Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru

         7 września bieżącego roku uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli historii wzięli udział w XVII Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru, który został zorganizowany pod hasłem „Przez Sybir do Niepodległej”. Młodzieży i opiekunom towarzyszyli Sybiracy, którzy niedawno gościli w murach Szkoły Podstawowej w Stawiskach na uroczystości zorganizowanej z okazji Dnia Pamięci o Polskiej Golgocie Wschodu.

Po szybkiej, porannej zbiórce udaliśmy się autokarem do Białegostoku. W drodze dołączali do nas uczniowie z innych szkół.  

Kiedy dotarliśmy na miejsce, dołączyliśmy do innych grup oczekujących na rozpoczęcie uroczystości. Po wysłuchaniu  wzruszających przemówień nadeszła chwila bardzo podniosła.  Wszyscy z wielką dumą i pełni patriotycznego uniesienia odśpiewali hymn Polski. Wydawało się, że jego dźwięki płyną daleko poza Białystok. Chwilę później rozpoczął się marsz. Ruszyliśmy spod Pomnika Katyńskiego za pocztami sztandarowymi. Wśród nich były także dwa nasze poczty: Gimnazjum im. A. Mickiewicza oraz Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki. Wędrowaliśmy ulicami Świętojańską, Branickiego i Piastowską aż pod kościół pw. Ducha Świętego. Tam, razem z zebranymi, uczestniczyliśmy we Mszy Świętej.

Aby lepiej zrozumieć bolesną  historię naszej ojczyzny,  zwiedziliśmy Muzeum Pamięci Sybiru. Wystawy wywoływały rróżne emocje. Niektóre smutek i gorycz, inne natomiast szacunek i dumę.

Wracaliśmy do Stawisk przeświadczeni, że naszym udziałem stało się niezwykłe wydarzenie. Niektórzy z nas opuszczali autokar z przekonaniem, że za rok znów wezmą udział w uroczystości.

 Wiktoria Nowicka ucz. Kl. VIII c

   

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018-2019

 
   
 
   
   
 
   
   
   
     
   
 
   
 
   
 
   
 
   
   
 
Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach