Drżały głosy, ciekły łzy szczęścia i tylko słuchać było głośne bicie małych serc... Uroczystego pasowania dokonał pan dyrektor T. Chojnowski. Panie wicedyrektor wręczały  drobne upominki i akt ślubowania.

Po życzeniach, gratulacjach, uściskach, łzach radości w oczach rodziców, nadszedł czas na słodką niespodziankę. Na koniec czekał wszystkich wspaniały tort i poczęstunek w klasie.

Dziękujemy wszystkim, którzy towarzyszyli uczniom naszej szkoły w tym ważnym dla nich momencie. 

 E. Dęby, D. Kuczyńska, M. Wojewoda

   
Ślubowanie w S. F. w Budach Stawiskich
 
   

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Polski wrzesień 1939

         28 września 2017 roku w naszej szkole odbył się krótki apel poświęcony ważnym wydarzeniom z historii Polski. To we wrześniu obchodziliśmy 78 rocznicę wybuchu II wojny światowej i napaści ZSRR na Polskę. Uczniowie klas II i III oddziałów gimnazjalnych pod opieką P. Elżbiety Zawrotnej – nauczycielki historii – przypomnieli o dramatycznych doświadczeniach, które stały się udziałem Polaków we wrześniu 1939 roku.

 Przedstawili przygotowaną prezentację multimedialną, recytowali wiersze i śpiewali pieśni dotyczące Kampanii Wrześniowej. Następnie delegacja uczniów zapaliła znicze pod Dębem Katyńskim i na pobliskim cmentarzu pod symboliczną tablicą poświęconą porucznikowi Tadeuszowi Chrostowskiemu, który zginął w Katyniu.

Elżbieta Zawrotna

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Święto Ziemniaka  

Święto Pieczonego Ziemniaka to wielkie wydarzenie, na które czekamy z utęsknieniem.

W tym roku gościliśmy pana dyrektora Tomasza Chojnowskiego, panią wicedyrektor Aldonę Wesołowską oraz panią pedagog Elżbietę Karwowską wraz z jej uczniem  Mateuszem, który porusza się na wózku inwalidzkim.

Poznaliśmy historię ziemniaka, próbowaliśmy smaku mąki ziemniaczanej i kisielu. Nasze kochane mamy usmażyły placki ziemniaczane i upiekły babkę ziemniaczaną. Wszyscy zajadali te rarytasy ze smakiem. Potem nasze szkolne koleżanki złożyły chłopcom życzenia z okazji Dnia Chłopaka. Był też słodki upominek. Wiele zabawy i radości było przy wspólnym pieczeniu kiełbasek i ziemniaków przy ognisku.

Na koniec Święta Pieczonego Ziemniaka każdy uczestnik zabawy został poddał się obrzędowi „smarowania” popiołem z ogniska na pamiątkę tego wydarzenia.

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

BIEG BOBRA 2017

Za nami kolejna, sztandarowa impreza sportowa września, czyli Bieg Bobra 2017.

W najpiękniejszym zakątku naszej gminy, na Sokolisze, przy fantastycznej pogodzie,  uczniowie klas od drugiej do szóstej, rywalizowali na różnych dystansach w biegach przełajowych. >>czytaj dalej

 

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

"Na skrzydłach przyjaźni"

            Już od wielu lat Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki  w Stawiskach uczestniczy w ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej pn. "Zachowaj Trzeźwy Umysł".  Poprzez realizację zadań przewidzianych w ramach kampanii na dany rok szkolny, uczniowie wspólnie  z  nauczycielami i rodzicami uczą się zdrowego, bezpiecznego i szczęśliwego życia. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszą się konkursy organizowane corocznie w ramach kampanii.

Miło nam poinformować, że w konkursie plastyczno-literackim "Na skrzydłach przyjaźni", który został zorganizowany w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2017, spośród kilku tysięcy prac konkursowych,  siedem prac wykonanych przez uczennice z naszej szkoły  wyróżniono nagrodami.  Nagrodzone prace były bardzo ciekawe, wykonane różnymi technikami i wpisały się w zasady konkursu - obrazowały przygodę z wybranym bohaterem literackim, który stał się przyjacielem autorek prac. Komisja konkursowa doceniła pomysły, ich plastyczną realizację i przesłania płynące z prac.

Nagrodzono następujące uczennice:

1.      Zuzanna Trzaska – pod kierunkiem p. Bożeny Nowickiej

2.      Karolina Martysiuk - pod kierunkiem p. Bożeny Nowickiej

3.      Julia Mroczkowska – pod kierunkiem p. Bożeny Nowickiej

4.      Aleksandra Sokołowska – pod kierunkiem p. Teresy Rydzewskiej

5.      Monika Cedrowska - pod kierunkiem p. Teresy Rydzewskiej

6.      Julia Zelkowska – pod kierunkiem p. Marianny Chojnowskiej

7.      Paulina Patalan -  pod kierunkiem p. Aliny Chodnik

Nagrody wraz z dyplomami zostały wręczone uczennicom przez wicedyrektor szkoły, p. Aldonę Wesołowską na apelu szkolnym.

Serdecznie gratulujemy naszym zdolnym uczennicom i życzymy dalszych sukcesów w przygodzie z talentem plastycznym, a wszystkich uczniów zachęcamy do brania udziału w konkursach organizowanych w szkole i poza nią. Tylko wtedy jest szansa na odkrywanie i rozwijanie swoich zainteresowań i uzdolnień. Tylko wtedy jest szansa na poczucie satysfakcji z odniesionych sukcesów.

 

                                                Szkolny koordynator kampanii – Elżbieta Karwowska

 

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Inauguracja roku szkolnego 2017/2018

Poranek 4 września 2017 roku powitał całą społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego deszczowo. Słońce ukryło się za chmurami, jakby nie chciało więcej nikogo kusić perspektywą odpoczynku. Taka niemal jesienna aura towarzyszyła inauguracji nowego roku szkolnego. 

Mimo chmur i kapiących czasami kropli deszczu uroczystość zaszczyciło swoją obecnością wielu gości, przedstawicieli władz samorządowych oraz grono przyjaciół, wspierających szkołę duchowo i materialnie.  W związku ze zmianą struktury szkolnictwa w murach szkoły ponownie zawitali uczniowie, którzy niedawno je opuszczali, by rozpocząć etap nauki. Od tego roku są uczniami oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej w Stawiskach.

Mimo że pogoda nie zachęcała do uśmiechu, twarze wszystkich rozjaśniły się, kiedy Dyrektor P. Tomasz Chojnowski powitał uczniów klas pierwszych, rozpoczynających swoją przygodę z nauką. Pierwszoklasiści z przejęciem odbierali upominki z rąk Dyrektora Hexa Banku P.  Pawła Bączka, a potem biegli w stronę swoich pań. I choć czasami trudno było im się rozstać z ukochaną mamą, ostatecznie zwyciężało w nich poczucie obowiązku. Grzecznie stawali obok tarczy, aby tak symbolicznie przyłączyć się do szkolnej społeczności.

Po spotkaniach z wychowawcami uczniowie pobiegli do domu, aby cieszyć się wolnym popołudniem i przez chwilę oddać się leniuchowaniu. Jutro na dźwięk dzwonka wakacyjne przygody staną się kolejnym wspomnieniem.

   
 
Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach