Sukces naszych uczniów na IV Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Harcerskiej w Jedwabnem

          W sobotę 17 listopada 2017 roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem odbył się  IV Festiwal Pieśni Patriotycznej i Harcerskiej.  

Szkołę naszą  reprezentowali: w kategorii klas 4-6: Aleksandra Sokołowska, Wojciech Kossewski   oraz w kategorii klas 7,8 oraz gimnazjum: Zuzanna Kamionowska, Wiktoria Klimowicz, Anna Maciejewska, Izabela Rybicka. Uczestników do występu przygotował pan Grzegorz Paczoszka. Nasi uczniowie zaprezentowali  wysoki poziom, wykazali się dużą kreatywnością i talentem wokalnym, co znalazło odzwierciedlenie w ocenie jury.

I tak w w kategorii klas 4-6 Aleksandra Sokołowska  zajęła II miejsce, zaś Wojciech Kossewski otrzymał wyróżnienie. Natomiast  w kategorii klas 7,8 oraz gimnazjum I miejsce zajęła Zuzanna Kamionowska, a III miejsce Iza Rybicka.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. G.P.

   
Święto Edukacji Narodowej

12 października 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, której towarzyszyły słowa Menandera, starożytnego poety greckiego: „ Wykształcenie to dobro, którego nikt nie jest w stanie nas pozbawić”.  Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Dyrektora, pana Tomasza Chojnowskiego, który przywitał zaproszonych gości oraz wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły.

Dzień Edukacji Narodowej to wspaniała okazja do uhonorowania tych wszystkich, którzy na co dzień swoją wiedzą i umiejętnościami służą młodym ludziom. Pan Dyrektor docenił wysiłek nauczycieli naszej szkoły  i wyróżniającym się pedagogom wręczył Nagrody Dyrektora. Wiele ciepłych słów i życzeń padło  również ze strony zaproszonych gości, w tym Burmistrza Stawisk, który także przekazał nagrody zasłużonym nauczycielom.

     W części artystycznej, przygotowanej przez pana Zbigniewa Cedrowskiego, uczniowie klas VIIb zaprezentowali scenki kabaretowe związane z niełatwą i tak niedocenianą pracą nauczyciela. Młodzi artyści, zachęcani przez Ducha Edukacji,  wcielali się kolejno w role nauczycieli rożnych przedmiotów, aby przez chwilę doświadczyć radości obcowania z „żądną wiedzy” młodzieżą. W ten dość żartobliwy sposób docenili pracę nauczycieli i wyrazili im swoją wdzięczność.

      Na szczególne słowa uznania zasługują młodzi chórzyści, którzy, prowadzeni pewną ręką przez pana Grzegorza Paczoszkę, z niezwykłym zaangażowaniem przedstawili piosenki związane ze Świętem Edukacji i w rytmie samby doprowadzili do finału uroczystości. W tym miejscu należy również wspomnieć o występie Wojtka Kossewskiego i Oli Sokołowskiej, którzy, wykonując utwór „ Zacznij od Bacha” Zbigniewa Wodeckiego oraz „Mamma Mia” legendarnego zespołu ABBA, wprowadzili uczestników akademii w odpowiedni nastrój. 

     Dzień Edukacji Narodowej nie miałby odpowiedniego wyrazu, gdyby zabrakło odpowiedniej oprawy. Ta również wpisała się w tym roku w świąteczny klimat. Nad nagłośnieniem czuwał pan Grzegorz Paczoszka, a  okolicznościowy stół ze słodkościami oraz dekoracje zostały przygotowane przez panie: Krystynę Górecką, Iwonę Bogdańską, Emilię Dęby, Katarzynę Łepkowską, Katarzynę Nowak, Dorotę Kuczyńską i pana Michała Sobocińskiego. Całość przygotowań koordynowała pani Monika Cedrowska.

     Tegoroczna uroczystość przebiegła w radosnej atmosferze i z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

   
Sztafety chłopców w finale wojewódzkim…
Igrzyska dzieci i młodzieży szkolnej w sztafetowych biegach przełajowych to zawody, w których nasza szkoła bierze udział każdego roku. W tym roku  na szczeblu powiatowym w Turośli reprezentowały nas trzy sztafety. Dziewczęta i chłopcy z klas IV-VI oraz zespół chłopców z klas 7-8-3gim. Chłopcy z obydwóch zespołów zajęli I miejsce, dziewczęta natomiast uplasowały się na IV pozycji. Wszystkie sztafety uzyskały awans do półfinałów wojewódzkich. >>więcej
   
„Nie jesteśmy na tym świecie sami …” – warsztaty integracyjne jako niezwykła lekcja empatii i tolerancji 

   9 października 2018 roku  w naszej szkole odbyły się warsztaty integracyjne w ramach innowacji pedagogicznej propagującej wrażliwość na otaczający świat i różne formy pomocy osobom niepełnosprawnym pn. „Nie jesteśmy na tym świecie sami. My jesteśmy z Tobą, a Ty jesteś z nami”. W warsztatach uczestniczyli uczniowie klas VIA i VIB oraz ich  niepełnosprawna koleżanka z równoległej klasy, Patrycja, funkcjonująca w świecie autyzmu.

Celem przeprowadzonych zajęć było rozwijanie w uczniach empatii i tolerancji, bo to pozwala postawić się w sytuacji innych osób i warunkuje jakość kontaktów z ludźmi. Poznawanie funkcjonowania i potrzeb osób niepełnosprawnych ułatwia nawiązywanie z nimi kontaktów, przyjaźni, ułatwia ich zrozumienie i poszanowanie.

Przeprowadzone warsztaty składały się z kilku etapów.

   Wstępną częścią warsztatów było obejrzenie filmu edukacyjno – wychowawczego. Większość zdrowych ludzi ma problemy z wyobrażeniem sobie tego, jak odbiera świat osoba autystyczna. Aby przybliżyć zdrowym osobom autystyczny punkt widzenia, uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej w Ustroniu  nakręcili film pt. „Autyzm”.

   (https://www.youtube.com/watch?v=va6maquKj1U).   

 Film ten pokazał, że osoby z autyzmem widzą, słyszą i czują świat inaczej niż zdrowi ludzie. I nie jest to ani gorszy, ani lepszy odbiór świata. Po prostu inny. Prezentowane w filmie zachowania wiernie odzwierciedlały zachowania osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Nie ulega wątpliwości, że film pomógł uczniom zrozumieć i uwrażliwić się na autyzm, uzmysłowił, co odczuwają osoby cierpiące z powodu przeciążenia sensorycznego, dolegliwości często występującej u ludzi ze spektrum autyzmu.

   Kolejnym etapem zajęć była podróż do świata emocji. Ćwiczenie poświęcone rozpoznawaniu i nazywaniu emocji miało na celu uświadomienie uczniom, że lepiej rozumiemy zachowanie drugiej osoby i możemy ofiarować jej emocjonalne wsparcie i pomoc, jeśli umiemy prawidłowo odczytać emocje. Bardzo pomocne w pracy z emocjami okazały się drzewka emocji – drzewko radości i drzewko smutku. Następnie uczniowie swoje emocje wyrażali za pomocą kolorowych farb i specjalnie skonstruowanych wałków i pędzli fakturowych.

   Przy przygotowanych w klasie siedmiu stanowiskach uczniowie mogli np. zagrać w domino fakturowe rozwijające zmysł dotyku, mogli pobudzić wiele zmysłów podczas zabawy z ruchomym piaskiem (kinetycznym), a „sprytna plastelina” (progresywna), z którą uczniowie spotkali się po raz pierwszy, dostarczyła okazji do wielu ciekawych zabaw. Tangramy dostarczyły uczniom możliwości do rozwijania wyobraźni, spostrzegawczości, koncentracji uwagi i pamięci. „Rozciągliwy ser” z myszkami umożliwił odważnym uczniom zrelaksowanie się i wyciszenie, a dzięki zabawom z plasteliną uczniowie mogli pobudzić swoje obydwie półkule, a dzięki wspólnej pracy półkul mogli szybciej przetwarzać i łatwiej analizować  informacje i wiadomości.

  Wszyscy uczniowie skorzystali ze wszystkich stanowisk pracy. Przygotowane pomoce dydaktyczne i materiały wykorzystane w trakcie warsztatów działały uspokajająco, wyciszająco, rozładowywały napięcie i stres. Taka forma zajęć bardzo podobała się uczniom – niektórzy twierdzili, że czują się jak w Centrum Nauki Kopernik. Do każdego stanowiska pracy zapraszano Patrycję do wspólnej zabawy.

   Końcowym etapem warsztatów było podsumowanie, podczas którego uczniowie wykazali się dużą aktywnością, a ich wypowiedzi świadczyły tym, że założony cel zajęć został osiągnięty.

                                                                                                            Organizatorzy

   
Wycieczka Kętrzyn - Mrągowo

    4 pażdziernika uczniowie klas Va, VI abc  udali się na wycieczkę do Kętrzyna i Mrągowa. Pierwszym etapem naszej wyprawy była wizyta w Konsulacie Świętego Mikołaja. Konsulat Świętego Mikołaja w Kętrzynie to wspaniała atrakcja Warmii i Mazur. Powstał w miejscu, gdzie od wielu lat Firma Doroszko produkuje znane na całym świecie bombki. W Konsulacie wydmuchaliśmy ze szkła własne bombki i nauczyliśmy się, jak ją pięknie ozdobić. Zobaczyliśmy  tysiące ręcznie wykonanych ozdób choinkowych i wielkanocnych.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Sprzętu Wojskowego. To jedyna w Polsce północno-wschodniej placówka, z tak bogatą kolekcją historycznych pojazdów wojskowych. Pojazdy były wyeksponowane w obszernych halach namiotowych. Atrakcją dla wszystkich była przejażdżka transporterem opancerzonym SKOT. Zapraszamy do galerii zdjęć.

   
"Ty + My = Razem"  

    21 września 2018 r. na długo pozostanie w pamięci uczestników spotkania integracyjnego, które miało miejsce w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Stawiskach.  Impreza odbyła się w ramach innowacji pedagogicznej pod nazwą:  "Nie jesteśmy na tym świecie sami. My jesteśmy z Tobą, a Ty jesteś z nami". W innowacji, która będzie realizowana do końca roku szkolnego 2018/2019, uczestniczą uczniowie klas VI A i VI B wraz z wychowawcami,  niepełnosprawny uczeń realizujący obowiązek szkolny w domu rodzinnym i jego terapeuta oraz pedagog szkolny.

 Inspiracją do zorganizowania kolejnego już spotkania było ważne wydarzenie - 18 - ste urodziny niepełnosprawnego Mateusza. Mateusz na urodzinową imprezę przybył ze swoimi rodzicami. W szkole czekało na chłopca wiele atrakcji. Pod kierunkiem swoich wychowawców uczniowie klas VI A i VI B przygotowali dla swojego kolegi liczne niespodzianki. W życzliwej i wspierającej Mateusza atmosferze były sercem wyśpiewane życzenia, były pięknie wykonane laurki, był wspaniały tort, a Dyrekcja ZS - P do serdecznych życzeń dołączyła wspaniałe upominki, które niewątpliwie sprawią Mateuszowi wiele radości. W trakcie uroczystości, podczas której uczniowie obdarzali swojego niepełnosprawnego kolegę radością, akceptacją i pozytywnymi emocjami, miały miejsce zabawy i szarady, wspólne rozwiązywanie głównego hasła, poznawanie przez uczniów materiałów terapeutycznych, z których Mateusz korzysta podczas codziennych zajęć ze swoim terapeutą.

   Urodzinowa uroczystość Mateusza była kolejną już lekcją wrażliwości, zrozumienia i empatii, w jakiej uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Widząc, z jakimi problemami boryka się na co dzień niepełnosprawny kolega, uczniowie bardzo się starali, aby czuł się on ważny i  potrzebny. Uśmiech na twarzy Mateusza potwierdził, że stanęli na wysokości zadania.

Do zobaczenia, Mateusz! Już niedługo znów się spotkamy!

                                                                                                               Realizatorzy innowacji:

Bożena Waszkiewicz, Elżbieta Karwowska, Beata Nowicka, Grzegorz Paczoszka

   
Wojewódzkie Współzawodnictwo Sportowe Szkół za rok szkolny 2017/2018
W dniu 20.09.2018 na stadionie lekkoatletycznym w Białymstoku,  z udziałem władz rządowych,  samorządowych, oświatowych, posłów i senatorów województwa podlaskiego, odbyła się  Uroczysta Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego 2018/2019.   więcej
   
Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru

         7 września bieżącego roku uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli historii wzięli udział w XVII Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru, który został zorganizowany pod hasłem „Przez Sybir do Niepodległej”. Młodzieży i opiekunom towarzyszyli Sybiracy, którzy niedawno gościli w murach Szkoły Podstawowej w Stawiskach na uroczystości zorganizowanej z okazji Dnia Pamięci o Polskiej Golgocie Wschodu.

Po szybkiej, porannej zbiórce udaliśmy się autokarem do Białegostoku. W drodze dołączali do nas uczniowie z innych szkół.  

Kiedy dotarliśmy na miejsce, dołączyliśmy do innych grup oczekujących na rozpoczęcie uroczystości. Po wysłuchaniu  wzruszających przemówień nadeszła chwila bardzo podniosła.  Wszyscy z wielką dumą i pełni patriotycznego uniesienia odśpiewali hymn Polski. Wydawało się, że jego dźwięki płyną daleko poza Białystok. Chwilę później rozpoczął się marsz. Ruszyliśmy spod Pomnika Katyńskiego za pocztami sztandarowymi. Wśród nich były także dwa nasze poczty: Gimnazjum im. A. Mickiewicza oraz Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki. Wędrowaliśmy ulicami Świętojańską, Branickiego i Piastowską aż pod kościół pw. Ducha Świętego. Tam, razem z zebranymi, uczestniczyliśmy we Mszy Świętej.

Aby lepiej zrozumieć bolesną  historię naszej ojczyzny,  zwiedziliśmy Muzeum Pamięci Sybiru. Wystawy wywoływały rróżne emocje. Niektóre smutek i gorycz, inne natomiast szacunek i dumę.

Wracaliśmy do Stawisk przeświadczeni, że naszym udziałem stało się niezwykłe wydarzenie. Niektórzy z nas opuszczali autokar z przekonaniem, że za rok znów wezmą udział w uroczystości.

 Wiktoria Nowicka ucz. Kl. VIII c

   

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018-2019

 
   
 
   
   
 
   
   
   
     
   
 
   
 
   
 
   
 
   
   
 
Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach