Tropem Wilczym w Koźle

  W niedzielę 3 marca bieżącego roku uczniowie naszej szkoły pod opieką p.Michała Sobocińskiego wzięli udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Trasa Biegu Honorowego o długości 1963 metrów oraz biegów towarzyszących o długości 5 km dla kobiet i mężczyzn została wytyczona po ulicach Kozła. Dystans 1963 metrów to nawiązanie do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego - Józefa Franciszka pseudonim ,,Lalek''. 

W Biegu Honorowym na dystansie 1963 m. w kategorii wiekowej do lat 16 zwyciężyli uczniowie klas III naszego gimazjum  - Piotr Nerkowski zajął I miejsce, tuż za nim na II miejscu uplasował się Piotr Karmiłowicz. Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom biegu serdecznie gratulujemy.

opracował: Michał Sobociński

   
Wycieczki do Warszawy

21 oraz 22 lutego uczniowie klas 4-6 oraz 7,8 i 3 gim. udali się na wycieczki do Warszawy. Pierwszego dnia swą przygodę dzieci zaczęły od zwiedzania starego miasta, pomnika Adama Mickiewicza, Pałacu Prezydenckiego oraz Grobu Nieznanego Żołnierza.

Następnym punktem było zwiedzanie Telewizji Polskiej. Uczniowie poznali sekrety  powstawania ulubionych programów telewizyjnych oraz odwiedzili studia telewizyjne i pomieszczenia reżyserskie.  

Po wizycie w telewizji wszyscy udali na Stadion Narodowy  gdzie czekała na niech jazda rekreacyjna na lodowisku o powierzchni ponad 2000 metrów.

Drugiego dnia uczniowie klas starszych swą przygodę także zaczęli od Grobu Nieznanego Żołnierza. Następnym punktem było Muzeum Wojska Polskiego oraz Muzeum Narodowe. Oprócz lekcji muzealnej i zwiedzania stałych ekspozycji uczniom trafiła się wyjątkowa okazja do poznania dzieł Pabla Picassa, niedostępnych na co dzień dla zwiedzających. Swą przygodę wszyscy zakończyli na lodowisku

   
   
Bal Karnawałowy Klas I-III  
 

Karnawał to miła, szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków, smaków i zabaw tradycja, nie tylko dla dorosłych. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas, w dniu 11 lutego 2019 roku.
Na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej pojawiły się kolorowe postaci. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć: wróżki, królewny, pszczółki księżniczki, rycerzy, policjantów, żołnierzy.

Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Na auli podczas pląsów było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały aulę. Bal umożliwił dzieciom, rodzicom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów i słodkości.
Kolejny bal karnawałowy już za rok.

Wychowawcy klas I-III   B. Chojnowska, A. Chodnik, Z. Kępa, B. Nowicka, T. Rydzewska

   
Uśmiech dziecka – to radość dla całego świata

18 stycznia 2019 roku pojechaliśmy do naszego niepełnosprawnego kolegi, do Rostek. Jak na gości przystało przywieźliśmy ze sobą dobry humor oraz prezenty. Zastanawialiśmy się jak spędzimy ten czas z Mateuszem. Czy będziemy umieli się z nim bawić i co mówić, gdy nie będziemy rozumieli co do nas mówi. Wszelkie obawy i pytania z chwilą przekroczenia progu domu Mateusza prysły jak bańka mydlana, puszczana kilka chwil później. Mateusz wraz  z rodzicami przywitał nas bardzo serdecznie. Pomysły na zabawy same przychodziły do głowy. Podczas spotkania Pani Bożena Waszkiewicz opowiadała o pracy z uczniami niepełnosprawnymi. Sami mogliśmy się przekonać, że jazda na wózku inwalidzkim nie jest taka łatwa, a pokonywanie przeszkód to prawdziwe wyzwanie.  Dla nas była to praktyczna lekcja integracji. Cieszymy się, że do akcji ,, Nie jesteśmy na tym świecie sami...” dołączają kolejni uczniowie.

 Dziękujemy Państwu Chludzińskim i Mateuszowi za to że są z Nami, a my możemy być z Nimi .Brawo dla Samorządu Uczniowskiego, że pomaga nam w akcji. Pamiętajcie o uśmiechu!

Uczniowie klasy VI a i b oraz   Samorząd Uczniowski

   

W dążeniu do celu!

 

    Uczniowie naszej szkoły osiągają bardzo dobre wyniki w zespołowych zawodach sportowych. Mimo braku warunków wkładają dużo pracy w doskonalenie swoich umiejętności. Nie posiadają sali  sportowej ani nowoczesnego sprzętu, a mimo to bardzo dobrze sobie radzą podczas tych rozgrywek. Ich szczególnymi osiągnięciami są:

I miejsce w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Powiatowej Piłce Koszykowej kat. chłopców,

II miejsce w Halowej Lidze Piłki Nożnej chłopców,

I miejsce w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Powiatowym Drużynowym Tenisie Stołowym kat. chłopców,

I miejsce w Powiatowej Lidze Piłki Siatkowej chłopców.

II miejsce w Powiatowym Turnieju Piłki Siatkowej Drużyn Mieszanych.

Opiekunami naszych sportowców są: p. M. Pikuliński, p. A. Kępa, p. M. Sobociński.

Uczniowie składają na ręce dyrekcji serdeczne podziękowania za umożliwienie brania aktywnego udziału w zawodach sportowych.

                                                                                      Justyna Mieczkowska, Eliza Urbanowska

   
   
Wizyta w Środowiskowym Domu Samopomocy w Łomży 

        Dzięki udanej akcji SU „Gwiazdkowa niespodzianka” mogliśmy zrobić wiele dobrego dla innych, co było naszym celem. Podarowaliśmy świąteczną paczkę żywnościową wybranej rodzinie (po konsultacji  z pedagogiem szkolnym), prezenty dla niepełnosprawnego ucznia naszej szkoły - Mateusza Chludzińskiego oraz prezenty dla osób niepełnosprawnych w ŚDS w Łomży.                                       

8 stycznia 2019r. uczniowie Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem SU -Marzeną Grabowską oraz pedagogiem szkolnym- Elżbietą Karwowską udali się z wizytą do Środowiskowego Domu Samopomocy w Łomży przy ul. Marii  Skłodowskiej-Curie. 

                Celem wizyty w ŚDS w Łomży było spotkanie integracyjne uczniów z osobami niepełnosprawnymi- podopiecznymi tego ośrodka, a przede wszystkim przekazanie  im prezentów  od SU w postaci różnorodnych gier planszowych, które mają umilać im czas wolny. Dziękujemy pani Eli Karwowskiej za pomoc w wyborze i zakupie odpowiednich gier.

              Wizyta ta długo pozostanie w naszej pamięci, gdyż wywarła na nas ogromne wrażenie. Wszyscy ucieszyli się z prezentów. Nasi uczniowie zaś  mieli okazję poznać osoby niepełnosprawne i ich problemy. Czuli  się ważni i potrzebni. Podczas pobytu w tej placówce mogliśmy porozmawiać  z osobami niepełnosprawnymi, a także z kierownictwem i personelem tej placówki, którzy naprawdę ciepło nas przyjęli i z wielką serdecznością i dumą  opowiadali  o swoich sukcesach i sukcesach swoich podopiecznych, których, uwierzcie nam, nie jest mało. Mogliśmy  zwiedzić cały ośrodek, dzięki czemu zobaczyliśmy, że podopieczni mają  wiele  możliwości realizacji swoich zainteresowań. Mogliśmy też  podziwiać przepiękne prace wykonane przez podopiecznych. Zostaliśmy nawet obdarowani prezentami wykonanymi własnoręcznie przez nich. Dostaliśmy też na pamiątkę  egzemplarz ich własnej gazety. Czas spędzony w placówce był dla nas nowym doświadczeniem i ciekawą  lekcją życia. Było tak sympatycznie, że straciliśmy poczucie czasu. Cieszymy się, że mogliśmy w jakiś sposób wesprzeć ten ośrodek. Dobrym podsumowaniem tej wizyty będzie zdanie jednego z uczniów, który, gdy tylko wróciliśmy, powiedział : ,, Ale super! Proszę pani, musimy tam jeszcze kiedyś pojechać”.

                                                                                                                   Opiekun SU- Marzena Grabowska

   
Nasi uczniowie bezkonkurencyjni w VI Przeglądzie Kolęd i Pastorałek Jedwabne 2018

W sobotę 12 stycznia 2019 roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem odbył się VI Przegląd Kolęd i Pastorałek. W przeglądzie wzięło udział około 70 uczniów z gmin: Przytuły, Jedwabne oraz Stawiski.

Szkołę naszą  reprezentowało siedmioro uczniów, których do występów przygotował pan Grzegorz Paczoszka. Nasi uczniowie prezentując się, wykazali się ogromnym talentem wokalnym, ponieważ każdy z uczestników został nagrodzony.

I tak w w kategorii klas 4-6: Aleksandra Sokołowska  zajęła I miejsce, Wojciech Kossewski - III miejsce, zaś Malwina Leszczyńska oraz Jakub Chojnowski otrzymali wyróżnienie. Natomiast  w kategorii klas 7,8 oraz gimnazjum I miejsce zajęła Wiktoria Klimowicz, II miejsce zajęła Zuzanna Kamionowska, zaś wyróżnienie otrzymała Iza Rybicka.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Grzegorz Paczoszka

   
Przyjdź do nas Jezu, świat Cię potrzebuje.

        Nastał grudzień, a w raz z nim gorączkowe przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli długo pracowali nad przygotowaniem przedstawienia, które poruszyło wiele serc.

        Głównym tematem jasełek było ukazanie tradycji w zderzeniu z rzeczywistością podczas spotkania w wieczór wigilijny z nieoczekiwanym gościem. Na sali gimnastycznej pojawił się piękny kominek, choinka ze światełkami, okno i stół  nakryty białym obrusem zastawiony wigilijnymi potrawami.

W tle – szkolny chór. Przy kominku siedziały dzieci i ojciec rodziny. Mama wraz ze służbą doglądała ostatnich przygotowań. Gdy zaświeciła pierwsza gwiazdka rodzina zasiadła do wieczerzy. Były opłatek, życzenia. Zgromadzona przy stole rodzina przypomniała symbolikę opłatka, 12 potraw, pustego miejsca dla nieoczekiwanego gościa. Dialogi były uzupełniane pięknymi pastorałkami i kolędami w wykonaniu chóru. W ten uroczysty wieczór do rodziny przyszedł nieoczekiwany gość. Został odrzucony. Nie było dla niego miejsca tak jak i dla Trzech Królów. Ta rodzina zrozumiała jednak przesłanie wigilijnej nocy. Pan Jezus narodził się, aby przynieść wszystkim ludziom radość, miłość i pokój.  Otwórzmy dla Niego nasze serca.

 Po jasełkach zgromadzeni goście, nauczyciele i uczniowie wysłuchali kolęd w wykonaniu grupy wokalno-instrumentalnej. Dźwięki wydobyte z fletów, gitar oraz instrumentów klawiszowych wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój.

Ostatnim elementem przedstawienia był pokaz grupy tanecznej, która przy dźwiękach melodii za pomocą ruchu przesłała wszystkim wezwanie do miłości i szacunku.

   
Akcja „Gwiazdkowa niespodzianka”
 

Dnia 11 grudnia w naszej szkole Samorząd Uczniowski, pod opieką p. M. Grabowskiej, przeprowadził akcję „Gwiazdkowa niespodzianka”, której celem było wsparcie osób niepełnosprawnych oraz przygotowanie paczki- niespodzianki dla  rodziny wielodzietnej.

W ramach akcji został zorganizowany słodki kiermasz świąteczny oraz loteria fantowa. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za udział w akcji.

Szczególne podziękowania kierujemy do rodziców, którzy wsparli naszą akcję,  dostarczając pysznych wypieków domowych oraz zabawek na loterię fantową.

Serdecznie dziękujemy!

                                                               Uczniowie SU z opiekunem-p. M. Grabowską

   

"W świąteczny czas, kolejny raz - znowu razem"

   Przed nami Święta Bożego Narodzenia. Czas rodzinnej bliskości i radości. Czas niezwykły, kiedy to  tradycja miesza się z magią. Czas, który stwarza szczególną płaszczyznę porozumień międzyludzkich. Ludzie są wówczas dla siebie bardziej uprzejmi i mili  niż zwykle, bardziej dostrzegają drugiego człowieka i jego potrzeby, chętniej bezinteresownie pomagają potrzebującym.

   W tym świątecznym nastroju odbyło się kolejne już spotkanie integracyjne z niepełnosprawnymi uczniami z naszej szkoły.

11 grudnia uczniowie klasy VI A i VI B wraz z wychowawcami przygotowali świąteczną niespodziankę swoim niepełnosprawnym przyjaciołom, Patrycji i Mateuszowi. Spotkanie rozpoczęło się wesołą piosenką połączoną z zabawą ruchową. Następnie p. Elżbieta Karwowska - pedagog szkolny, nawiązując do pięknego, rodzinnego, przepełnionego miłością i dobrocią okresu przedświątecznego i Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, skierowała do obecnych na spotkaniu uczniów, rodziców i dziadków kilka słów związanych z integracją osób niepełnosprawnych, zarówno w szerszym aspekcie społecznym, jak i wychowawczym.

   Z kolei uczniowie wykazali się swoją kreatywnością i pomysłowością podczas tworzenia ,,Choinki Dobra”.  100 dobrych uczynków na 100-lecie Niepodległej Polski - to niełatwe zadanie mieli do wykonania uczniowie, którzy na stworzonych przez siebie bombkach zapisywali dobre uczynki poczynione w listopadzie. Bombki z dobrymi uczynkami posłużyły do wykonania pięknych choinek - każda klasa wykonała swoje drzewko.

   Kolejnym miłym akcentem było wręczenie prezentów bożonarodzeniowych Patrycji i Mateuszowi. W celu pozyskania funduszy na upominki uczniowie rozprowadzali własnoręcznie wykonane świąteczne karty wśród lokalnej społeczności.

Dziękujemy za serdeczny i owocny odzew i wsparcie akcji ,,Nie jesteśmy na tym świecie sami...”

Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku, który umilił wszystkim czas spotkania.

   Uroczystość zakończyła się występem ucznia klasy VI A, Łukasza Sokołowskiego, który na akordeonie wykonał kilka najpiękniejszych polskich kolęd, a obecni na spotkaniu z miejsca przyłączyli się do wspólnego śpiewania.

Tym, którzy nam pomagają i wspierają z serca dziękujemy, a wszystkim życzymy Wesołych Świąt.

Niech Wam zdrowie dopisuje, a marzenia się spełniają, bo tylko one nadają życiu sens.

Organizatorzy

Bożena Waszkiewicz, Elżbieta Karwowska, Beata Nowicka, Grzegorz Paczoszka

   
   
V Konkurs Szopek i Stroików Bożonarodzeniowych rozstrzygnięty

370 uczniów z 29 szkół podstawowych i gimnazjów przygotowało 120 szopek i ponad 240 stroików na jubileuszowy V Konkurs Szopek i Stroików Bożonarodzeniowych organizowanego przez Zespół Szkół Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy im. S. Staszica w Łomży. Konkurs zorganizowany był w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-Vi oraz VII-VIII i ostatnia klasa gimnazjum. Honorowym patronatem konkurs objął bp. Tadeusz Bronakowski. Celem było kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych.

Naszą szkołę reprezentowało 15 uczniów,  przygotowując 10 prac pod opieką pana Grzegorza Paczoszka. Ze względu na dowolną formę prac uczestnicy  popisali się swoją fantazją i kreatywnością w tworzeniu stroików czy szopek. Szopki były wykonane między innymi z kamieni, mchu, szyszek czy makaronu.

Dzięki pomysłowości prace naszych uczniów zwróciły uwagę jury, a wysiłek włożony w ich wykonanie przełożył się na sukces. I tak: Julia Zelkowska zajęła II miejsce w kategorii szopek klas VI –VI, Katarzyna Mikucka zajęła II miejsce w kategorii szopek klas VII – VIII i 3 gim, a Patrycja Koc zajęła II miejsce w kategorii stroik klas VI –VI. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Grzegorz Paczoszka

Mikołajki w szkole  

          Dnia 6 grudnia w szkole działała poczta mikołajkowa zorganizowana przez  Samorząd Uczniowski. Uczniowie, za pośrednictwem poczty mikołajkowej, przekazywali sobie nawzajem karty świąteczne z życzeniami oraz drobne upominki. Na twarzach uczniów gościł uśmiech.                                                                                                                             

       Tego dnia w szkole było bardzo czerwono, gdyż uczniowie ubrali się na czerwono, a różnego rodzaju czapki Św. Mikołaja oraz rogi renifera stanowiły doskonałe dodatki.

                                                                                                                             SU

   
Andrzejki w klasach I-III.

We czwartek, 27 listopada 2018 roku  nasza szkoła tętniła życiem! A to za sprawą zabawy z okazji „Andrzejek". Uczniowie z klas I – III nie mogli doczekać się rozpoczęcia imprezy. O godzinie 9.00 zorganizowano w klasach  wróżby. Dzieci zapoznały  się tradycjami i historią powstania tego święta a następnie wróżbom i przepowiedniom nie było końca. Każde dziecko miało możliwość  poznania swojej wróżby na bliższą i dalszą przyszłość oczywiście z  „przymrużeniem oka”. Następnie wszyscy udali sie na salę gimnastyczną, która zamieniła się w ten wyjątkowy wieczór w mini salę balową. Można było usłyszeć skoczną muzykę i podziwiać piękne, dziewczęce kreacje. Najwięcej emocji udzieliło się klasom pierwszym. Uczniowie z tych klas po raz pierwszy uczestniczyli w tak dużej imprezie.

 Nie zawiedli się, zabawa była świetna! Wszystkie  klasy zadbały o poczęstunek. Po tanecznych pląsach apetyt dopisywał. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu słodkości. Radości  było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają  już na następny wieczór andrzejkowy.

                                                                                                    Wychowawcy klas:

Alina Chodnik, Barbara Chojnowska, Zofia Kępa,  Bożena Nowicka, Teresa Rydzewska

   
Andrzejki  2018 

Dnia 29 listopada w szkole odbyły się Andrzejki. To był wieczór magii, czarów…i wróżb przygotowanych przez uczniów SU.

          Na początek wszyscy zostali zapoznani z historią Andrzejek oraz związanymi z nimi tradycjami. Uczniowie, kultywując tradycje związane z Andrzejkami, losowali wróżby. Wróżki i czarodzieje  (przebrani uczniowie z SU) przepowiadali wszystkim przyszłość. Uczniowie przelewali roztopiony wosk przez otwór klucza, doszukiwali się też symbolicznych znaczeń w przedmiotach, liczbach, kwiatach, czy kolorach, które w ten wieczór nabrały szczególnej mocy.

Oprócz wróżb SU przygotował również ciekawe zabawy, w których uczniowie chętnie uczestniczyli.

        Na koniec nasza wicemistrzyni w tańcu - Malwina Leszczyńska z kl. V b zaprezentowała wszystkim układ taneczny, który przyniósł  jej i jej grupie  II miejsce w Mistrzostwach Świata 2018 za granicą. Potem  była  dyskoteka, na której o  dobrą muzykę zadbał pan Grzegorz Paczoszka.  To był super wieczór. Wszyscy bawili się doskonale. 

Opiekun SU- M. Grabowska

   
   
Sukces naszych uczniów na IV Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Harcerskiej w Jedwabnem

          W sobotę 17 listopada 2017 roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem odbył się  IV Festiwal Pieśni Patriotycznej i Harcerskiej.  

Szkołę naszą  reprezentowali: w kategorii klas 4-6: Aleksandra Sokołowska, Wojciech Kossewski   oraz w kategorii klas 7,8 oraz gimnazjum: Zuzanna Kamionowska, Wiktoria Klimowicz, Anna Maciejewska, Izabela Rybicka. Uczestników do występu przygotował pan Grzegorz Paczoszka. Nasi uczniowie zaprezentowali  wysoki poziom, wykazali się dużą kreatywnością i talentem wokalnym, co znalazło odzwierciedlenie w ocenie jury.

I tak w w kategorii klas 4-6 Aleksandra Sokołowska  zajęła II miejsce, zaś Wojciech Kossewski otrzymał wyróżnienie. Natomiast  w kategorii klas 7,8 oraz gimnazjum I miejsce zajęła Zuzanna Kamionowska, a III miejsce Iza Rybicka.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. G.P.

   
100 lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę

100- lecie Niepodległości Polski to niezwykle uroczyste wydarzenie, które przeżywała cała społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stawiskach. Po długich i aktywnych przygotowaniach oraz zaangażowaniu nauczycieli i uczniów doczekaliśmy  wreszcie dnia 09 listopada 2018r., aby uczcić tak ważne dla Polaków Święto. W galowych strojach, radośni i mocno podekscytowani stawili się wszyscy w szkole. O godzinie 10.00 odbyła się piękna uroczystość w budynku przy ul. Polowej 22.  Mieliśmy możliwość przeżywania, przygotowanego przez dzieci i młodzież pod kierunkiem nauczycieli, spektaklu, który przybliżał trudne lata z historii naszej Ojczyny, co poruszyło serca oglądających.

Uczniowie obu grup wiekowych, czyli młodsi i starsi, zatańczyli jeden z najbardziej uroczystych i dostojnych polskich tańców narodowych zwany polonezem. O godzinie 11.11 włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji wspólnego śpiewania naszego hymnu narodowego -„Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie na posesji szkoły przy ulicy Polowej 22 został zasadzony przez pana dyrektora Tomasza Chojnowskiego i reprezentację uczniów DĄB  NIEPODLEGŁOŚCI.

Po południu do naszej szkoły zawitali goście. Wspólnie z nimi mogliśmy kolejny raz oglądać przedstawienie przygotowane przez uczniów oraz śpiewać wspaniałe i jakże bliskie sercu polskie pieśni patriotyczne i żołnierskie, m.in. „Rotę”, „Piechotę”, „My Pierwsza Brygada”.

Kolejnego dnia, czyli w sobotę 10 listopada 2018r., odbyła się dla mieszkańców Stawisk Gra Miejska zorganizowana wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu. Uczestnicy to członkowie Klubu Seniora, nauczyciele emeryci oraz prywatni przedsiębiorcy ze Stawisk. Celem było przypomnienie najważniejszych wydarzeń z historii miasta, które obchodzi w tym roku 330-lecie uzyskania praw miejskich oraz wydarzeń z historii Polski.

W niedzielę 11 listopada 2018r. cała społeczność szkolna wraz z dyrekcją i opiekunami wyruszyła spod szkoły na uroczystości miejskie. Przemaszerowaliśmy za Pocztami Sztandarowymi ze śpiewem na ustach pod budynek Ochotniczej Staży Pożarnej, a następnie z przedstawicielami wszystkich instytucji i mieszkańcami  Stawisk do naszego Kościoła. Wzięliśmy udział w uroczystej Mszy Świętej za Ojczyznę, której przewodniczył ks. Proboszcz  Wojciech Turowski. Po zakończonej modlitwie przy Pomniku Trzech Pokoleń, znajdującym się w Miejskim Parku, złożono kwiaty i zapalono znicze. Harcerze, dzieci i młodzież szkolna wykonali krótki program artystyczny oraz obydwa zespoły taneczne zatańczyły ponownie poloneza. Na znak wolności wypuściliśmy w niebo białe i czerwone baloniki. Jesteśmy dumni z bycia Polakami. Cieszymy się, że nasza Ojczyzna - Matka Polska jest od stu lat niepodległym krajem.

Życzymy sobie i wszystkim rodakom, aby wolność zakorzeniła się mocno nie tylko w granicach naszego kraju, ale również w sercach wszystkich Polaków.

                                                                  Mirosława Pomichowska

   
Śniadanie Daje Moc  

8 listopada uczniowie klas I-III wspólnie z dziećmi z całej Polski uczestniczyli w programie „Śniadanie Daje Moc”. W klasach zorganizowano wspólne śniadania. Dzieci w trakcie zajęć dowiedziały się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dzięki niemu  mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Przygotowując potrawy pamiętały o 12 zasadach zdrowego odżywiania dla uczniów- według instytutu Matki i Dziecka. Przyniosły do szkoły potrzebne produkty, z których wykonały pożywne kanapki.

Wspólny posiłek był świetną zabawą, a zarazem  okazją do nauki o zdrowym odżywianiu.   

 wychowawcy klas I -III

   
Otrzęsiny uczniów klas 4

Dnia 26.10. 2018 roku uczniowie klas IV naszej szkoły zostali poddani obrzędowi „otrzęsin”, po którym uroczyście przyjęto ich do społeczności klas starszych. Imprezę przygotowali i przeprowadzili uczniowie klas VI pod czujnym okiem wychowawców: Beaty Nowickiej, Grzegorza Paczoszka i Bożeny Zajkowskiej.

Ze względu na przypadającą w tym roku setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, impreza miała typowo wojskowy charakter. Czwartoklasiści musieli wykazać się wiedzą dotycząca znajomości swoich przełożonych i dokładną znajomością naszej szkoły.

        W tym celu przygotowano dla każdej z klas zestaw zdjęć przedstawiających fragmenty naszych „koszar”. Z tym zadaniem wszyscy poradzili sobie znakomicie. Mieli też okazję poczuć na sobie ciężar pełnego , żołnierskiego umundurowania, „zasmakować” wojskowej musztry ,zaprezentować swoje talenty muzyczne oraz wykazać się kreatywnością i pomysłowością.

Wiele emocji wzbudziło zbudowanie czołgu z dostępnych materiałów, bitwa na papierowe kule czy picie mleka z zawiązanymi oczami. Główną atrakcją okazała się konkurencja polegająca na zaprezentowaniu się czwartoklasistów w pełnym umundurowaniu. Wiele było śmiechu, kiedy hełm spadł z głowy „młodemu żołnierzowi ”albo nie mógł on założyć maski przeciwgazowej.

     Wszystkie zabawy odbywały się w miłej atmosferze przy wsparciu uczniów klas starszych, wychowawców i rodziców, którzy bili głośno brawo i dopingowali młodsze koleżanki i kolegów.

     Otrzęsiny zakończyły się uroczystym ślubowaniem  czwartoklasistów, którzy swoją wiedzą i pomysłowością udowodnili, ze zasługują na zaszczytne miano uczniów Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach.

Następnie wszyscy udali się do klas ,by skosztować smakołyków przygotowanych przez rodziców  na tę okazję, a  później na upragnioną dyskotekę.

   
   
Ślubowanie uczniów w Budach Stawiskich
 
   
   
Święto Edukacji Narodowej

12 października 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, której towarzyszyły słowa Menandera, starożytnego poety greckiego: „ Wykształcenie to dobro, którego nikt nie jest w stanie nas pozbawić”.  Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Dyrektora, pana Tomasza Chojnowskiego, który przywitał zaproszonych gości oraz wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły.

Dzień Edukacji Narodowej to wspaniała okazja do uhonorowania tych wszystkich, którzy na co dzień swoją wiedzą i umiejętnościami służą młodym ludziom. Pan Dyrektor docenił wysiłek nauczycieli naszej szkoły  i wyróżniającym się pedagogom wręczył Nagrody Dyrektora. Wiele ciepłych słów i życzeń padło  również ze strony zaproszonych gości, w tym Burmistrza Stawisk, który także przekazał nagrody zasłużonym nauczycielom.

     W części artystycznej, przygotowanej przez pana Zbigniewa Cedrowskiego, uczniowie klas VIIb zaprezentowali scenki kabaretowe związane z niełatwą i tak niedocenianą pracą nauczyciela. Młodzi artyści, zachęcani przez Ducha Edukacji,  wcielali się kolejno w role nauczycieli rożnych przedmiotów, aby przez chwilę doświadczyć radości obcowania z „żądną wiedzy” młodzieżą. W ten dość żartobliwy sposób docenili pracę nauczycieli i wyrazili im swoją wdzięczność.

      Na szczególne słowa uznania zasługują młodzi chórzyści, którzy, prowadzeni pewną ręką przez pana Grzegorza Paczoszkę, z niezwykłym zaangażowaniem przedstawili piosenki związane ze Świętem Edukacji i w rytmie samby doprowadzili do finału uroczystości. W tym miejscu należy również wspomnieć o występie Wojtka Kossewskiego i Oli Sokołowskiej, którzy, wykonując utwór „ Zacznij od Bacha” Zbigniewa Wodeckiego oraz „Mamma Mia” legendarnego zespołu ABBA, wprowadzili uczestników akademii w odpowiedni nastrój. 

     Dzień Edukacji Narodowej nie miałby odpowiedniego wyrazu, gdyby zabrakło odpowiedniej oprawy. Ta również wpisała się w tym roku w świąteczny klimat. Nad nagłośnieniem czuwał pan Grzegorz Paczoszka, a  okolicznościowy stół ze słodkościami oraz dekoracje zostały przygotowane przez panie: Krystynę Górecką, Iwonę Bogdańską, Emilię Dęby, Katarzynę Łepkowską, Katarzynę Nowak, Dorotę Kuczyńską i pana Michała Sobocińskiego. Całość przygotowań koordynowała pani Monika Cedrowska.

     Tegoroczna uroczystość przebiegła w radosnej atmosferze i z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

   

 Ślubowanie klas pierwszych

               30 września 2018r. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Na tę niezwykle ważną chwilę czekało 44 uczniów i ich rodziców oraz wychowawcy.              Ceremonię rozpoczął dyrektor szkoły – pan Tomasz Chojnowski, który powitał pierwszoklasistów, ich rodziców oraz innych zaproszonych gości. W swym wystąpieniu próbował ośmielić pierwszaków, widząc ich radosne, ale też strwożone  twarze.  Zwracając się do rodziców, podkreślił ich ogromną rolę w procesie wychowania i edukacji swoich dzieci. Zachęcał do aktywnej współpracy ze szkołą.

Następnie pierwszoklasiści zaprezentowali program artystyczny, którym udowodnili, że zasługują na miano ucznia. Śpiewająco odpowiadali na pytania dotyczące  naszej ojczyzny, szkolnej nauki, zasad zachowania oraz bezpieczeństwa. Potwierdzeniem tego, były gromkie brawa otrzymane od wszystkich uczestników.

             Najważniejszym punktem uroczystości był akt ślubowania. Pierwszoklasiści z ogromną uwagą i w skupieniu  przyrzekali wyrabiać w sobie siłę woli, prawość charakteru, koleżeństwo i chęć niesienia pomocy innym.

Po uroczystej przysiędze dyrektor szkoły dokonał pasowania uczniów, co oznacza, że zostali oni przyjęci do społeczności uczniowskiej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stawiskach.

Na pamiątkę tego doniosłego wydarzenia, dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.

          Po akademii pierwszoklasiści  udali się do klas na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Kochane Dzieci!  Cieszymy się, że jesteście już uczniami. Powodzenia! Niech nauka zawsze sprawia Wam radość.

                                                                                                            Wychowawcy klas: Zofia Kępa i Alina Chodnik

   
   
Sztafety chłopców w finale wojewódzkim…
Igrzyska dzieci i młodzieży szkolnej w sztafetowych biegach przełajowych to zawody, w których nasza szkoła bierze udział każdego roku. W tym roku  na szczeblu powiatowym w Turośli reprezentowały nas trzy sztafety. Dziewczęta i chłopcy z klas IV-VI oraz zespół chłopców z klas 7-8-3gim. Chłopcy z obydwóch zespołów zajęli I miejsce, dziewczęta natomiast uplasowały się na IV pozycji. Wszystkie sztafety uzyskały awans do półfinałów wojewódzkich. >>więcej
   
„Nie jesteśmy na tym świecie sami …” – warsztaty integracyjne jako niezwykła lekcja empatii i tolerancji 

   9 października 2018 roku  w naszej szkole odbyły się warsztaty integracyjne w ramach innowacji pedagogicznej propagującej wrażliwość na otaczający świat i różne formy pomocy osobom niepełnosprawnym pn. „Nie jesteśmy na tym świecie sami. My jesteśmy z Tobą, a Ty jesteś z nami”. W warsztatach uczestniczyli uczniowie klas VIA i VIB oraz ich  niepełnosprawna koleżanka z równoległej klasy, Patrycja, funkcjonująca w świecie autyzmu.

Celem przeprowadzonych zajęć było rozwijanie w uczniach empatii i tolerancji, bo to pozwala postawić się w sytuacji innych osób i warunkuje jakość kontaktów z ludźmi. Poznawanie funkcjonowania i potrzeb osób niepełnosprawnych ułatwia nawiązywanie z nimi kontaktów, przyjaźni, ułatwia ich zrozumienie i poszanowanie.

Przeprowadzone warsztaty składały się z kilku etapów.

   Wstępną częścią warsztatów było obejrzenie filmu edukacyjno – wychowawczego. Większość zdrowych ludzi ma problemy z wyobrażeniem sobie tego, jak odbiera świat osoba autystyczna. Aby przybliżyć zdrowym osobom autystyczny punkt widzenia, uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej w Ustroniu  nakręcili film pt. „Autyzm”.

   (https://www.youtube.com/watch?v=va6maquKj1U).   

 Film ten pokazał, że osoby z autyzmem widzą, słyszą i czują świat inaczej niż zdrowi ludzie. I nie jest to ani gorszy, ani lepszy odbiór świata. Po prostu inny. Prezentowane w filmie zachowania wiernie odzwierciedlały zachowania osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Nie ulega wątpliwości, że film pomógł uczniom zrozumieć i uwrażliwić się na autyzm, uzmysłowił, co odczuwają osoby cierpiące z powodu przeciążenia sensorycznego, dolegliwości często występującej u ludzi ze spektrum autyzmu.

   Kolejnym etapem zajęć była podróż do świata emocji. Ćwiczenie poświęcone rozpoznawaniu i nazywaniu emocji miało na celu uświadomienie uczniom, że lepiej rozumiemy zachowanie drugiej osoby i możemy ofiarować jej emocjonalne wsparcie i pomoc, jeśli umiemy prawidłowo odczytać emocje. Bardzo pomocne w pracy z emocjami okazały się drzewka emocji – drzewko radości i drzewko smutku. Następnie uczniowie swoje emocje wyrażali za pomocą kolorowych farb i specjalnie skonstruowanych wałków i pędzli fakturowych.

   Przy przygotowanych w klasie siedmiu stanowiskach uczniowie mogli np. zagrać w domino fakturowe rozwijające zmysł dotyku, mogli pobudzić wiele zmysłów podczas zabawy z ruchomym piaskiem (kinetycznym), a „sprytna plastelina” (progresywna), z którą uczniowie spotkali się po raz pierwszy, dostarczyła okazji do wielu ciekawych zabaw. Tangramy dostarczyły uczniom możliwości do rozwijania wyobraźni, spostrzegawczości, koncentracji uwagi i pamięci. „Rozciągliwy ser” z myszkami umożliwił odważnym uczniom zrelaksowanie się i wyciszenie, a dzięki zabawom z plasteliną uczniowie mogli pobudzić swoje obydwie półkule, a dzięki wspólnej pracy półkul mogli szybciej przetwarzać i łatwiej analizować  informacje i wiadomości.

  Wszyscy uczniowie skorzystali ze wszystkich stanowisk pracy. Przygotowane pomoce dydaktyczne i materiały wykorzystane w trakcie warsztatów działały uspokajająco, wyciszająco, rozładowywały napięcie i stres. Taka forma zajęć bardzo podobała się uczniom – niektórzy twierdzili, że czują się jak w Centrum Nauki Kopernik. Do każdego stanowiska pracy zapraszano Patrycję do wspólnej zabawy.

   Końcowym etapem warsztatów było podsumowanie, podczas którego uczniowie wykazali się dużą aktywnością, a ich wypowiedzi świadczyły tym, że założony cel zajęć został osiągnięty.

                                                                                                            Organizatorzy

   
Wycieczka Kętrzyn - Mrągowo

    4 października uczniowie klas Va, VI abc  udali się na wycieczkę do Kętrzyna i Mrągowa. Pierwszym etapem naszej wyprawy była wizyta w Konsulacie Świętego Mikołaja. Konsulat Świętego Mikołaja w Kętrzynie to wspaniała atrakcja Warmii i Mazur. Powstał w miejscu, gdzie od wielu lat Firma Doroszko produkuje znane na całym świecie bombki. W Konsulacie wydmuchaliśmy ze szkła własne bombki i nauczyliśmy się, jak ją pięknie ozdobić. Zobaczyliśmy  tysiące ręcznie wykonanych ozdób choinkowych i wielkanocnych.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Sprzętu Wojskowego. To jedyna w Polsce północno-wschodniej placówka, z tak bogatą kolekcją historycznych pojazdów wojskowych. Pojazdy były wyeksponowane w obszernych halach namiotowych. Atrakcją dla wszystkich była przejażdżka transporterem opancerzonym SKOT. Zapraszamy do galerii zdjęć.

   
"Ty + My = Razem"  

    21 września 2018 r. na długo pozostanie w pamięci uczestników spotkania integracyjnego, które miało miejsce w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Stawiskach.  Impreza odbyła się w ramach innowacji pedagogicznej pod nazwą:  "Nie jesteśmy na tym świecie sami. My jesteśmy z Tobą, a Ty jesteś z nami". W innowacji, która będzie realizowana do końca roku szkolnego 2018/2019, uczestniczą uczniowie klas VI A i VI B wraz z wychowawcami,  niepełnosprawny uczeń realizujący obowiązek szkolny w domu rodzinnym i jego terapeuta oraz pedagog szkolny.

 Inspiracją do zorganizowania kolejnego już spotkania było ważne wydarzenie - 18 - ste urodziny niepełnosprawnego Mateusza. Mateusz na urodzinową imprezę przybył ze swoimi rodzicami. W szkole czekało na chłopca wiele atrakcji. Pod kierunkiem swoich wychowawców uczniowie klas VI A i VI B przygotowali dla swojego kolegi liczne niespodzianki. W życzliwej i wspierającej Mateusza atmosferze były sercem wyśpiewane życzenia, były pięknie wykonane laurki, był wspaniały tort, a Dyrekcja ZS - P do serdecznych życzeń dołączyła wspaniałe upominki, które niewątpliwie sprawią Mateuszowi wiele radości. W trakcie uroczystości, podczas której uczniowie obdarzali swojego niepełnosprawnego kolegę radością, akceptacją i pozytywnymi emocjami, miały miejsce zabawy i szarady, wspólne rozwiązywanie głównego hasła, poznawanie przez uczniów materiałów terapeutycznych, z których Mateusz korzysta podczas codziennych zajęć ze swoim terapeutą.

   Urodzinowa uroczystość Mateusza była kolejną już lekcją wrażliwości, zrozumienia i empatii, w jakiej uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Widząc, z jakimi problemami boryka się na co dzień niepełnosprawny kolega, uczniowie bardzo się starali, aby czuł się on ważny i  potrzebny. Uśmiech na twarzy Mateusza potwierdził, że stanęli na wysokości zadania.

Do zobaczenia, Mateusz! Już niedługo znów się spotkamy!

                                                                                                               Realizatorzy innowacji:

Bożena Waszkiewicz, Elżbieta Karwowska, Beata Nowicka, Grzegorz Paczoszka

   
Wojewódzkie Współzawodnictwo Sportowe Szkół za rok szkolny 2017/2018
W dniu 20.09.2018 na stadionie lekkoatletycznym w Białymstoku,  z udziałem władz rządowych,  samorządowych, oświatowych, posłów i senatorów województwa podlaskiego, odbyła się  Uroczysta Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego 2018/2019.   więcej
   
Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru

         7 września bieżącego roku uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli historii wzięli udział w XVII Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru, który został zorganizowany pod hasłem „Przez Sybir do Niepodległej”. Młodzieży i opiekunom towarzyszyli Sybiracy, którzy niedawno gościli w murach Szkoły Podstawowej w Stawiskach na uroczystości zorganizowanej z okazji Dnia Pamięci o Polskiej Golgocie Wschodu.

Po szybkiej, porannej zbiórce udaliśmy się autokarem do Białegostoku. W drodze dołączali do nas uczniowie z innych szkół.  

Kiedy dotarliśmy na miejsce, dołączyliśmy do innych grup oczekujących na rozpoczęcie uroczystości. Po wysłuchaniu  wzruszających przemówień nadeszła chwila bardzo podniosła.  Wszyscy z wielką dumą i pełni patriotycznego uniesienia odśpiewali hymn Polski. Wydawało się, że jego dźwięki płyną daleko poza Białystok. Chwilę później rozpoczął się marsz. Ruszyliśmy spod Pomnika Katyńskiego za pocztami sztandarowymi. Wśród nich były także dwa nasze poczty: Gimnazjum im. A. Mickiewicza oraz Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki. Wędrowaliśmy ulicami Świętojańską, Branickiego i Piastowską aż pod kościół pw. Ducha Świętego. Tam, razem z zebranymi, uczestniczyliśmy we Mszy Świętej.

Aby lepiej zrozumieć bolesną  historię naszej ojczyzny,  zwiedziliśmy Muzeum Pamięci Sybiru. Wystawy wywoływały rróżne emocje. Niektóre smutek i gorycz, inne natomiast szacunek i dumę.

Wracaliśmy do Stawisk przeświadczeni, że naszym udziałem stało się niezwykłe wydarzenie. Niektórzy z nas opuszczali autokar z przekonaniem, że za rok znów wezmą udział w uroczystości.

 Wiktoria Nowicka ucz. Kl. VIII c

   

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018-2019

 
   
Początek roku w szkołach filialnych
 
   
 
   
   
   
       
   
 
   
 
   
 
   
 
   
   
 
Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach