Jasełka

 

    19 grudnia 2019 r. nasza szkolna społeczność zjednoczyła się przy białym opłatku, by wspólnie przeżywać radość z nadchodzącego Bożego Narodzenia.

W świąteczny nastrój wprowadzili wszystkich uczniowie klas siódmych, prezentując wzruszające jasełka. Aktorzy wcielili się w role najważniejszych postaci biblijnych.  Przypomnieli wszystkim historię narodzin Bożego Dzieciątka. Widowisko uświetniły kolędy śpiewane przez szkolny chór.

    Na zakończenie cała społeczność ZSP otrzymała świąteczne życzenia od Dyrektora ZSP oraz zaproszonych gości: Pani Burmistrz Stawisk i Księdza Proboszcza.

   
Magiczny czas...  

16 grudnia w Szkole Filialnej w Jurcu Szlacheckim uczniowie oraz przedszkolaki pod kierunkiem nauczycielek przygotowali jasełka na motywach baśni CH. H. Andersena ,,Dziewczynka z zapałkami".  

Zaciemniona sala, choinki, ośnieżone domy i ulica oraz wędrująca w padającym śniegu bosa dziewczynka z zapałkami wprowadziły zaproszonych gości i rodziców w odpowiedni nastrój. Były też wiersze, piosenki, pastorałki, kolędy i życzenia w wykonaniu wszystkich dzieci. 

Przedstawienie wywołało wiele wzruszeń i zachwytu, a dziewczynka z zapałkami swoim strojem zachwyciła wielu gości. 

Po jasełkach był czas na wspólną celebrację wigilii, dzielenie się opłatkiem i rozdawanie prezentów dla najmłodszych i zaproszonych gości.

Dziękujemy wszystkim rodzicom za wielkie zaangażowanie w przygotowanie dzieci, zorganizowanie poczęstunku wigilijnego, wykonanie wspaniałych pamiątkowych aniołków i sprzątanie. 

 Wychowawcy: D. Kuczyńska, M. Wojewoda, E. Dęby

   
 Akcja „Gwiazdkowa niespodzianka"

         17 grudnia, już po raz kolejny w naszej szkole odbył się kiermasz bożonarodzeniowy, podczas którego można było zakupić przepyszne wypieki przygotowane przez uczniów SU. Dodatkowo działała także loteria fantowa "Gwiazdkowa niespodzianka", gdzie pod każdym zakupionym losem krył się mały upominek dla kupującego.

         Kiermasz cieszył się ogromnym powodzeniem. Wypieki i losy rozeszły się w błyskawicznym tempie,a członkowie SU w roli sprzedawców mieli pełne ręce roboty.

Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na pomoc rodzinom potrzebującym z naszego miasteczka w formie paczki żywnościowej na święta. Dodatkowo zakupione zostaną pomoce dydaktyczne do gabinetu pedagoga oraz podobnie,jak w roku ubiegłym- prezent dla naszego niepełnosprawnego kolegi Mateusza.

Dziękujemy wszystkim za tak liczny udział. Po raz kolejny dzięki społeczności naszej szkoły, Samorząd Uczniowski przekonał się, że jego działania mają sens i warto robić coś dla innych.

 Samorząd Uczniowski

Mikołajki

6 grudnia, czyli w Mikołajki w naszej szkole, jak co roku działała poczta mikołajkowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Każdy, kto chciał obdarować kogoś upominkiem lub przesłać mu życzenia mógł zrobić to za jej pośrednictwiem. Członkowie SU wcieli się w role pomocników św. Mikołaja i dostarczyli wszystkie kartki i podarunki do wlaściwej osoby. Wszystkie klasy z radością i ogromną ciekawością witały osoby roznoszące prezenty. Szczególnie w młodszych klasach ich pojawienie się wzbudzało dużo pozytywnych emocji.

Dodatkowo w tym dniu w szkole królował kolor czerwieni. Uczniowie,a także nauczyciele ubrali się na czerwono, a ich głowy zdobiły czapki mikołajowe, a nawet rogi renifera.

Samorząd Uczniowski włączył się także do akcji sprzedaży kart świątecznych, które powstały w ramach innowacji pedagogicznej pt. "Siła w sercach niech trwa, póki nie skończy się świat". Dochód z ich sprzedaży będzie przekazany na rzecz osób niepełnosprawnych.

Dzień ten przyniósł wszystkim dużo radości i wprowadził nas w świąteczny nastrój.

 Opiekunowie SU: K. Łepkowska i M. Grabowska

 

   
Mikołajki.  

Zawsze z wielka radością czekamy na Mikołajki. Tym razem święty Mikołaj zostawił dla nas list pełen tajemniczych wskazówek. Najpierw musieliśmy iść cicho do dużej sali. Tam czekał na nas worek. Naszym zadaniem było delikatne wyjęcie z niego prezentów. Z niebieska wstążką były dla chłopców a z różową dla dziewczynek. Trzeba było bardzo uważać, gdyż upominki były bardzo delikatne. Każdy z nas otrzymał cudownego aniołka.

   
Andrzejki 2019  

Dnia 28 listopada  w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla klas IV-VI, zorganizowana przez SU. Oczywiście tego dnia nie mogło zabraknąć wróżb. Członkowie SU przygotowali wiele ciekawych propozycji, a do ich stanowisk ustawiały się długie kolejki chętnych by poznać swoją przyszłość.

Wróżby były przeplatane wesołymi tańcami integracyjnymi i zabawami  oraz pokazem talentów wokalnych chętnych uczniów.  Podczas dyskoteki wystąpił   również Bartosz Klimowicz, który wykonał piosenkę „Superhero” Viki Gabor. Malwina Leszczyńska zaprezentowała taniec, który przygotowała specjalnie do wykonania Bartka.

Poza tym odbył się również konkurs na najciekawszy strój  wróżki lub czarodzieja. W konkursie zostały nagrodzone następujące osoby: Malwina Leszczyńska z kl. VI b, Amelia Szulc z kl. Vc, Karolina Martysiuk i Maciej Tyszka z kl. Va . Serdecznie dziękujemy za udział i gratulujemy.

Wspaniała dekoracja i ulubiona muzyka sprawiły, że wszyscy  poczuli andrzejkową atmosferę i bawili się dobrze.

Opiekunowie SU: M. Grabowska i K. Łepkowska

   
Andrzejki w KROKO-SPOKO

Andrzejki to czas wróżb i dobrej zabawy, dlatego tym razem wyjechaliśmy do sali zabaw w Łomży. W KROKOSPOKO czekało  na nas wiele atrakcji.  Mogliśmy się wspinać po linach, śmigać motocyklami, zjeżdżać na zjeżdżalniach i bawić się w basenie z piłkami. Był też słodki upominek. Byliśmy także gośćmi w Studio Elit. Tam mieliśmy możliwość poćwiczyć na rowerkach treningowych, podnosić sztangi i wzmacniać swoje mięśnia poprzez ćwiczenia z gumą i piłką. Na koniec poznaliśmy kroki do Zumby. Był to bardzo udany dzień.

Wychowawcy: M.Wojewoda, E.Dęby, D. Kuczyńska

   

Dzień  pluszowego  misia

 

25 listopada obchodzony jest  Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu uczniowie mogli przynieść do szkoły swoje ulubione pluszaki, które towarzyszyły im podczas lekcji przez cały dzień.

Miś kojarzy się z ciepłem i dobrocią, inspiruje do dzielenia się i wspierania innych, dlatego też Samorząd Uczniowski przyłączył się do akcji zbierania pluszaków, którą w naszej szkole przeprowadziła p. Marta Wojewoda. Przekazane przez nas pluszowe misie trafią  do potrzebujących dzieci, za pośrednictwem fundacji MAM MARZENIE.

 

Opiekunowie SU

Dzień  uśmiechu i życzliwości

21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Uśmiechu i Życzliwości.

Był to dzień dobrych uczynków i pozdrowień, a jego celem było wzbudzenie w każdym  pozytywnych emocji w często tak smutnej rzeczywistości. Uczniowie klas I- VI wraz z wychowawcami, przygotowali ciekawe hasła promujące uśmiech i życzliwość i zdobiły one drzwi poszczególnych klas. Wszystkie dzieci oraz pracownicy szkoły nosili wesołe buźki przypięte do ubrań, które zostały wykonane przez uczniów SU. Ponadto chętni uczniowie przyszli do szkoły ubrani na wesoł0 ( kolorowo, z wesołymi dodatkami).

Wszyscy przekazywali karteczki z ciepłymi słowami wybranym przez siebie osobom.

Cały dzień tworzyliśmy symboliczne „Drzewko Życzliwości”, zawieszając  na nim zielone listki z pozdrowieniami, podziękowaniami i innymi ciepłymi słowami do koleżanek i kolegów. Drzewko tworzyli zarówno uczniowie, jak  i pracownicy naszej szkoły. Mamy nadzieję, że wszyscy będą pamiętać o uśmiechu i życzliwości każdego dnia. To przecież uśmiech sprawia, że życie jest przyjemniejsze i łatwiejsze.

Opiekunowie SU:  K. Łepkowska i M. Grabowska

   
   
11 listopada  

11 listopada to dla każdego Polaka ważna data- symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Aby uczcić tę ważną rocznicę uczniowie klasy III a i III b wspólnie z wychowawcami przygotowali montaż  słowno - muzyczny pt. „11 LISTOPADA-DROGA DO WOLNOŚCI”

Dnia 8 listopada w szkole odbyła się uroczysta akademia, na której trzecioklasiści zaprezentowali swoje przedstawienie przed  społecznością szkolną. Piękne pieśni patriotyczne przeplatane wierszami i tańcami narodowymi,  ukazały jak ciężka i daleka była droga Polaków do zwycięstwa. Niezwykle piękna sceneria i barwne stroje wprowadziły słuchaczy w nastrój oddający cześć i powagę tamtym wydarzeniom.

Organizatorzy

   
Wieczór Pieśni Patriotycznych
 

8 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej  w Stawiskach odbył się  "Wieczór Pieśni Patriotycznych".  

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: przedstawiciele władz samorządowych, GOKiS, emerytowani nauczyciele, nauczyciele naszej szkoły i rodzice. Po przywitaniu gości przez p. dyrektora Tomasza  Chojnowskiego, rozpoczęto uroczystość przez wspólne odśpiewanie „Roty”.

         Kolejnym punktem  wieczoru był  występ dziewcząt z klasy VIIa  z układem tanecznym, którym wprowadziły uczestników spotkania w patriotyczny nastrój. Podczas uroczystości przytaczano krótkie wprowadzenia do wykonywanych utworów, wygłaszane przez uczniów klasy szóstej: Julię Zelkowską i Kacpra Góralczyka. Pieśni patriotyczne i legionowe radośnie rozbrzmiewały podczas całej uroczystości. Nie zabrakło utworów, takich jak: ,,Wojenko, wojenko'', „Kadrówka” „Piechota”, „Marsz I Brygady” czy „Przybyli ułani pod okienko” i inne znane utwory. Aby uczestnicy mogli odważniej śpiewać z  chórem, słowa każdej z piosenek pojawiały się w specjalnie na tę okazję przygotowanych  śpiewnikach, które stały się nieocenioną pomocą w przypominaniu sobie kolejnych zwrotek  wzruszających pieśni.  Końcowym  akcentem  spotkania był układ taneczny z biało-czerwonymi flagami, których symbolika przemówiła do wszystkich widzów.  Wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni w roku 101-lecia Odzyskania Niepodległości to wyjątkowa  lekcja śpiewu, która pokazała, jak ważna jest dla nas Niepodległa i jak „biało-czerwone serce” bije mocniej podczas wspólnej pieśni. 

         Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich uczniów występujących podczas uroczystości, którzy z radością i ogromnym zaangażowaniem włączyli się, aby uczcić Narodowe Święto Niepodległości.

Organizatorzy.

 

 
Sukces naszych uczniów na V FESTIWALU PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ I HARCERSKIEJ w Jedwabnem

W sobotę 16.11.2019 roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem odbył się  V Festiwal Pieśni Patriotycznej i Harcerskiej.  

Naszą szkołę reprezentowali: Malwina Leszczyńska która zajęła II miejsce w kat. kl. 4-6  oraz Bartłomiej Klimowicz który zajął III miejsce w kat. kl. 4-6. Nad przygotowaniami uczniów czuwał pan Grzegorza Paczoszka.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

   
Ślubowanie klas pierwszych 2019 r.
 

23 października b.r. w naszej szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych.  O godzinie 10:00 do sali gimnastycznej wkroczyły w pełnej gali klasy pierwsze.

Pierwszoklasiści w obecności Dyrektora szkoły, nauczycieli, rodziców oraz starszych koleżanek i kolegów zaprezentowali program artystyczny, podczas którego zdawali egzamin na ucznia. Śpiewająco odpowiadali na pytania prowadzących dotyczące: Ojczyzny, szkolnej nauki oraz zasad zachowania i bezpieczeństwa. Zgromadzona publiczność zgodnie stwierdziła, że uczniowie pięknie zdali egzamin i mogą zostać przyjęci do braci uczniowskiej. Pierwszoklasiści w skupieniu powtarzali treść ślubowania…

Następnie na prośbę Rodziców Dyrektor szkoły Pan Tomasz Chojnowski dokonał aktu pasowania na uczniów szkoły. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Dopełnieniem uroczystości była sesja zdjęciowa, podczas której uczniowie klas pierwszych dumnie pozowali. Nie zabrakło również  słodkiego poczęstunku zorganizowanego przez Rodziców dzieci.

Dzień był przepełniony  radością i długo pozostanie w pamięci.

Szczególne podziękowania należą się prowadzącym tę wspaniałą uroczystość: Malwinie Leszczyńskiej,  Marcie Dobrzyckiej,  Martynie Sobocińskiej  i  Maciejowi  Tyszko.

Kochane Pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście już uczniami, życzymy Wam sukcesów w nauce. Niech  zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością. Powodzenia!

Wychowawcy klas pierwszych: Wanda Szumska, Bożena Nowicka

   
Jesienne konkursy  

 Nie ma wątpliwości, że jesień to bardzo malownicza pora roku. Zanim przyroda przygotuje się do zimowego odpoczynku, najpierw pozwala nam nacieszyć oczy bogactwem kolorów. Soczyste żółcie, żywa czerwień oraz rudości i pomarańcze, mieszają się w pejzażu i zachwycają swoją urodą.

         Tegoroczna jesień była wyjątkowo piękna i ciepła, co sprzyjało długim spacerom i obserwacji przyrody. Aby ukazać uroki tej pory roku, w naszej szkole odbyły się dwa konkursy plastyczne o tematyce jesiennej. Pierwszy z nich pt. „Złota Polska Jesień” został zorganizowany przez panią Zofię Kępę i był skierowany do uczniów klas I-III. Starsi uczniowie z klas IV-VIII mieli możliwość wykonania prac oraz fotografii na konkurs pt. „Piękno Jesieni” zorganizowany przez nauczyciela plastyki- panią Katarzynę Łepkowską.

      Ilość prac konkursowych, pomysłowość, a także różnorodność technik i wykorzystanych materiałów, przerosły najśmielsze oczekiwania. Oceniając prace, jury nie miało więc łatwego zadania. Po burzliwych dyskusjach wyłoniono zwycięzców i wyróżnionych:

Konkurs „Piękno Jesieni”. Prace plastyczne:

I miejsce- Karolina Gawrych, kl. IV A, II miejsce- Oliwia Kuczyńska, kl. V B, III miejsce- Karolina Martysiuk, kl. V A

Wyróżnienia:  Klaudia Sokołowska kl. V C, Nikola Bednarczyk kl. V B,Natalia Myślińska kl. VI A

Fotografie:

I miejsce- Aleksandra sokołowska kl. VI A, II miejsce- Andżelika Metelska kl. VI C, III miejsce- Ksawier Borawski kl. VII C

Wyróżnienia: Kacper Demby VI C, Dawid Chojnowski VI C, Agnieszka Paszkowska VI C, Karolina Targońska VI C, Amelia Leszczyńska kl. VIII A, Kamila Skrodzka kl. VII A, Kacper Góralczyk kl. VI B, Patrycja Bagińska Kl. VII A, Malwina Leszczyńska kl. VI B.

Konkurs „Złota Polska Jesień”

I miejsce- Zuzanna Zieja, kl. III A, II miejsce- Julia Brodowska, kl. II B

III miejsce- Julian Wysocki, kl. II A,

Wyróżnienia: Barbara Truszkowska II a, Bartosz Ramotowski IIIb, Karolina Rutkowska II b, Iza Dobrzycka I a, Karol Sokołowski I b.

Serdecznie gratulujemy wygranym i dziękujemy za udział! Organizatorzy: p. Katarzyna Łepkowska i p. Zofia Kępa

   

,,Jesień w twórczości dziecięcej "

W dniu 10.10.2019 r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski przygotowany przez Panią Dorotę K. Przedszkolaki  i uczniowie klasy II i III przed liczną publicznością złożoną z rodziców jak i przed komisją konkursową złożoną z nauczycieli prezentowali wybrane przez siebie wiersze. Dla wyrównania szans konkurs odbył się w dwóch kategoriach: grupa przedszkolna i  klasy II-III. Jedne wiersze były długie inne krótkie, śmieszne i nostalgiczne...

Jury miało trudny wybór, by wybrać tych, którzy najładniej wyrecytowali wybrane wiersze. Najważniejsza była odwaga, płynność recytacji, modulacja głosu oraz swoboda prezentacji.

 

W grupie przedszkolnej zostali nagrodzeni:

1 miejsce - Amelia  K. 2 miejsce – Zosia S. 3 miejsce - Patryk Z. i Mateusz D.

W grupie klas II i III

1 miejsce- Julia S. kl. III, 2 miejsce - Marcel Z. kl. III, 3 miejsce - Karol K. kl. II

Wyróżnienie: Maciek S. kl. III, Bartosz D. kl. II

Dla zwycięzców były nagrody rzeczowe a  dla wszystkich pamiątkowe dyplomy. Wszystkim gratulujemy odwagi i zwycięstwa. 

   
Dzień Chłopaka i święto pieczonego ziemniaka.

Na niebie małe promyki słońca a na ziemi pierwsze jesienne liście to znak, że nadeszło święto pieczonego ziemniaka, które tym razem zostało połączone z Dniem Chłopaka. Na polanie obok szkoły zapłonęło ognisko. Na przygotowane przez rodziców kijki nabijaliśmy kiełbaski, aby upiec je nad ogniskiem. W żar wrzucone zostały ziemniaki, które zbieraliśmy z odsłoniętej skiby. Były wesoły gry z piłką, zawody sportowe a na koniec - życzenia dla chłopców i słodkie upominki. Czas upłynął szybko i miło.

   
Bezpieczna droga do szkoły.

Z nastaniem nowego roku szkolnego po raz kolejny do naszej szkoły przyszli Panowie policjanci. Przeprowadzili krótką pogadankę na temat bezpiecznego poruszania się po drodze. Obejrzeliśmy film o znakach drogowych. Poza tym policjanci sprawdzili nasze tornistry i obdarowali nas znakami odblaskowymi, byśmy byli widoczni na drodze. Wraz z Paniami wychowawczyniami pod okiem policjantów przećwiczyliśmy przechodzenie przez ulicę i bezpieczne poruszanie się po ulicy.  

   
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
 
   
 
Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach Miejskie Przedszkole w Stawiskach